„Prosím pošlete to co největšímu počtu lidí. Krev potřebná pro dítě s leukémií B-Rh(-) negativní, je to velmi vzácná krevní skupina. Kontakt 668 357 175,“ zní text facebookového příspěvku, který vylekal nejednoho českého uživatele. Když se však pokusí na uvedené číslo zavolat, zjistí, že je nedostupné.

„Telefonní číslo začínající trojčíslím 668 v ČR v tomto okamžiku neexistuje,“ upozornil server Hoax.cz, který se rozkrývání fám zabývá. Inkriminovaný příspěvek byl podle něj označen jako fáma už na konci února ještě v původní polské verzi na facebookové stránce skupiny Přátelé Boha nejvyššího. Ještě o mnoho měsíců dříve přitom mezi Poláky kolovala zpráva podobného znění ve formě SMS.

Vzácná krevní skupina terčem konspirátorů

„O lidech s Rh negativním faktorem se šíří spousta konspiračních teorií,“ dodal server Manipulátoři. Uvedl například fámu, podle které jsou lidé s touto krví jasnovidci s nižší teplotou těla a obratlem navíc, podle další to jsou mimozemšťané s vysokým IQ, jejichž cílem je cíl zotročit lidskou rasu.

Krevní faktor Rh- je u lidí neevropského původu velmi vzácný. Proto může být pro jeho nositele riskantní cestovat do vzdálených zemí, které nemají dostatečné zásoby potřebné krve.