Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Daně? S levicí bohatým porostou, pravice na ně sahat nechce

Praha /ANKETA, INFOGRAFIKA/ – Pouhý měsíc mají političtí lídři na to, aby přesvědčili voliče, že právě oni vědí, jak zlepšit jejich životní úroveň, zvýšit výkonnost české ekonomiky, zajistit výběr daní, snížit nezaměstnanost a byrokratickou náročnost. Na voliče útočí líbivými hesly, naléhavými billboardy, vyretušovanými tvářemi. Mají ale skutečně recepty na bolesti české společnosti?

25.9.2013 43
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Stulír Drahomír

Regionální Deník položil devíti lídrům politických subjektů, jež se mohou dostat do sněmovny, deset otázek. Týkají se podstatných témat, která bude příští vládní reprezentace muset řešit. Dnes nabízíme odpovědi, které se týkají daňových úprav a přijetí eura. Většina levicových stran hodlá zavést víc daňových pásem pro fyzické a právnické osoby, ČSSD, KSČM, ale i lidovci či zelení mají v sazbách jasno, SPOZ je nekonkrétní.

Pravice daněmi hýbat nechce, avšak zkušenost z minulého období, kdy zvýšila daň z přidané hodnoty v dolní sazbě na 15 a v horní na 21 procent, nabádá k obezřetnosti. Levicové a středové strany hodlají snížit dolní sazbu DPH u vybraných položek (léky, knihy, dětské pleny), pravice s tím nepočítá. Naopak v otázce eura se shodují především dvě jednoznačně proevropské strany, ČSSD a TOP 09. Obě vidí reálný horizont vstupu do eurozóny v roce 2020.

Čtenářům nabízím i jednu zajímavost k úvaze. Všichni předsedové měli daný rozsah, konkrétně tři řádky na jednu odpověď. Do nich se vešli jen nováčci – Zdeněk Štengl, Andrej Babiš a Tomio Okamura. Ostatní buď nejsou schopni vyjádřit myšlenku několika jasnými slovy, nebo mají programy natolik propracované, že jim několik řádek nestačí. Závěr nechť si každý udělá sám.

Anketa Deníku pro lídry politických stran

1) Jak chcete měnit daně z příjmu právnických a fyzických osob? Co uděláte se sazbami daně z přidané hodnoty?
2) Kdy by měla ČR přijmout euro?

SobotkaBohuslav Sobotka, předseda ČSSD
1) Chceme spravedlivé rozložení daňové zátěže mezi všechny skupiny občanů. Chceme více zdanit bohaté – tedy velké firmy, například v bankovnictví a energetice, hazardní průmysl a nejbohatší fyzické osoby. Nebudeme zvyšovat daň z přidané hodnoty a zdražovat tak lidem životní potřeby jako pravicová vláda s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. U léků a knih chceme DPH snížit. Zároveň chceme zlepšit výběr daní a zabránit daňovým únikům. Prosadíme majetková přiznání se sankcí propadnutí nezdaněného majetku a chceme zavést registrační pokladny s účtenkovou loterií. Omezíme hotovostní platby a vyvádění peněz do daňových rájů. Daň z příjmu fyzických osob nastavíme jako progresivní se dvěma sazbami ve výši 20 a 30 procent z hrubé mzdy. Zvýšení daní se nedotkne středních vrstev ani nízkopříjmových skupin občanů.

2) Česká republika by měla přijmout společnou evropskou měnu v okamžiku, kdy to umožní hospodářská situace a bude to pro naši zemi i občany výhodné. Možný termín přijetí eura vidí ČSSD někdy kolem roku 2020. Posílí to naši konkurenceschopnost a přitáhne nové investice.

FilipVojtěch Filip, předseda KSČM
1) KSČM požaduje nezvyšování nepřímých daní a postupný návrat k sazbám před rokem 2007 (tj. 5 a 19 procent). Rovněž chceme, aby bylo zahájeno jednání s EU o zavedení nulové sazby DPH na léky, opětovné zařazení kultury do snížené sazby DPH a zvýšení výdajů na kulturu o jedno procento státního rozpočtu. Chceme vrátit progresi do daně z příjmu fyzických osob – aktuálně zavést tři pásma 19, 25 a 32 procent a časem znovu pět pásem. Prosazujeme také zavedení druhého pásma u daně z příjmu právnických osob ve výši 25 procent pro zisky nad 10 milionů korun, v případě zisků nižších jsme pak pro ponechání zdanění ve výši 19 procent. Rovněž jsme pro zavedení milionářské daně na luxusní zboží.

2) Nejsem přesvědčen o tom, že přijetí eura je na programu dne. A pokud by se tato otázka stala aktuální, pak bychom rozhodně doporučovali vyhlášení referenda, aby se občané mohli k přijetí eura vyjádřit.

BabišAndrej Babiš, předseda hnutí ANO
1) Daně z příjmů měnit nechceme, nižší sazbu DPH chceme snížit na úroveň deseti procent.

2) Zatím je nepotřebujeme. S přijetím eura bych nespěchal.


Karel Schwarzenberg, předseda TOP 09

1) Jasně říkáme, že dosaženou výši přerozdělování (tj. složenou daňovou kvótu) pokládáme za maximální a nepřipustíme její zvýšení. Na druhé straně nebudeme populisticky slibovat snižování daní, neboť prioritou je pro nás dosažení vyrovnaných rozpočtů. Zde je namístě připomenout, že složená daňová kvóta (celková míra přerozdělování) je ze zemí EU devátá nejnižší. Samozřejmě však budeme prosazovat, aby vstoupily v účinnost daňové změny, které jsme předložili v roce 2011 a jež mají platit od 1. 1. 2014 a 2015. SchwarzenbergChceme vést vážnou diskusi o struktuře zdanění v rámci dané výše. Přímé odvody zatěžující cenu pracovního místa jsou stále příliš vysoké, snižují konkurenceschopnost české ekonomiky a ztěžují tak boj s nezaměstnaností. Chceme dosáhnout dohody, jak tuto zátěž částečně převést na jiné, pro ekonomický vývoj méně škodlivé daně. Nadále budeme bránit všem diskriminačním daňovým výjimkám, které zvýhodňují jedny na úkor druhých.

2) Přijetí eura je krok, který přinese více užitku než nákladů. Je nutné pečlivě analyzovat vhodný okamžik vstupu vzhledem k vývoji ekonomik zemí eurozóny a ČR. Při jednání o novelizovaných regulačních pravidlech eurozóny budeme důsledně hájit národní zájmy. Jsme si vědomi závažnosti odborné i politické diskuse týkající se vstupu ČR do eurozóny. Za vhodný okamžik přijetí eura považujeme z dnešního pohledu roky 2018–2020.

KubaMartin Kuba, úřadující předseda ODS
1) Změn sazeb daní bylo v posledních letech mnoho. Jsme přesvědčeni, že současné sazby už by se neměly dále zvyšovat. Podnikatelé potřebují v současné době především jistotu a stabilitu, a proto ODS neplánuje s těmito sazbami znovu hýbat. U daně z příjmu právnických osob jsme pro zachování 19 procent a odmítáme sektorové daně pro vybraná odvětví. U daně z příjmů fyzických osob odmítáme progresivní zdanění, které považujeme za trest za vyšší vzdělání.

2) Až ve chvíli, kdy na to bude připravena a kdy přijetí eura bude pro naši zemi výhodné. Taková situace v tuto chvíli není a neočekávám, že by nastala v několika příštích letech. Rozhodně to není otázka příštího volebního období.

ŠtenglZdeněk Štengl, předseda SPOZ
1) SPOZ bude určitě prosazovat návrat snížené sazby DPH na léky a základní potraviny na 10 procent a progresivní zdanění. Platí ale vousatý vtip, že u daní je každá změna k horšímu. Pro změnu daní je proto třeba hledat konsenzus napříč politickými stranami.

2) Navrhuji, aby se o výsledku rozhodlo v národním referendu. Dalším předpokladem je to, že na to budeme ekonomicky a politicky připraveni. Což ovšem může být za ten příslovečný „uherský rok".

BělobrádekPavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL
1) Nebudeme zvyšovat celkovou daňovou zátěž. Nebudeme zvyšovat daně pro firmy a živnostníky. Chceme zachovat více pásem DPH. Při zlepšení ekonomické situace českého hospodářství budeme prosazovat zlevnění základních potřeb snížením DPH z 15 na 10 procent. Pro základní dětské potřeby snížíme DPH od roku 2015 z 15 na 10 procent a budeme v EU prosazovat, aby se např. u dětských plen a kojenecké výživy zavedla celoevropská nulová sazba. Zachováme daň z dividend. Zvýšíme slevu na dani pro dítě. Obnovíme živnostníkům daňové slevy na dítě a na manžela/manželku a daňovou slevu pro pracující důchodce. Obnovíme společné zdanění manželů. Daň z příjmu fyzických osob navrhujeme se třemi sazbami ve výši 12, 20 a 28 procent z hrubé mzdy.

2) Až bude jasný jeho osud i osud eurozóny. Naším cílem má být jednotná měna se státy, jako je Rakousko, Německo, Finsko a Nizozemsko.

OkamuraTomio Okamura, předseda Úsvitu přímé demokracie
1) Chceme nastartovat trend snižování daní cestou zefektivnění práce státu. V případě DPH zvyšování už nemá vliv na příjmy státu, ty nerostou, protože lidé nenakupují. Snižování DPH znamená zvýšení spotřeby a příjmů a také systémovou tvorbu nových pracovních míst.

2) Neumím si představit, jak lidi přesvědčit, aby šli do projektu, který je pro ně takto extrémně nevýhodný. Až o tom rozhodnou občané v referendu, což znamená, že euro nepřijmeme.

LiškaOndřej Liška, předseda Strany zelených
1) Posílíme prvky daňové progrese u fyzických osob ve výši 30 procent druhého pásma u šestinásobku průměrného příjmu. Prosazujeme trvalé ponechání daňové přirážky ve výši sedmi procentních bodů nad horní hranicí sociálních příspěvků pro osoby s vysokými příjmy, zvýšení horní hranice příspěvků na zdravotní pojištění i po roce 2015 a ponechání základní slevy u pracujících důchodců. Zachováme dvě sazby DPH jako důležitý nástroj hospodářské, sociální, ekologické a kulturní politiky, odmítáme jejich další sbližování. Podporujeme pokles snížené sazby o jeden až dva procentní body. Chceme zavést i nulovou sazbu DPH a uplatnit ji na vybrané komodity zvláštního společenského významu (např. na učebnice atp., jako je tomu v některých evropských zemích).

2) Strana zelených souhlasí s postupnými kroky vedoucími k přijetí jednotné evropské měny, ale v rámci fiskální politiky se nejedná o zásadní prioritu, a není proto potřeba stanovovat konkrétní termín.

Průzkum

Autor: Kateřina Perknerová

25.9.2013 VSTUP DO DISKUSE 43
SDÍLEJ:
Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Miloš Zeman a Andrej Babiš
2 9

Skeptické Česko a proevropské Slovensko, píší o nás ve světě

Nový adrenalinový rekord: 245 odvážlivců skočilo z mostu

/VIDEO/ Nový světový rekord v kategorii "hromadné skákání z mostu" dnes pokořili odvážlivci v brazilském Sao Paulu. V jeden okamžik seskočilo z mostu metodou bungee jumping 245 vyznavačů adrenalinu.

Politolog Zdeněk Zbořil předpokládá rozpad okamurovců

Co voliči volbami v Ústeckém kraji vzkázali politikům? Politolog Zdeněk Zbořil k drtivému vítězství hnutí ANO uvedl, že z výsledků voleb z Ústeckého kraje, podobně jako v celé ČR, cítí touhu občanů po zázraku.

Rath zavalil soud přívalem slov, předseda senátu je prý podjatý

V minulosti chodíval někdejší středočeský hejtman David Rath do jednací síně oholen, v pondělí se v budově Krajského soudu v Praze objevil s vousatou tváří – jinak se ale příliš mnoho nezměnilo.

Psi na politických jednáních? Macronův mazlíček se vymočil v Elysejském paláci

/VIDEO/ Pokud na politická jednání s sebou berete své mazlíčky, může dojít k trapným okamžikům. Vyprávět by o tom mohl francouzský prezident Emmanuel Macron. Jeho labrador Nemo se vymočil u krbu právě během politického jednání. Prezident se snažil působit profesionálně a záležitost přejít s úsměvem.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT