„Budeme demonstrovat, dokud Benešová neodstoupí a dokud vláda nerozhodne, že nového nevyjššího státního zástupce jmenuje až nová vláda po volbách. V roce 2019 jsme ohrožení justice soustavnými demonstracemi zabránili, teď musíme jít do ulic znovu,“ uvedl pořádající spolek v pozvánce na manifestaci, která zahájila sérii protestů „na obranu justice“.
Pokud ministryně spravedlnosti nepodá do týdne demisi, budou organizátoři svolávat další protesty v celé republice. Na 1. června pak chystá Milion chvilek pochod hlavním městem. Účastníci čtvrteční akce se snažili dodržovat nařízení proti šíření infekční virózy covid-19. Na „Václaváku“ tak měli mezi sebou rozestupy, většina z přítomných lidí si zakrývala dýchací cesty respirátorem – s výjimkou těch, co si přinesli píšťalky. Demonstranté se vybavili rovněž různými transparenty, českými i vlajkami i prapory Evropské unie.
Jedno z hesel podle zpravodaje ČTK znělo: „Ti, co měli zůstat, odcházejí. Ti, co měli odejít, zůstávají“.
Policie neřešila žádný problém
Policisté odhadli, že na místě bylo čtyři až pět tisíc lidí. „V průběhu shromáždění jsme neřešili žádný zásadní problém,“ informovali po skončení prostřednictvím twitterového účtu. Václavské náměstí zůstalo průjezdné, protože demonstranci zaplnili pouze středový pás a chodníky.
Setrvávání Benešové ve funkci a rozhodování o závažných otázkách českého právního systému podle pořadatelů demonstrace výrazně nahrává zájmům prezidenta Zemana. „Zažíváme předsmrtné křeče mnohohlavé hydry, ale právě teď se nesmíme vzdát a usnout na vavřínech. Zeman, Babiš, Benešová, Nejedlý a všichni další musí jednoznačně vidět a slyšet sílu, která v lidech je. Musí konečně pochopit, že je tady občanská společnost, která necouvne a která je nenechá následujících pět měsíců rozmetat poslední zbytky právního státu, které nám ještě zbývají,” uvedl předseda spolku Benjamin Roll ještě před začátkem protestu.
„Trestně stíhaný člověk nemůže vybírat nejvyššího státního zástupce stejně jako bandita nemůže určovat, kdo bude šerifem,“ uvedla mluvčí Hana Strašáková v narážce na premiéra Andreje Babiše (ANO). Herec Karel Zima na pódiu vzkázal voličům nejsilnějšího vládního hnutí, aby pochopili, že si z nich Babiš „udělal toaletní papír“. Mezi řečníky byla také právnička Anna Koller, která se dlouhodobě věnuje střetu zájmů předsedy menšinové vlády a majitele holdingu Agrofert – toho času ve svěřenských fondech.
Nešiřte nepravdy, vyzval Zemana syn vrbětické oběti
O „nepřijatelném nátlaku ministryně Benešové na justici“ a její údajné snaze rozmělnit vyšetřování vrbětického případu, do něhož jsou podle bezpečnostních složek zapojeni agenti ruské tajné služby GRU, promluvil Ondřej Havránek, rovněž právník a zároveň syn jedné z obětí exploze muničního skladu. Syn jednoho ze dvou zaměstnanců firmy Imex Group zopakoval, že se cítí být osobně dotčen výroky Benešové o více vyšetřovacích verzích.
„Přestaňte šířit nepravdy,“ vyzval Havránek v otevřeném dopise také prezidenta Zemana, jenž podobně jako Benešová úlohu Ruska zhlečuje. Všichni vystupující zopakovali hlášku: „Ostatně soudím, že Miloš Zeman by měl být souzen za velezradu.“
Spolek Milion chvilek kvůli „akci Benešová“ na poslední chvíli odvolal plánovaný happening, jehož účastníci chtěli „popřát“ komunistům ke stému výročí jejich strany „poslední narozeniny“. Na demonstraci zaznívala kromě nezávislé justice také témata ohledně nezávislosti České televize či nejasné majetkové poměry ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO). Než se účastníci protestu pokojně rozešli, zazpívali si českou hymnu.
Pořadatelé také vyzvali občany, aby se připojili k výzvě demokratickým stranám. Signatáři požadují, aby politici po volbách odmítly jakoukoliv formu vládní spolupráce s hnutím ANO, extremisty a komunisty či jejich podporu. „Chceme konec uneseného a umírajícího státu. Konec prosazování zájmů Andreje Babiše a jeho koncernu s přispěním rozhodovacích a kontrolních orgánů,“ píše Milion chvilek s vizí, že lidé „odstřihnou“ ANO od moci.