„V případě plánování letu na dovolenou v termínu 12. až 23. června byste si nejprve měli ověřit, zda letadlo skutečně poletí. Nad Evropou má být téměř bezletová zóna a je jisté, že civilní lety budou povoleny jen velmi výjimečně. Během této doby se uskuteční dosud největší letecké cvičení NATO: Air Defender. Tento manévr se stovkami letadel a stíhaček již způsobuje nepokoje mezi leteckými společnostmi, protože budou platit rozsáhlé zákazy letů. Podle zasvěcených osob panuje mezi leteckými společnostmi skutečně poplašná nálada,“ píše se v poplašně znějící zprávě, kterou zveřejnily například dezinformační weby Necenzurovanapravda.cz a Pravdive.eu.

Organizátor protestních protivládních demonstrací a předseda strany PRO Jindřich Rajchl. Ilustrační foto
Bude mobilizace, bouří protivládní síly. Jde jen o cvičení, uklidňuje armáda

Na této zprávě je pravdivá informace, že se letecké cvičení NATO v termínu od 12. do 23. června 2023 v evropském vzdušném prostoru uskuteční, že je opravdu jedním z největších v historii NATO a že se skutečně nazývá Air Defender. Probíhat bude v německém, nizozemském a českém vzdušném prostoru a zúčastní se ho 25 zemí. Tvrzení o rozsáhlých zákazech civilních letů a vytvoření téměř bezletové zóny nad Evropou je ale falešné. 

Rušení letů se není třeba bát

„Nepředpokládáme, že by bylo potřeba, aby letečtí dopravci museli kvůli potřebám cvičení rušit lety,“ stojí v prohlášení evropské mezinárodní organizace pro plynulé řízení letového provozu Eurocontrol, které tato organizace poskytla tiskové agentuře Reuters. Podle něj půjde cvičení zkoordinovat s civilním leteckým provozem tak, aby dopad na leteckou dopravu, pokud jde o možná zpoždění nebo přesměrování letů, byl ten nejmenší možný.

„Cvičení Air Defender 23 je největším cvičením vzdušných sil NATO od pádu železné opony. Jako takové svým rozsahem bude vzbuzovat pozornost. I přes tento rozsah ale byl celý jeho plánovací proces nastaven tak, aby se dopady na civilní, specificky komerční letectví minimalizovaly, a to i v pořadatelské zemi, kterou je Německo,“ uvedla pro Deník mluvčí Velitelství vzdušných sil Armády České republiky Zuzana Sekaninová.

Dezinformátoři straší Čechy další falešnou zprávou. Ilustrační snímek
Že OSN vyzvala státy, aby povolily sex dospělých s dětmi? ČR se šíří další lež

Německé vzdušné síly chystají na toto téma během května informační kampaň zaměřenou mimo jiné právě na rozptýlení případného strachu z dopadů cvičení na civilní letectví.

Obavy z možného rušení či přesměrovávání letů nad Evropou se totiž v současné letecké dopravě opravdu objevují, jenže jejich primárním důvodem není cvičení NATO, nýbrž ruská invaze na Ukrajinu. Ta vedla k uzavření vzdušného prostoru nad touto zemí, v důsledku čehož vzrostl letecký provoz nad jihem Evropy. K určitému snížení celkové dostupnosti vzdušného prostoru pro komerční lety pak přispěly také stávky pracovníků řízení letového provozu ve Francii.

Přípravy německého letectva na cvičení NATO: Air Defender

Zdroj: Youtube

V Česku je na cvičení prostor

V České republice bude cvičení probíhat pouze ve vyhrazených vzdušných prostorech, které byly podle sdělení mluvčího Úřadu pro civilní letectví Vítězslava Hezkého zřízeny na základě žádosti standardním postupem, aniž by je jakákoli letecká společnost připomínkovala. „Mohu potvrdit, že ve dnech 12. až 23. června 2023 bude ve vzdušném prostoru České republiky vojenské letecké cvičení. Pro toto cvičení byly na základě žádosti standardním postupem zřízeny vyhrazené prostory,“ uvedl na dotaz Deníku mluvčí Hezký. 

V konzumování jedlého hmyzu je Česko na špici Evropy v přepočtu na obyvatele, ilustrační foto.
Hrozby zabitím i vydírání, vše kvůli hmyzu. Školy a podniky trápí dezinformátoři

Návrhy prostor byly podle něj zveřejněny v souladu se zákonem na úřední desce leteckého úřadu, takže k nim bylo možné dát připomínky nebo námitky. „V rámci procesů řízení vzdušného prostoru České republiky vše proběhlo standardním způsobem a k uvedeným prostorům jsme nezaznamenali žádné připomínky ani námitky,“ dodal Hezký.

Podle Zuzany Sekaninové z Velitelství vzdušných sil se dopravní lety v Česku během cvičení Air Defender rozhodně nebudou rušit, ale jejich tratě mohou být v případě potřeby upraveny tak, aby se vyhnuly prostorům cvičení.

„V České republice se bude konat jen část cvičení, a to především v rozsahu prostorů, které jsou trvale publikovány v letecké informační příručce jako prostory pro vojenský letecký výcvik. Výškové rozšíření těchto prostorů bylo zveřejněno cestou AIP SUP (tedy v publikovaných doplňcích ke zmíněné letecké informační příručce, vydávané státem a obsahující aeronautické informace potřebné k letecké navigaci v dané zemi, pozn. red.). Jeho dopad na civilní, potažmo na komerční letový provoz bude menší, než v případě pravidelných cvičení, jako je Ample Strike,“ uvedla pro Deník Sekaninová.

Zdeněk Svěrák přišel podpořit Petra Pavla do jeho volebního štábu. Právě jeho dlouhodobá veřejná podpora Pavlovy kandidatury na prezidenta ČR byla důvodem, proč se na něj zaměřili dezinformátoři
Zdeněk Svěrák zmínil tíživou vzpomínku z dětství. Internetoví lháři jí zneužili

Deník proti fake news.Deník proti fake news.Zdroj: DeníkCvičení Ample Strike je pravidelné mezinárodní vojenské letecké cvičení pořádané českou armádou, jehož cílem je sladění činnosti předsunutých leteckých návodčí s osádkami letounů i vrtulníků a veliteli pozemních jednotek v mnohonárodním prostředí a procvičení úkolů přímé letecké podpory. Toto cvičení se běžně koná ve výcvikových prostorech Boletice a Libavá, v okolí Českých Budějovic a na letištích v Náměšti nad Oslavou, Čáslavi a Kbelích. V loňském roce se uskutečnilo již podeváté a zapojilo se do něj kromě asi 700 českých vojáků i 200 zahraničních z Estonska, Lotyšska, Německa, Slovenska, Slovinska a USA.

Protože s jeho organizací ani se sladěním s civilním letectvím nebyly v minulosti žádné problémy, je nepravděpodobné, že by měly vzniknout v souvislosti s připravovaným cvičením Air Defender. „Veřejnost se nemusí v žádném případě obávat dopadů tohoto cvičení na lety na dovolenou ani na jinou leteckou dopravu,“ zdůraznila pro Deník mluvčí Velitelství vzdušných sil Sekaninová.