Na čem je lež založena? Konspirátoři zmiňují nebezpečnou formu uhlíku zvanou grafen. Ten má v těle konzumentů vytvořit síť, skrze kterou bude možné lidské tělo napojit na internet a ovládat jeho svobodnou vůli. Nebo rovnou člověka zabít. Jeho přítomnost údajně prokazuje magnetismus výrobků. Odborníci se tomu smějí a kroutí hlavou, lživou zprávu (fake news) ovšem už mezitím sdílely stovky tuzemských uživatelů sociálních sítí.

Španělská chřipka zasáhla v letech 1918 až 1920 celý svět a přinesla desítky milionů mrtvých
Recyklovaná lež: Španělskou chřipku prý spustil předek Billa Gatese

Už na začátku léta se objevily lživé informace o tom, že vakcíny proti covidu-19 obsahují tekuté oxidy grafenu, s fatálními důsledky pro lidský organismus. Dokazovat to měla údajná studie španělských vědců. V Česku jí sdílel například známý astrolog Antonín Baudyš. „V lidském těle je schopný grafen sloužit jako vodič, respektive z něho vodič udělat,“ tvrdil astrolog.

„Senzory grafenu přítomné v lidském mozku jsou schopné dokonale skenovat mozkovou aktivitu. Grafen je schopen mozek naskenovat za účelem kopie,“ tvrdil s odkazem na španělské vědce Baudyš. Grafen v těle má být aktivován i mobilními 5G vysílači, jež zmanipulují lidskou vůli a z člověka učiní otroka v rukou mocných. „S jejich pomocí lze populaci libovolně stimulovat, brzdit, paralyzovat. Grafen, zdá se, je klíčovou komponentou,“ dodal astrolog Baudyš.

Přítomnost grafenu ve vakcínách opakovaně odmítli jak samotní výrobci, tak i weby zaměřené na vyvracení dezinformací. „Vyrobit grafen a jeho deriváty je velmi nákladné. Grafen navíc není rozpustný, a proto se tedy nemůže podávat v roztoku,“ vysvětluje Jan Cemper, šéf projektu Manipulátoři.cz.

Očkování proti Covidu neustále provázejí další a další lži a dezinformace, ilustrační foto
Ničí vakcína proti covidu červené krvinky? Nepodložený nesmysl, dokládá agentura

Oxidy jsou rozpustnější, proběhl už ale například i vědecký pokus, který přítomnost oxidu ve vakcínách také vyloučil. „Ukázal, že kapaliny obsahující oxid grafenu mají tmavohnědou nebo černou barvu, zatímco lahvičky s vakcínami jsou obvykle bezbarvé nebo světle žluté,“ doplňuje Cemper.

Důkaz? Videa s pokusy 

Nicméně stovky lidí, kteří se sdružují na sociálních sítích, nechtějí od svého „názoru“ ustoupit. Navíc „odhalili“, že grafen se do lidského organismu dostává s čokoládu značky Milka. Dokazovat to mají videa s pokusy, kdy lidé přikládají k tabulkám čokolády magnety, které na nich drží.

Antonín Baudyš je na své sociální síti také sdílel, později je ale stáhl. „Uznal jsem, že se mohlo jednat o manipulaci. Nicméně se mi ozvala má klientka, paní Zuzana T. z Pelhřimova, že s dětmi zkoušely přikládat magnet na své zásoby Milky a magnet držel v okamžiku, kdy se použil ne běžný černý, ale silnější, neodymový,“ napsal svým sledujícím. 

Výrobce Milky spekulace o grafenu v čokoládě rázně odmítá. "Všechny použité suroviny se řídí legislativou a jsou v plném rozsahu uvedeny na obalech našich výrobků. Žádná ze složek nemá vlastnosti, které popisujete. Pokud má zákazník stížnost nebo připomínku ohledně našich výrobků, prosím ať se obrátí na oddělení služeb zákazníků, přičemž kontakt je také uveden na obalu," uvedl mluvčí společnosti Mondeléz Jiří Šebek.

Koronavirus SARS-CoV-2 na snímku z rastrovacího elektronového mikroskopu
Léčba covidu ivermektinem? Dezinformátoři ho dál propagují, ale zamlčují fakta

Deník proti fake news.Deník proti fake news.Zdroj: DeníkProdej čokolády v obchodech nicméně konspirátoři začali pečlivěji sledovat. „Milku stáhl už i Lidl z prodeje, tři druhy. Nevím přesně které, ale na té Milce něco bude a nejen na ni,“ napsala na facebooku jeho uživatelka Blanka N. Řetězec ale striktně odmítl, že by se tak stalo. „Jedná se o dezinformaci. V případě společnosti Lidl byly stahovány výrobky, které naleznete na našem webu, přičemž se v poslední době nejednalo o čokolády Milka,“ zdůrazňuje mluvčí řetězce Tomáš Myler.

 Mezi stahovanými výrobky značka Milka skutečně figurovala, jednalo se však o nanuky, které na základě doporučení Státní veterinární správy stahovalo více tuzemských řetězců kvůli přítomnosti pesticidu, který se do výrobků dostal u polského výrobce.