V pátek odpoledne se na ministerstvu kultury rozhodlo o tom, kdo převezme žezlo po Praze a Plzni, tedy městech, která prestižní evropský titul získala v letech 2000 a 2015. Jejich následovníkem se staly České Budějovice, které porazily východočeský Broumov.

Primátorka Českých Budějovic Dagmar Škodová Parmová neskrývala po vyhlášení výsledků nadšení i slzy dojetí. Podle ní je vítězství Jihočechů vítězstvím pro celou Českou republikou. Smekla také před soupeřem z Broumova.

Evropské hlavní město kultury
Soutěž o hlavní město kultury má finalisty. Postupují Broumov a České Budějovice

„Byl to opravdu silný soupeř a do poslední chvíle jsme netušili, kdo z nás nakonec zvítězí. Nicméně oba finalisté spolu po celou dobu spolupracovali a budeme spolupracovat i nadále,“ uvedla Škodová Parmová.

Plán B jako Broumov

Sílu i spolupráci se soupeřem ocenil i starosta poražených Arnold Vodochodský. Podle něj však Broumov dokázal, že se umí popasovat i s větším soupeřem. Nastínil i další plány města. „Když chceme, umíme se spojit a dosáhnout i úspěchů, jako je finále prestižního titulu Evropské hlavní město kultury. To, že jím nebudeme, neznamená, že nemáme plán B pro budoucnost. Plán Broumov. A tím je dál rozvíjet aktivity, které udělají z Broumovska atraktivní region pro mladé lidi, kteří se sem budou po studiích vracet zakládat rodiny a užívat krásné přírody a kultury,“ prohlásil Vodochodský.

Pražský podnikatel a filantrop Jan Školník
Filantrop má ambiciózní plán. Chce z Broumova udělat hlavní město kultury

O titul Evropského hlavního města kultury 2028 se na začátku soutěže ucházely Brno, Broumov, České Budějovice a Liberec. Vloni na podzim dvanáctičlenný mezinárodní panel rozhodl o dvou finalistech – Broumovu a Českých Budějovicích.

Evropská unie propůjčuje titul Evropské hlavní město kultury vždy na jeden rok jedné nebo více samosprávám. Ty pak ukazují, jaký mají kulturní život a jak se rozvíjejí. Prvním oceněným městem se staly v roce 1985 řecké Athény.