Slovenský brankář Július Hudáček byl přijat do brány kladenského extraligového klubu letos začátkem ledna. Na klub se okamžitě sesypala kritika i ze strany jeho vlastních fanoušků. Brankáři vyčítali, že šel v loňské sezóně, tedy rok po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, hrát do KHL, Kontinentální hokejové ligy považované převážně za ruskou, protože 19 z jejích 22 klubů je ruských (zbylé tři tvoří týmy Kazachstánu, Běloruska a Číny).

Liga v současnosti představuje v podstatě propagandistickou hlásnou troubu násilného ruského režimu a její hokejová utkání se často pojí s veřejnými projevy na podporu ruské invaze.

K ostře sledované kauze se vyjádřil i sám Július Hudáček:

Július Hudáček v dresu Kladna.
Hudáček napsal otevřený dopis. Vždy jsem byl proti válce na Ukrajině, říká

V návaznosti na vlnu protestů proti Hudáčkovu angažování, mezi nimiž vévodilo zejména oznámení kladenského fanouškovského jádra, skupiny Haldaři, že se v takovém případě nebudou účastnit dalších zápasů, klub po dvou dnech ustoupil a brankářovu smlouvu zrušil. Hudáček následně přijal nabídku jít chytat do německé ligy za Frankfurt. A celá kauza zaměstnala dezinformátory na sociálních sítích.

Falešný dopis

Na dezinformačních sociálních sítích se v současnosti šíří formou tzv. printscreenu, tedy textu ofoceného z obrazovky počítače či mobilu, falešné, údajně facebookové vyjádření Jaromíra Jágra, v němž je ukončení Hudáčkova působení v Kladně vysvětlováno údajným nátlakem „médií, neziskovek a libtardů“.

„Přátelé, nepřátelé, fanoušci… Doba je zlá. Situace mě nutí udělat krok ,za který se stydím a připadám si jak kretén. Byl mi dán nůž na krk a byl jsem přitlačen ke zdi. Ale zároveň mám odpovědnost za klub ,hráče i lidi kolem. Média ,neziskovky a libtardi donutili sponzory a ty donutili mně… Musím vyhodit Hudáčka ,ač všichni víme, že se neprovinil víc než ti co hází kameny, například kámoš Hašek,“ stojí mimo jiné v údajném Jágrově vyjádření (jazykově neupravováno, pozn. red.).

Krok Kladna vyvolal v českém hokeji poprask. Zaujala ale i reakce Jágra: 

Kritizovaný slovenský brankář Július Hudáček
Brankáře z Ruska? Ani kdyby mi hrozil sestup, říká Jelínek. Reakci Jágra nechápe

Celé vyjádření je falešné, Jaromír Jágr nic takového nikdy nenapsal. „Podíváme-li se ale na Jágrův facebookový profil, uvidíme, že poslední příspěvek zveřejnil v polovině prosince a týkal se předvánočních slev na produkty jeho značky JJ68,“ upozornil 12. ledna 2024 web Demagog, zabývající se ověřováním informací.

Deník proti fake news.Zdroj: DeníkOfocený příspěvek navíc opakuje na mnoha místech stejnou chybu v interpunkci, tedy umístění čárky těsně před slovo, nikoli za slovo, která se ve skutečných Jágrových příspěvcích neobjevuje, a obsahuje i řadu dalších chyb.

Sám Jágr byl na Hudáčkovu kauzu ze strany médií mnohokrát dotazován, podobný výrok však v žádné ze svých reakcí nikdy nepronesl. Jak dále připomíná Demagog, reagoval často podrážděně, vyhýbavě a bylo zřejmé, že není s vývojem situace kolem hokejisty Hudáčka spokojen, ale nikdy neřekl nic, co by třeba jen vzdáleně připomínalo slova z příspěvku. 

Problém písmena Z

V souvislosti s Hudáčkem se na sociálních sítích začala také šířit fotografie ruských hokejových hráčů rozestavených na ledě tak, aby vytvořili velké písmeno Z, tedy symbol, jímž je označována těžká technika ruské okupační armády na Ukrajině a který se stal v podstatě symbolem celé této armády.

Uživatel Facebooku Vladimír T. Gottwald v této souvislosti upozornil v sobotu 13. ledna na svém facebookovém profilu na to, že zmíněná fotografie pochází z 10. března 2022 z Arény Jerofěj v Chabarovsku a že byla pořízena před utkáním mezi kluby SKA-Něftjanik a Dynamo Moskva v superlize ruského bandy hokeje (tedy kolektivního míčového sportu hraného na ledové ploše, nikoli klasického hokeje). Gottwald dále zmínil to, že konkrétně Hudáček hrál ve stejném týdnu někde úplně jinde. 

„V hokejové brance se zúčastnil zápasu, který se z iniciativy Jaromíra Jágra hrál v pražské O2 areně na podporu Ruskem napadené Ukrajiny. Ve prospěch Ukrajinců se tehdy na vstupném (a virtuálních vstupenkách, kterou jsem si za symbolických 68 Kč koupil i já) vybralo několik miliónů. Dalšího víc než půldruhého miliónu korun (symbolických 68 tisíc dolarů) připojil na Jágrovu výzvu komisionář NHL Gary Bettman. A při tomto utkání na podporu Ukrajiny to byl právě Július Hudáček, který vzal při děkovačce na kluziště Matveje, Jaroslava a Mirona, tři ukrajinské kluky, kterým se necelý týden před tím podařilo do Česka dorazit z bombardované vlasti. Tohle opravdu dělal Július Hudáček počátkem března 2022,“ uvedl Gottwald.

Zdroj: Youtube

Jak se Deníku podařilo ověřit (například pomocí článku publikovaném před necelými dvěma lety na webu Wire Service Canada), Gottwald má ve všem pravdu: inkriminovaný snímek s písmenem Z opravdu pochází z okamžiků před zápasem mezi Něftjanikem a Dynamem Moskva, konaném 10. března 2022, tedy ani ne tři týdny po zahájení invaze, přičemž ono písmeno vytvořily čtyři hráčské týmy bandy hokeje: kromě formací Něftjaniku a Dynama ještě týmy Vodnik a Kuzbas. Švédský hráč Kuzbasu Simon Jansson tehdy opustil na protest proti této akci herní plochu a vrátil se do šatny.

Rozhodnutí Kladna angažovat Júliuse Hudáčka pobouřilo mnohé fanoušky:

Fanoušci hokejového Kladna na zápase proti Karlovým Varům.
Fanoušci Kladna reagují na Hudáčka. Nepočítejte s námi, vzkazuje jedna ze skupin

V O2 areně v Praze se 8. března 2022 skutečně konal hokejový zápas na podporu Ukrajiny mezi Rytíři Kladno a HC Sparta Praha, v němž Rytíři podlehli Spartě 1:4 a na vstupném se podle jejich pozdější tiskové zprávy vybralo přes dva miliony korun pro ukrajinské rodiny. Hudáček nastoupil do tohoto zápasu jako brankář Sparty a moment, kdy si vzal na svou osobní děkovačku s domácím kotlem ukrajinské děti a jedno z nich, dvouletého Mirona, posadil na branku, tehdy dojal všechny diváky – což ve svém zpravodajství ze zápasu zaznamenal třeba web iSport.cz.

Propaganda Ruska? Také

Na druhé straně, reportér Robert Rampa z webu iDnes.cz uvedl ve své kritice na Hudáčkovu adresu z minulého týdne, že brankář během svého působení v KHL nastoupil například jako host v Čerepovci, kde velké „Z“, symbol invaze, hyzdilo spolu s nápisem „Za Rusko“ stadion.

Hudáčkova případu si všímají i četné ruské weby, které své články o něm velmi často ilustrují fotografií, na níž slovenský brankář oslavuje v rudé pláštěnce, připomínající někdejší vlajku Sovětského svazu. Ruské weby také zdůrazňují, že i když Hudáček nastupoval v loňské sezóně za kazachstánský klub Barys Astana, stál o to pokračovat letos v Rusku.

Dezinformátor a lhář Aleš Svoboda zveřejnil na jednom ze svých facebookových profilů další výmysl:

Stadion fotbalového klubu AC Sparta Praha na Letné. Ilustrační snímek
Že Ukrajina žádala nasvítit stadion Sparty modrožlutě? Další lež Aleše Svobody

„Brankář strávil minulou sezonu v Barysu, ale po vynechání play-off mu nebyla prodloužena smlouva. Přesto o týmu i o Astaně mluvil velmi vřele a na podzim neztrácel naději, že si v Rusku najde klub,“ uvedl například ruský web Sport Express