„My si myslíme, že role státu by měla být v tomto ohledu daleko mírnější,“ řekl Deníku poslanec Pirátů Lukáš Bartoň. „Riziko způsobení velké nehody a velké škody je tak nepatrné, že to nemusíme takto omezovat zákonem,“ míní.

Jako jeden muž

Obdobný názor sdílí také pět desítek dalších zákonodárců ze všech ostatních parlamentních stran s výjimkou ČSSD. Bartoň proto doufá, že se jim podaří novelu zákona schválit na květnové schůzi sněmovny za tři týdny zrychleně již v prvním čtení. V tom případě by změny mohli stihnout schválit do prázdnin také senátoři i podepsat prezident.

Od nich se Bartoň zádrhelů neobává. Připomněl, že ze Senátu vzešel nápad na obdobnou úlevu – pro cyklisty, kteří by mohli mít možnost sednout na kolo i s trochou alkoholu v krvi.

Počet utonulých v přírodní vodě

„Pan prezident je známý svým nafukovacím člunem, tak asi pro tento zákon bude mít taky pochopení,“ usmívá se poslanec.

Stejně budou pít

Bartoň připouští, že pití na vodě není bezpečné. „Nechci ale plošně zakazovat všem, aby mohli pít, kvůli tomu, že se tam mohou vyskytovat jedinci, kteří mají problém s alkoholem. Ať platí sankce a tresty, nebo ne, tihle lidé tam stejně budou opilí,“ konstatoval.

S takovými vodáky mají špatné zkušenosti i vodní záchranáři. „Za svou praxi jsem zažil mnoho opilých posádek, a to i takových, kdy rodiče nebyli schopni vystoupit z lodi a přitom měli v lodi dvě malé děti,“ řekl Deníku vodní záchranář a soudní znalec Petr Ptáček. „Bohužel, kde chybí rozum, tam těžko pomůže nějaký předpis,“ připustil.

Žádná hranice povoleného množství alkoholu v krvi podle poslaneckého návrhu určena nebude. Vodáci ovšem budou povinni dodržovat všechny ostatní platné předpisy a nebudou smět ohrožovat ostatní lodě. Policie a plavební správa by mohly i nadále zakázat posádce pod vlivem alkoholu další plavbu.