Ruská státní agentura TASS napsala: „Pokud úřady neuposlechnou výzvu k urychlenému přehodnocení své politiky, může v Česku dojít k revolučním událostem srovnatelným s listopadem 1989, kdy byla v Československu odstavena komunistická strana.“

Otázka pro tento týden: Podporuje vláda Petra Fialy Ukrajinu na úkor vlastních občanů? Hlasujte v ANKETĚ pod článkem

Reagovali také Ukrajinci. „Odsuzujeme snahu účastníků proruských akcí ospravedlnit válku Ruska proti Ukrajině a urazit čest a důstojnost Ukrajinců, kteří brání za cenu svého života svobodu v Evropě,“ sdělil mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleg Nikolenko.

Český premiér Petr Fiala.
Zastropování cen elektřiny i válečná daň budou do měsíce, slíbil Fiala v debatě

Většina komentátorů se shodla, že lidi na náměstí přivedly především rostoucí ceny energií a strach z budoucího vývoje. Středopravicové vládě vyčítají, že je nečinná, obyvatelům nepomáhá a víc se zajímá o osud Ukrajiny než o vlastní občany.

To dlouhodobě tvrdí též sněmovní opozice, byť k organizátorům pražské demonstrace nepatřila. Do protestů se chtějí zapojit i odbory, které žádají výraznější finanční podporu zaměstnanců.

Kabinet zareagoval na dění posledních dnů slibem zastropování cen energií. Bude to ale stačit? Ztratí lidé důvod chodit na protivládní demonstrace?

Ve druhé online debatě Deníku odpoví premiér Petr Fiala. Již ve čtvrtek od 12:00 hodin na deník.cz.

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.