Řečníci, kteří ke shromáždění promluvili, se také ohradili proti dlouhodobě kritickému postoji českých vlád vůči režimu Fidela Castra a snaze USA vybudovat v ČR protiraketovou základnu.

Demonstranti drželi vlajky KSM, kubánské vlajky či transparent se slovy "pryč s imperialismem". Akce, během níž zněla také například hesla "hanba Bushovi", se obešla bez incidentů. Nikdo z amerického velvyslanectví na ni nereagoval. Na pořádek dohlížely asi dvě desítky uniformovaných policistů.

"Naši soudruzi jsou již osm let nespravedlivě vezněni v USA," uvedl předseda KSM Milan Krajča. Pětice Kubánců je podle něj trestána za to, "že v Miami na Floridě získávali informace o protikubánských plánech teroristických organizací, které v této oblasti operují". "Jsou členy hrdinného národa, který trpí již téměř padesát let pod embargem USA," prohlásil Krajča.

Dodal, že dnešní demonstrace byla součástí několikaměsíční mezinárodní kampaně. Mladé komunisty přišlo podpořit také několik jejich příznivců v důchodovém věku.

Vězněným Kubáncům se podařilo proniknout do amerických vojenských základen a mezi kubánské exulanty v USA. Na svou obhajobu při procesu v roce 2001 tvrdili, že nepoškodili zájmy USA a že shromažďovali informace výhradně za účelem obrany Kuby před terorismem kubánských emigrantů. Tři z z nich byli v Miami odsouzeni za špionáž a spiknutí k doživotí, jeden k 15 a další k 19 letům vězení.

Česká republika patří na mezinárodním poli k nejhlasitějším kritikům Castrova komunistického režimu. V minulosti se Češi pokusili několikrát prosadit v orgánech OSN rezoluce kritizující stav lidských práv na Kubě. V ČR se také každoročně konají protestní akce, které požadují propuštění kubánských politických vězňů.

Podle předsedkyně pražské organizace KSČM Marty Semelové, která na dnešní demonstraci také promluvila, by se ale naopak česká vláda měla v oblasti dodržování lidských práv od Kubánců učit.