Sbírku organizátoři spustili počátkem září, požadovanou částku 30 milionů korun se podařilo vybrat za necelý měsíc.

Fond podpořilo české ministerstvo obrany a ukrajinská ambasáda v Praze. „Pomáhat Ukrajině s tolika spojenci v zádech je radost,“ uvedla na twitteru ministryně obrany Jana Černochová a poděkovala organizátorům sbírky i dárcům „za příspěvky, nasazení a dobrá srdce“.

Pro naši republiku jde o první nákup tohoto druhu. „Česká republika se stala první zemí, za kterou nakupovali obyčejní lidé tank (pro ukrajinskou armádu),“ reagoval na sociálních sítích bývalý velvyslanec Ukrajiny v ČR Jevhen Perebyinis.

Zničený tank v Mariupolu
Dárek pro Putina. Češi posílají miliony na zbraně Ukrajincům, projekt se rozšíří

Organizátoři sbírky chtějí Ukrajinu, postiženou válečným konfliktem, podporovat i nadále. Shromažďované dary mají posloužit k pořízení vojenských nezbytností, jako jsou například drony, neprůstřelné vesty či munice.

Přes 200 milionů korun 

Dárek pro Putina je projekt podnikatele Dalibora Dědka. Platforma funguje od května letošního roku, za tu dobu na účet ukrajinského velvyslanectví v Praze putovalo ze sbírek přes 200 milionů korun. Vybrané peníze slouží k nákupu vojenského materiálu od českých firem a dodavatelů dle požadavků ukrajinské armády.