Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Milion chvilek kvůli dodržení omezení kromě stanovení maximálního počtu účastníků na protestu na Staroměstském náměstí také zrušil pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. "Lidé, kteří se na akci nevejdou, budou moci vyjádřit svůj názor individuálně," uvedl spolek, který apeluje na dodržování dvoumetrových rozestupů a nošení roušky. K dispozici budou také stojany s dezinfekcí.

Zleva (v pozadí) vicepremiér a ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček, místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci po schůzi vlády 4. května 2020 v Praze
Vláda schválila rozpočet se schodkem 500 miliard. Náhrady mezd budou pokračovat

Milion chvilek ale zároveň tento týden podá správní žalobu k Městskému soudu v Praze. Soud podle spolku má rozhodnout o tom, zda není zásadní omezení práva na shromažďování opatřením ministerstva zdravotnictví nezákonné.

Ministerstvo vnitra trvá na názoru, že omezení práva shromažďovacího mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví by bylo disproporčním zásahem do lidských práv, řekl dnes po jednání vlády vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Obecně podle něj platí, že pokud na demonstraci nedojde například k násilnému jednání, tak policie nebude zasahovat kvůli tomu, že je na ní víc než 500 lidí.

O věci jednal s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO), který má podle něj na záležitosti jiný právní názor. "Pokud je zde více právních názorů, tak máme mechanismy v demokratickém právním státě, jak rozhodnout, kdo má pravdu, a to bude muset pravděpodobně udělat soud," dodal Hamáček. Babiš doplnil, že doporučoval, aby demonstrace vůbec nebyla limitována.

Pomalá pomoc ekonomice

Akce se budou v úterý konat také například v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Jihlavě, Karlových Varech, Mladé Boleslavi, Opavě, Ostravě, Plzni, ve Zlíně, ale také v různých částech Prahy.

Organizátoři chtějí demonstrací upozornit na nedostatečnou a pomalou finanční pomoc české ekonomice, netransparentní veřejné zakázky na zdravotnický materiál nebo na to, že vyplácení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným a společníkům malých firem připraví místní samosprávy o příjmy z daní, jejichž výnosy se rozdělují mezi státní rozpočet a právě obce a kraje.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček
Ministr Petříček: Oba vyhoštění diplomaté dorazí do Moskvy před půlnocí

Spolek také kritizuje návrh zákona o evidenci skutečných majitelů, který může podle kritiků pomoci Babišovi v jeho sporu o to, zda je ve střetu zájmů. Vláda jej minulý týden hlasy ministrů za hnutí ANO schválila. Podle předlohy by byl Babiš považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil holding Agrofert, ale nikoliv za vlastníka holdingu.