„Je to feministická advokátka, která již dříve prokázala, že při sporech ropdičů odítě, stojí na straně matek,“ prohlásil mluvčí sdružení Jiří Fiala.

Nespokojení otcové s transparenty v rukou jako Stop diskriminaci tatínků, či Zachraňte Veroniku stáli od brzkého pondělního rána před brněnským Úřadem pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Benešově ulici.

Důvod? Čekali na jeho novou ředitelku, advokátku Lenku Pavlovou. Ta se však v pondělí na úřadě neukázala. Odhodlaní muži se však nehodlají vzdát a tvrdí, že před úřadem vydrží stát tak dlouho, dokud to bude nutné. Mnozí z nich si přitom vzali dovolenou. Vše za jedním účelem – žádají, aby ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, pod něhož Úřad spadá, Pavlovou z funkce ředitelky odvolal. Podle nich totiž nebylo výběrové řízení na tento post transparentní.

Akci uspořádalo občanské sdružení K213, které sdružuje lidi bojující za spravedlivou justici a evropské trestní právo. „Naším prvotním cílem je zrušení paragrafu 213 v trestním zákoně, který uzákonil trestnost zanedbání povinné výživy. Podle nás jde o přežitek z dob komunismu. Na základě tohoto ustanovení odsoudí české soudy ročně asi jedenáct tisíc lidí,“ tvrdí předseda sdružení Jiří Fiala.

Sám přitom ví, o čem mluví. Kvůli tomu, že se chtěl stýkat se svými dvěma syny, totiž nakonec skončil ve vazbě. „Obvinili mě tenkrát z únosu. Nakonec mne ale museli pustit. Hnal jsem to až do Štrasburku a podařilo se mi nad českým státem vyhrát. Přiznali mi odškodné ve výši dvě stě padesáti milionů korun. Moji synové jsou již velcí a na jejich výchovu je tak již pozdě, ale rád bych pomohl jiným,“ popsal svůj životní příběh Fiala. Jedním z těch, kteří svůj boj zdaleka nevzdali a přešlapovali od rána před brněnským úřadem, je také pětačtyřicetiletý Jiří Bastl z Třebíče. Právě on je otcem dnes desetileté Veroniky, jejíž jméno je na jednom z transparentů zmiňováno.

„Jednoho dne jsem se vrátil z práce a zjistil, že manželka vzala dceru a veškeré cennosti a odešla z bytu. Od té doby vídám dceru jednou týdně vždy na jednu hodinu. Už to budou dva roky,“ posteskl si Bastl. Přestože dceru vídá dohromady dva dny v roce, nemohl si nevšimnout, jak se pod vlivem matky změnila. „Veronika je zmanipulovaná. Ještě před dvěma roky to bylo šťastné a usměvavé dítě, nyní je zamlklá. Její matka ji ani nepouští ven, nějakou dobu ji dokonce nenechala chodit ani do školy. Myslím, že velkou roli tam hraje také společnost lidí, se kterými se moje manželka stýká. Jsou to násilníci a jejich vulgární výrazy začala používat dokonce i dcera,“ popsal zoufale Bastl.

Ministerstvo má pro muže, kteří před budovou úřadu vydrželi přešlapovat až do pozdních odpoledních hodin, jasný vzkaz. „Diskusi se v žádném případě nebráníme. Případný dialog ale nesmí přerůst v osobní urážky nebo nátlakové akce, které hraničí s porušováním zákona,“ vzkázal jeho mluvčí Jiří Sezemský. Podle něj Pavlová konkurs vyhrála právem, a to také díky svým zkušenostem. „Pavlová působila jako advokátka v oblasti mezinárodního práva a mezinárodněprávní ochrany dětí. Takových odborníků je u nás málo a zaslouží si spíše uznání,“ postavil se za ředitelku Sezemský.