Co vše zaznělo v živé debatě s premiérem Petrem Fialou:
* jak je to s (ne)plněním vládních slibů
* proč je úsporný balíček důležitý
* vrátí se do úsporného balíčku spotřební daň z tichého vína?
* jak se bude dále vyvíjet situace s gigafactory

O vážnosti situace svědčí i to, že čtyři strany pětikoaliční vlády se znovu chtějí v rámci konsolidačního balíčku vrátit ke spotřební dani z tichého vína. Odolávají jen lidovci, ale budoucí ministr zemědělství Marek Výborný není z jižní Moravy, takže nakonec možná povolí i on.

Ministr financí Zbyněk Stanjura a jeho předchůdkyně Alena Schillerová na jednání v Poslanecké sněmovně
Vláda schválila návrh rozpočtu na rok 2024. Počítá se schodkem 235 miliard

Ještě před měsícem přitom premiér tvrdil, že tuto daň neuvalují na víno okolní země, a proto je vyloučené takto zatížit moravské a české vinaře. Najednou to neplatí? Stejně jako předvolební závazek ODS, že daně se v žádném případě zvyšovat nebudou.

Místopředseda sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček na rovinu přiznal, že tento slib bude porušen. Nahoru půjdou daně z příjmu právnických osob, DPH, spotřební daně z neřestí i daň z nemovitosti.

Anketa Deníku: Máte pochopení pro zvyšování daní?Anketa Deníku: Máte pochopení pro zvyšování daní?Zdroj: Deník

Co všechno už zaznělo v unikátních debatách Deníku s premiérem Petrem Fialou? Články a videa najdete pohromadě ZDE

Jak ukazuje výsledek ankety Deníku, lidé pro takový postup nemají pochopení, jakkoli vážná je mezinárodní situace. Podle nich si kabinet měl poradit se schodkem lépe. Stejně jako s kapacitou středních škol. Místo toho se na místa na gymnáziích čeká fronta a poslanec STAN Jan Lacina rodičům vzkázal, že si musejí vybrat mezi dobrým vzděláním, nebo domem se zahradou za městem.

Mnozí voliči to vnímají jako porušení smlouvy mezi občany a politiky, jimž svěřili správu věcí veřejných. 

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.