Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dcera Nagyové píše Čunkovi: Matce nedali ani kartáček na zuby

Praha – Nikola Nagyová, dcera bývalé ředitelky premiérova kabinetu Jany Nagyové, se obrátila dopisem na předsedu senátního podvýboru pro lidská práva Jiřího Čunka. Snaží se tak upozornit na zacházení se svou matkou, které bylo podle ní neadekvátní a došlo k arogantnímu uplatnění moci s cílem ji ponížit, zlomit a připravit o lidskou důstojnost.

18.7.2013 147
SDÍLEJ:

Dívky stojí zády k fotoaparátu a ukazují bílá trička s natištěnou fotografií Nagyové a s nápisem „Miluji svoji mámu".Foto: Facebook

Text celého dopisu přinesl server Týden.cz.

Bývalá pravá ruka premiéra Nečase měla zneužít Vojenské zpravodajství ke sledování několika osob a podílet se na získávání „trafik" pro exposlance ODS Ivana Fuksu, Petra Tluchoře a Marka Šnajdra. V polovině června byla zadržena a následně na ni byla uvalena vazba.

„Moji matku zadrželo ve středu 12. června 2013 ve 22.30 hodin komando složené z 12 policistů v kuklách s automatickými pistolemi a heverem k násilnému otevření dveří. Moje matka byla doma sama, nikdy nevlastnila žádnou střelnou zbraň, je netrestaná a bezúhonná. Přesto toto mocenské a zastrašující chování, jako by se jednalo o ozbrojeného vraha nebo dealera narkotik. Matka byla v noční košili, byla připravena řvoucím policistům odemknout, ti však okamžitě začali nasazovat hever k násilnému otevření dveří. Naštěstí moje matka stihla včas odemknout. Mé mladší sestře nebyl umožněn vstup do bytu, přestože tam bydlí, a byla policisty před půlnocí vykázána na ulici," napsala Nikola Jiřímu Čunkovi s tím, že domovní prohlídku v bytě o rozloze 70 metrů čtverečných provádělo 15 policistů.

„Během prohlídky policisté běžně šlapali v botách po ustlané posteli mé mladší sestry a pronášeli závistivé poznámky komentující majetek a vybavení bytu mé matky. Opět tedy naprostá demonstrace moci. Byt ostentativně noc a den hlídala hlídka, přestože byt byl zapečetěný," doplnila.

Nagyové odepřeli i antikoncepční pilulky

Ve svých dalších bodech Nikola Nagyová především zmiňuje to, že matku nenechali od středy do pátku ani umýt, vyčistit si zuby, neumožnili jí ani příliš spánku. Za evidentní psychologický teror poté považuje to, že po méně než třech hodinách spánku za 48 hodin po její matce požadovali výslech.

„Policie ČR jí odepřela antikoncepční pilulky, což pochopitelně vedlo k vyvolání menstruace se všemi psychickými a hygienickými dopady a bez základních intimních hygienických potřeb, které musela vyptávat od přítomných policistek," popisuje také Nikola Nagyová s tím, že matku nechali de facto v jedněch šatech, bez kartáčku na zuby a hygienických potřeb až do středy 19. června, tedy celý týden.

„Jedná se o jasný útok proti právům a lidské důstojnosti mé matky. Orgány státu postupují nepřiměřeně, s cílem moji matku ponížit a potupit, a dosáhnout tak jejího žádoucího chování a výpovědi. Nikdo nemá právo s obviněným zacházet takto potupným způsobem," uzavřela svá slova Čunkovi Nikola Nagyová.

Dopis se bude prošetřovat

Přijetí dopisu od Nikoly Nagyové potvrdil senátor Jiří Čunek serveru iDnes.cz. „Dopis jsem dostal minulý týden. Projednal jsem to se senátním výborem pro lidská práva, budeme to šetřit," uvedl pro server ve středu večer.

Nikola Nagyová však není jediná, která si na postup státních zástupců a policie stěžuje. Ostře se do nich pustil také bývalý premiér a partner Jany Nagyové Petr Nečas.

Uvedl, že v České republice máme nyní Ištvangate, celá kauza podle něj dosahuje roviny absurdního dramatu.

Dopis Nikoly Nagyové Jiřímu Čunkovi 

Vážený pane senátore,

Dovolte mi, abychom se na Vás obrátila jako na předsedu senátního podvýboru pro lidská práva, ve věci své matky paní Mgr. Jany Nagyové, která byla zadržena Policií ČR dne 12. června 2013 v nočních hodinách a dne 15. června 2013 na ni byla rozhodnutím Okresního soudu v Ostravě uvalena vazba.

Vím, že orgány činné v trestním řízení jsou plně nezávislé a nejedná se mi o trestně právní rovinu věci, byť jsem přesvědčena, že je moje matka nevinná.

Příslušné orgány však musí respektovat presumpci neviny a všechny jejich úkony musí být prováděny podle zákona a v mezích zákona, jak uvádí § 2 odst. 1 trestního řádu.

Podle § 52 trestního řádu při provádění úkonů trestního řízení se musí jednat s osobami na úkonu zúčastněnými tak, jak to vyžaduje význam a výchovný účel trestního řízení, vždy je nutno šetřit jejich osobnosti a jejich Ústavou ČR zaručených práv.

Jsem přesvědčena, že v případě mé matky byly tyto paragrafy porušeny, stejně jako čl. 2 odst. 3 Ústavy ČR a čl. 2 odst. 2 Listiny základních práv a svobod. Celé zacházení s mojí matkou bylo neadekvátní, arogantní uplatnění moci s cílem ji ponížit, zlomit a připravit o lidskou důstojnost.

Policisté jsou povinni dbát cti, vážnosti a důstojnosti osob a nepřipustit, aby osobám vznikla bezdůvodná újma, případný zásah do jejich práv a svobod překročil nezbytnou míru, uvádí se v § 6 odst. 1 Zákona o Policii ČR.

1.

Posuďte, prosím, následující fakta. Moji matku zadrželo ve středu 12. června 2013 ve 22,30 hodin komando složené z 12 policistů v kuklách s automatickými pistolemi a heverem k násilnému otevření dveří. Moje matka byla doma sama, nikdy nevlastnila žádnou střelnou zbraň, je netrestaná a bezúhonná. Přesto toto mocenské a zastrašující chování, jako by se jednalo o ozbrojeného vraha nebo dealera narkotik. Matka byla v noční košili, byla připravena řvoucím policistům odemknout, ti však okamžitě začali nasazovat hever k násilnému otevření dveří. Naštěstí moje matka stihla včas odemknout. Mé mladší sestře nebyl umožněn vstup do bytu, přestože tam bydlí a byla policisty před půlnocí vykázána na ulici.

2.

Domovní prohlídku v bytě mé matky, který má rozlohu 70 m2 provádělo 15 policistů, tedy s hustotou jeden policista na cca 4,5 m2 podlahové plochy. Během prohlídky policisté běžně šlapali v botách po ustlané posteli mé mladší sestry a pronášeli závistivé poznámky komentující majetek a vybavení bytu mé matky. Opět tedy naprostá demonstrace moci. Byt ostentativně noc a den hlídala hlídka, přestože byt byl zapečetěný.

3.

Moji matku zadrželi ve středu 12. června 2013 ve 22,30 hod. a až do pátku 14. června 2013 ji nenechali ani umýt, či si vyčistit zuby. Spala v cele předběžného zadržení bez elementární hygieny pod smradlavou dekou a pouze několik hodin. Pouze v pátek v 03 hod. jí umožnili osprchovat a vzít si oblečení.

4.

Od středy 12. června 2013 22,30 hod., kdy byla zadržena, nemohla spát až do pátku 14. června 2013 05,00 hod., což nebylo možné z důvodu domovní prohlídky a převozů ze strany Policie ČR. Již v pátek 14. června 2013 v 09,00 hod. byl požadován výslech. Po méně než třech hodinách spánku za období od rána ve středu do rána pátek. Tři hodiny umožněného spánku za 48 hodin!

Evidentní psychologický teror!

5.

V pátek 14. června 2013 byla přesunuta do policejní cely v Ostravě, v sobotu 15. června na ni byla uvalena vazba. Od toho okamžiku měla také nárok na své oblečení a hygienické potřeby.

Přesto až do pondělí 17. června 2013 večerních hodin byla nucena být stále v šatech a prádle, ve kterých byla zadržena od pátku předchozího týdne, bez kartáčku na zuby a bez hřebenu.

6.

Přesto, že jsme zajistili příslušný balík se šatstvem, léky, hygienickými potřebami a knihami již v pondělí 17. června 2013, byl jí v úterý 18. června 2013 odepřen pod záminkou přesunu kvůli vyšetřovacím úkonům z Ostravy do Prahy a zpět. Po celou tu dobu v jedněch šatech a prádle ze zadržení, bez kartáčku na zuby a hygienických potřeb. Prádlo si prala v umyvadle. Teprve ve středu 19. června 2013, tedy týden po zadržení, dostává své osobní věci.

7.

Policie ČR jí odepřela antikoncepční pilulky, což pochopitelně vedlo k vyvolání menstruace se všemi psychickými a hygienickými dopady a bez základních intimních hygienických potřeb, které musela vyptávat od přítomných policistek.

8.

Zcela zjevně se jednalo o vědomé kroky Policie ČR, které měly mou matku ponížit, potupit a zadupat její důstojnost, aby se zlomila a vyhověla policistům a státním zástupcům.

9.

Při převozu k vazebnímu soudu byla spoutána tzv. medvědem, jako nějaký vrah. Koho moje matka mohla ohrozit? Chovala se agresivně? Ne. Cílem bylo ji před veřejností potupit, ponížit a udělat z ní zločince!

10.

Účelová manipulace s delegováním státních zastupitelství, které vede k účelovému protiústavnímu odnímání občanů jejich zákonným soudcům. Takže, údajný trestný čin se měl udát v Praze, osobou s trvalým pobytem v Praze, ale o úkonech rozhoduje Okresní a Krajský soud v Ostravě! Účelové, ale absurdní.

11.

Matku vědomě z rozhodnutí státního zástupce umístili do vůbec nejvzdálenější vazební věznice. Matka má bydliště v Praze, já i moje sestra bydlíme v Praze, advokát je pražský. Tedy maximální možné ztížení obhajoby i obyčejných lidských kontaktů.

Vážený pane senátore,

Jedná se o jasný útok proti právům a lidské důstojnosti mé matky. Orgány státu postupují nepřiměřeně, s cílem moji matku ponížit a potupit, a dosáhnout tak jejího žádoucího chování a výpovědi.

Nikdo nemá právo s obviněným zacházet takto potupným způsobem.

Nikola Nagyová, dcera

Autor: Vendula Fižová

18.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 147
SDÍLEJ:
Z filmu Borat
3 11

Borat se nabídl, že zaplatí pokutu za české turisty v Kazachstánu

Oslavy v ulicích hlavního města Zimbabwe Harare
4 7

Zimbabwe slaví, diktátor Mugabe rezignoval po 37 letech

Primátorská rezidence skrývá luxusní prostory. Žil zde však jen jeden primátor

Rezidence primátora hlavního města Praha vznikla v nové budově Ústřední knihovny ve 20. letech minulého století. Kromě jednoho primátora, Karla Baxy, ji však všichni ostatní primátoři užívali pouze jako reprezentační prostory. Secesní a art deco interiér rezidence bude ve středu hostit hejtmanské setkání s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). Mluvit se bude o plnění koaličního programu pražské vlády, dopravě a kompetenci hlavního města v porovnání s městskými částmi. 

Lokomotivu zachvátil požár. Ochromil provoz na trati mezi Prahou a Brnem

V šetření stále zůstává příčina požáru se škodou předběžně vyčíslenou na 300 tisíc korun, který v neděli tři čtvrtě hodiny po poledni u osady Filipov nedaleko Čáslavi na Kutnohorsku omezil provoz na železniční spojnici mezi Prahou a Brnem.

Zásadní reformu vzdělávání brzdí i rodiče, shodli se odborníci

Zásadní reformu vzdělávacího systému brzdí kromě nedostatku peněz ve školství i postoj rodičů, kteří od škol očekávají klasické metody výuky. Shodli se na tom školští odborníci v diskuzi na dnešní konferenci Perpetuum. Lidé si podle nich neuvědomují, že tématika školství souvisí s budoucí prosperitou země a ovlivní kvalitu života jejich dětí. 

AKTUALIZOVÁNO

Babiše chtějí vydat poslanci pěti stran. SPD se ještě podívá do spisu

/ANKETA/ Lidovci podpoří vydání předsedy ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli financování farmy Čapí hnízdo. Pro opětovné vydání obou poslanců jsou i poslanci ODS, ČSSD, TOP 09 a Pirátů. Důležitý pro výsledek hlasování o vydání bude postoj hnutí SPD. Jeho předseda Tomio Okamura dnes řekl, že se hnutí musí nejprve seznámit s policejním spisem. O opětovné vydání Babiše a Faltýnka v úterý požádala sněmovnu policie. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT