STAN cílí na dvouciferný výsledek a zisk alespoň tří křesel, což by zaručilo, že budou Starostové českou proevropskou silou v europarlamentu. Starostové oslovili kvůli možné spolupráci TOP 09 i lidovce. „Ale neměli jsme žádnou reakci, že by si koalici dovedli představit,“ řekl Farský.

Pirátům koalici nenabízeli s ohledem na jejich zkušenost ze společné kandidátky v posledních sněmovních volbách. Piráti tehdy kandidovali se STAN jako větší strana, ale kvůli kroužkování získali jen čtyři mandáty. STAN má 33 poslanců. „Těch bolestí, které jsme si navzájem vyslechli, je tolik, že představa, že by s námi šli na jednu kandidátku, je taková, že nesmyslné návrhy ani nevyřknu, aby nebyly zbytečně brány jako špatný vtip,“ uvedl Farský.

Ekonomka a bývalá předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová.
Nerudová: Opozice by změny důchodů měla chápat, staví na závěrech její komise

Nerudová oznámila úmysl kandidovat za STAN dopoledne s tím, že se chce postavit populismu a nabídnout mu alternativu. Starostové budou ve volbách kandidovat samostatně a listinu doplní o nezávislé osobnosti, které souzní s liberálními a proevropskými hodnotami, uvedlo hnutí v tiskové zprávě. Kandidátka ponese název Starostové a osobnosti pro Evropu.

„Cítím zodpovědnost vůči všem, kteří mi dali hlas v prezidentské volbě a chtěli změnu. Populismu se musíme znovu postavit a nabídnout mu alternativu,“ uvedla Nerudová, která v lednu v prvním kole prezidentských voleb skončila třetí. Dnešní nominaci obou potenciálních lídrů kandidátky schválilo širší vedení Starostů. Celostátní výbor by o nich měl rozhodovat koncem léta.

Třetí v prezidentských volbách

Ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Nerudová získala v prezidentských volbách 13,9 procenta hlasů a volilo ji přes 777 tisíc lidí. Před druhým kolem podpořila pozdějšího vítěze voleb Petra Pavla. Dnes uvedla, že díky nevídané vlně nadšení se podařilo zabránit zvolení Andreje Babiše (ANO) prezidentem. „Populisté se ale nevzdávají a chtějí si opět podmanit naši zemi za každou cenu. Kvůli našim dětem jim to nesmíme dovolit,“ dodala.

Farský uvedl, že Nerudová je silná osobnost s liberálními hodnotami a proevropským smýšlením. „Je mi ctí, že právě ona bude lídrem kandidátky za osobnosti pro Evropu. Rozumíme si nejen po programové stránce, ale i po té lidské. Věřím, že naše vzájemná synergie nám pomůže dosáhnout v evropských volbách přesvědčivého výsledku,“ uvedl.

Nerudová míní, že kandidáti na listině STAN mohou přinést pozitivní změny a novou energii do evropské politiky. „Věřím, že společně připravíme evropský program, který posune naši zemi a unii dopředu. Za klíčové považuji soustředit se na odolnost Evropy a zajištění naší suverenity - energetické, surovinové i bezpečnostní,“ zdůraznila.

Jiří Pospíšil
Žili jsme nad poměry a teď je na řadě redukční kúra, říká Jiří Pospíšil

Šéf STAN Vít Rakušan ocenil, že Nerudová se rozhodla netříštit liberální proevropské demokratické síly třeba založením vlastní strany.

„Její rozhodnutí ucházet se o nominaci na kandidátku STAN mě osobně hodně těší. Může nám pomoci vybudovat přesvědčivou, sebevědomou evropskou kandidátku,“ řekl ministr vnitra.

Koaliční Piráti budou o pozici lídra kandidátky hlasovat v polovině září, o první místo se ucházejí europoslanci Marcel Kolaja, Markéta Gregorová, Mikuláš Peksa, bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík a neurochirurg Albert Štěrba.

Chystá se u Spolu společná kandidatura? 

Další vládní strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 zatím především řeší, zda budou kandidovat společně. Podle Hospodářských novin je pravděpodobnější, že strany na evropské volby nesestaví kandidátku dohromady pod značkou Spolu, ale budou se o hlasy ucházet zvlášť. Podle zákulisních informací tento záměr převažuje nově i v TOP 09, jejíž členové navíc kvůli obavám z kroužkování nechtějí ani případnou dvojkoalici s lidovci.

Předsednictvo opozičního hnutí ANO bude o krajských nominacích na kandidátku pro evropské volby jednat v příštích týdnech, podle prvního místopředsedy ANO Karla Havlíčka je jich necelých 30. Hnutí SPD se nedávno dohodlo na spolupráci v evropských volbách s Trikolorou, spojení má zabránit propadávání hlasů. Vedení ANO by mělo o nominacích z regionů jednat nejpozději na podzim.