Akce začala v 19 hodin. Demonstranti zaplnili horní část pod jezdeckou sochou sv. Václava. Postupně se dav pod pódiem rozrostl skoro až na úroveň tramvajových kolejích v polovině pražského náměstí. Na shromáždění přišli převážně mladí občané. Hlasitý projev ještě umocňovaly trubky, megafony a píšťalky. Objevily se i české vlajky.

Demonstrace skončila po necelých dvou hodinách zpěvem hymny, při níž publikum rozsvítilo mobily, aby dotvořily pohnutou atmosféru. Podle organizátorů to byl trénink na sobotu, kdy bude boj za svobodu pokračovat. „Nesmíme ho prohrát, to nemůže dát ani Andrej Babiš,“ rozloučil se Michal Vožda. „Pražský dav si zase zahulákal. Neuvědomuje si, že protestuje proti výsledku demokratických voleb,“ komentoval dění na Václavském náměstí prezident Miloš Zeman.

Účastníci protestu začali sborovým skandování: „Jedině demisi!“ Na výzvu moderátora pak na otázku ANO? křičeli „ne!“. Někteří si přinesli transparenty. „Uklid(n)íme i vaše díte, to vám garantuji,“ stojí na jednom z nich, který paroduje předvolební billboardy psychiatričky Dity Protopopové kandidující do zastupitelstva Prahy 8 za hnutí ANO. Lidé pod pódiem naráželi také na Babišovu spolupráci s komunistickou tajnou policií: „Estébák! Nechci vládu StB!“

Další recesista vytvořil nápis „taťka roku“, který jízlivě uporzoňuje na chování předsedy vlády ve vztahu ke svým dvěma dětem z prvního manželství, na které přepsal akcie firmy Farma Čapí hnízdo, přísahal na jejich zdraví a následně o nich veřejně prohlásil, že trpí psychickými chorobami. Adriana Bobeková i Andrej Babiš mladší jsou spolu s Martinem Herodesem, bratrem současné Babišovi partnerky Moniky, stíháni kvůli dotačnímu podvodu. „Sám jdi do krimu!“ vybízel další slogan.

Organizátoři přizvali také Mikuláše Mináře ze spolku Milion chvilek pro demokracii, jenž představil internetovou petici podepsanou více než dvěma sty tisíci lidí. „Když nás bude hodně, nebude možné nás ignorovat,“ řekl Minář. „Je možné, aby kauza Čapího hnízda byla vyřešena nezávisle?“ položil řečnickou otázku vzhledem k (ne)činnosti policie a státního zastupitelství.

Nechceme revoluci

„Chceme, aby se Babiš vzdal funkce, než bude očištěn nezávislým soudem. Nechceme revoluci, nechceme nutně ani předčasné volby, požadujeme slušnou a normální demokracii, chceme slušné Česko! Vyjadřujeme odhodlání o takovou zemi usilovat tak dlouho, dokud toho nedosáhneme,“ zakončil svůj projev Minář a pozval demonstranty na protestní pochod z Hradčanského náměstí přes Národní třídu na Staroměstské náměstí, který plánuje na sobotu 17. listopadu právě Milion chvilek.

„Je to estébák a dělá si, co chce, protestuju od začátku. Tim synem to vyvrcholilo. Všechno mám na transparentu,“ řekl reportérce Deníku účastník Karel z Prahy. „Jenom lže, někoho takového tady nechci,“ dodala Klára z Rosic. Vystoupil rovněž zemědělec Bohumír Rada, který tvrdí, že se Agrofert ve svěřenském fondu Andreje Babiše snaží zlikvidovat jeho firmu Agro Jevišovice.

Byť byla v publikum zastoupena především mladší generace, reportérka Deníku našla také zhruba šedesátiletou paní Janu z Prahy. „Doslova mě to zničilo ta poslední událost. Já jsem starší ročník a pamatuju dobu minulou, je to hrůza. Snad se to zlepší.“

Ať žije Havel!

Pak přišli na řadu politici - předem avizovaný Kalousek prohlásil, že jde o principy demokratického státu. „Jde o to, jestli budeme žít v normální demokratické zemi, nebo v despocii orientálního typu,“ dodal exministr financí a Babišův velký rival. Části veřejnosti nenáviděná osoba požádala demonstranty, aby nepolevili v aktivitě, protože má Babiš v poslanecké sněmovně, na Pražském hradě i v médiích silné spojence.

Kalousek pak zavtipkoval, že za tuto akci nemůže. „Ani já ani Soros (skoro devadesátiletý mecenáš židovského původu, jehož někteří obviňují z organizace politických kampaní ve světě - pozn. red.) jsme vám nedali ani korunu. Omlouvám se.“

Po Mariánovi Jurečkovi (KDU-ČSL) přišel senátor Václav Hampl, který zopakoval usnesení horní parlamentní komory, aby do vyšetření kauzy Čapí hnízdo premiér nevykonával svou funkci. „Andrej Babiš musí z vlády. Kauza musí být vyšetřena. Pokud bude Babiš premiérem, tak se bohužel ztrácí právní stát a stáváme se podivnou východní oligarchií. A to nikdo nechceme!“ hřímal Jiří Pospíšil, předseda TOP 09 a nově zvolený pražský zastupitel. „Ať žije Havel!“ vzpomněl Pospíšil na prvního polistopadového prezidenta. Ještě předtím pobavila publikum malá Karin, která do mikrofonu roztomile řekla: „Já už musím jít spát, ale vy bojujte!“

Miroslavu Němcovou (ODS) vyprovázelo skandování „Mirka na Hrad!“. Poslankyně, která se na protest proti prezidentově projevu jako první zvedla při inauguraci Miloše Zemana, vyzvala kolegy z ČSSD, aby hlasovali pro nedůvěru vládě příští pátek. Schůze začne v 9 hodin. Podle Němcové se to od komunistů čekat nedá, protože „Falmer“ (krycí jméno Vojtěcha Filipa v archivech StB) a „Bureš“ (krycí jméno agenta Babiše) budou držet spolu.