Evropští lídři a administrativa Bílého domu vyjádřili jednoznačnou podporu Izraeli. Česko, které je tradičně výrazně proizraelské, mluví ústy premiéra i šéfa opozice o přemístění abasády do Jeruzaléma. Do Tel Avivu směřuje i konkrétní pomoc.

Otázka pro tento týden: Reakce Izraele na útok Hamásu stojí životy mnoha Palestinců. Jaká podle vás je? Hlasujte v ANKETĚ.

Dění v geograficky vzdálené zemi se ovšem dotýká obyvatelstva Evropské unie včetně ČR víc, než by se mohlo zdát. Militantní Hamás vyzývá muslimy na celém světě, aby se přidali na stranu Palestinců. 

Izraelští vojáci u hranic s Gazou
Pět klíčových otázek ke Gaze: Stane se z teroristického útoku světový konflikt?

Nikoliv poklidnými demonstracemi, ale radikálními činy včetně teroristických útoků. Od osudné soboty už jich v Evropě, konkrétně ve Francii či Německu, bylo několik.

Odsudek je nepochybně namístě, ale neznamená to, že tím zmizí mnoho naléhavých otázek. Například co bude dál s Palestinci v Gaze.

Exprezident Miloš Zeman nabízí poválečnou metodu odsunu. Jenže kam? Egypt ani jiné blízkovýchodní státy o ně nestojí. Izraelský ministr obrany Joav Galant uvedl, že konečnou fází vojenské operace bude „vytvoření nového bezpečnostního režimu v Pásmu Gazy, odstranění odpovědnosti Izraele za život v Pásmu a vytvoření nové bezpečnostní reality pro občany Izraele“.

Český premiér Petr Fiala.
Ambasádu do Jeruzaléma přesuneme v řádu týdnů či měsíců, řekl Deníku Fiala

Jak vnímá toto prohlášení český premiér Petr Fiala? A co si myslí o názoru Davida Shorfa, jenž v podcastu Kecy a politika uvedl, že nepřipravenost Izraele na útok Hamásu souvisí s patnáctiletou politikou Benjamina Netanjahua, který nechce žádný mírový proces, dohodu s Fatahem, ale naopak „toleroval“ radikály z Hamásu, jimž umožni i určitý druh financování? Co se bude dít v arabském světě v příští dekádě?

Zeptáme se ve čtvrtek v 16:00 Petra Fialy v premiérské debatě. Jen na Deník.cz

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.