„Nemám žádné obavy, že by Václava Klause mladšího následovali další členové našeho poslaneckého klubu,“ prohlásil Stanjura v Otázkách Václava Moravce. „Klidně říkám, že se stane, že se rozejdou politické názory a cesty, jsem ale přesvědčen, že nám zůstane 24 poslanců,“ dodal.

Stanjura hodlá Klause mladšího vyzvat, aby rezignoval na funkci předsedy sněmovního školního výboru. Jeho reakci ovšem předvídat nechtěl a pouze uvedl, že pokud by Klaus neodstoupil, ODS by výboru nabídla jiného předsedu. „Uvítal bych dohodu a rezignaci,“ konstatoval Stanjura.

Rozpory mezi ODS a Klausem mladším

Václav Klaus mladší sice obdržel v parlamentních volbách v rámci ODS nejvíc preferenčních hlasů (více než 22 600), podle poslaneckého klubu občanských demokratů se však jeho názory dlouhodobě neslučují s idejemi strany. Kvůli neloajalitě ho proto v sobotu z ODS vyloučila stranická výkonná rada.

 „Václava Klause mladšího jsem přivedl k ODS já, i přes výhrady některých mých kolegů. To, že poté nebyl loajální ke mně, bych bez problému přešel. Že však není loajální k ODS, k jejímu programu, hodnotám a principům však nadále přecházet nelze,“ zdůvodnil Petr Fiala na twitteru krok výkonné rady ODS.

Sněmovní frakce ODS se už ve středu distancovala od Klausových slov z předchozího dne, kdy přirovnal schvalování zákonů daných unijními předpisy k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Klause mladšího vyzvala, aby klub opustil. Klaus výzvu nevyslyšel. Připustil, že jeho příměr byl možná "příliš drakonický".

Klub v usnesení také konstatoval, že Klaus mladší svým jednáním ODS dlouhodobě poškozuje. Občanští demokraté připomínají jeho zpochybňování české armádní mise v Afghánistánu nebo podporu kandidátovi SPD Ladislavu Jaklovi před loňskými senátními volbami. Už loni dostal Klaus mladší při jednání sněmovní frakce ODS od Fialy symbolickou "žlutou kartu".

Situace v sněmovní frakci SPD 

Podobný názor jako Stanjura vyjádřil v Otázkách Václava Moravce v souvislosti se situací v SPD i šéf klubu této strany Radim Fiala. Z SPD vystoupili v pátek poslanci Jan Volný, Marian Bojko a Ivana Nevludová, kteří již nejsou ani ve frakci.

Podle Fialy zůstane sněmovní frakce SPD po rezignaci tří moravskoslezských poslanců devatenáctičlenná. Dosud měla 22 členů. Všichni tři poslanci odešli z SPD kvůli vnitřním sporům v hnutí.