„Tady jen takový přehledný graf zobrazující úmrtí a kolapsy sportovců v průběhu předcházejících měsíců. Jak už nám ale média sdělila, tak s probíhajícím masivním tečkováním to samozřejmě NESOUVISÍ a látky vpravované do těl těchto sportovců jsou zcela BEZPEČNÉ. Asi prostě náhoda, no…“ napsal ironicky 27. prosince 2021 na svůj facebookový profil Jindřich Rajchl, právník a člen politického hnutí Trikolóra, v němž momentálně kandiduje na předsedu. Svá slova doprovodil právě grafem webu Good Sciencing. Do středy 29. prosince dopoledne dosáhl jeho příspěvek více než 560 sdílení.

Web Good Sciencing, jehož autoři jsou zcela anonymní, vydal zmíněný graf v prosinci jako součást článku, provázeného bombasticky znějícím titulkem: „384 srdečních zástav sportovců, vážné problémy, 224 mrtvých, po injekci Covid“.

Vakcína jako jediná zjevná příčina? To sotva

V textu zmíněného článku, který web v průběhu času různě aktualizoval, se potom píše: „Rozhodně není normální, aby tolik hlavně mladých sportovců při svém sportu trpělo zástavou srdce nebo umíralo, ale letos se to stává. Mnoho z těchto srdečních problémů a úmrtí přichází krátce poté, co dostali vakcínu Covid. I když je možné, že se to může stát lidem, kteří nedostali vakcínu Covid, pouhá čísla jasně ukazují na jedinou zjevnou příčinu.“

Již tenhle úvod obsahuje pár minimálně nepřesných informací, protože o nebezpečí srdečních problémů včetně rizika náhlého úmrtí u mladých vrcholových sportovců se ví řadu let a vakcína rozhodně není jedinou zjevnou příčinou.

„Náhlé srdeční zástavy a úmrtí u mladých lidí, kteří jsou z pohledu okolí často na vrcholu svých sil, se nevyhýbají žádnému sportu – tragédie se odehrávají v basketbalu, fotbalu, hokeji i v individuálních disciplínách. Podle statistik nenadále zemře jeden z dvou set tisíc lidí ročně. Nositelem potenciálně smrtelné srdeční choroby je jeden z 250 až 300 lidí. Nejde sice o dramaticky vysoká čísla, o to víc jsou však podle odborníků následná úmrtí zbytečná – často jim lze zcela předejít. Sport sám o sobě přitom není příčinou problému, ale zhoršuje prognózu a může být spouštěčem eskalace nepoznaného srdečního onemocnění,“ psal například web Seznam Zprávy v červenci 2020 (tedy zhruba půl roku před zavedením prvního očkování proti covid-19) v článku věnovaném vzniku Center sportovní kardiologie, jejichž cílem je právě to, pomoci počet náhlých úmrtí sportovců na srdeční problémy snížit.

Podle studie Náhlá smrt a sport autorů V. Vančury a J. Bytešníka z Kliniky kardiologie pražského IKEMu, kterou již v roce 2007, tedy před 14 lety, zveřejnil odborný titul Kardiologická revue - Interní Medicína, je náhlá smrt v souvislosti se sportem relativně vzácná, avšak nikoli výjimečná, přičemž její příčinou je obvykle právě srdeční onemocnění.

close info Zdroj: Deník zoom_in Po vypuknutí nákazy covid-19 pak začali lékaři upozorňovat na to, že někteří lidé mají kardiovaskulární problémy po prodělání této nemoci. „Kardiologové zaznamenávají případy, kdy jinak zdraví lidé mají krátce po covidu akutní infarkt myokardu způsobený krevními sraženinami,“ prohlásil letos koncem března na konferenci České kardiologické společnosti její místopředseda, lékař Fakultní nemocnice Olomouc Miloš Táborský.

Skutečné údaje to rozporují

„Takzvaní zdravotníci provozující programy očkování proti Covidu po celém světě neustále opakují, že ‚vakcína proti Covidu je normální vakcína a je bezpečná a účinná‘,“ píše dále anonymní web Good Sciencing.

„Takže v reakci na jejich prohlášení zde uvádíme neúplný a neustále se rozrůstající seznam především mladých sportovců, kteří měli v roce 2021 vážné zdravotní problémy poté, co dostali jednu nebo více vakcín proti Covidu. Zpočátku mnoho z nich nebylo hlášeno. Víme, že mnoha lidem bylo řečeno, aby o nežádoucích reakcích svého organismu nikomu neříkali, a média o nich neinformovala. Tyto případy se začaly dít a přibývat po prvním očkování proti Covidu. Mainstreamová média stále o většině z nich neinformují, ale sportovní zprávy nemohou ignorovat skutečnost, že fotbalisté a další hvězdy kolabují uprostřed zápasu kvůli náhlé zástavě srdce. Mnoho z nich zemře – více než 50 procent,“ tvrdí web Good Sciencing.

Svá tvrzení ale neopírá o nic prokazatelného, pouze o jím vybrané odkazy na novinové zprávy z různých míst světa o úmrtích sportovců (zdaleka nikoli pouze mladých) na srdeční problémy nebo z nezjištěných příčin, a to od ledna do prosince letošního roku. Na jejich základě také vytvořil zmíněný graf, jenž má dokládat, že příčinou smrti prý bylo v těchto případech právě očkování proti covid-19.

Odkazy podrobně prozkoumaly týmy tiskových agentur věnující se ověřování faktů a došly k úplně jiným závěrům než anonymní web. „Neexistuje žádný důkaz, že by uvedené sportovce – většina z nich je ve skutečnosti v důchodu – poškodily vakcíny,“ uvedl 17. prosince 2021 tým čtyř autorů webu Factcheck, který podrobně rozebral zejména případy sportovců z USA.

„Navzdory tomu, že jsou popisováni jako sportovci, 13 z 19 již ukončilo svou sportovní činnost. Good Sciencing sice tvrdí, že za jejich úmrtí nebo potíže mohly vakcíny proti covid-19, ale ve většině případů – 16 z 19 – neposkytuje tento web žádný důkaz dokonce ani o tom, že byli vůbec očkováni. U většiny zůstává příčina smrti nebo potíží neznámá, ale našli jsme několik případů, kdy sportovci sami nebo jejich rodiny poukazují na jiné příčiny, jako například na anamnézu. V jednom případě se bývalý hokejista potýkal s drogovou závislostí a zemřel na předávkování, nikoli na vakcínu. Ve dvou případech sportovci tvrdili, že zaznamenali nežádoucí reakci na vakcínu proti covid-19, ale jeden z nich své tvrzení stáhl,“ uvedla čtveřice autorů Factchecku. Ta následně přiložila k textu i rozbor podle jednotlivých zmiňovaných jmen, v němž poukázala na to, že žádná souvislost s očkováním se neprokázala.

Podle Factchecku byla proti covid-19 očkována většina sportovců z národních lig nejpopulárnějších amerických sportů, tedy amerického fotbalu, basketbalu a hokeje (94,4 procenta hráčů v NFL, zhruba 95 procent v NBA a více než 99 procent v NHL), a stejně jako více než 200 milionů Američanů, kteří byli plně očkováni, ani většina sportovců nehlásila žádné závažné vedlejší účinky.

Ani český případ irské hráčky nic nedokazuje

Z České republiky se mezi odkazy objevil případ devětadvacetileté hráčky galského fotbalu Daire Ni Heidhinové z irského Dundalku, která navštívila koncem listopadu s přítelem Prahu, o víkendu se jí ve městě udělalo špatně a po převozu do nemocnice zemřela.

O jejím případu informoval britský bulvární deník The Sun (právě odkaz na jeho text se objevil na webu Good Sciencing), který ale nikde nezmiňoval žádnou souvislost s očkováním. Ani v žádném z dalších textů britských deníků, jež o smrti mladé hráčky psaly, se Deníku nepodařilo dohledat žádnou zmínku o tom, že by tato smrt měla být způsobena očkováním, a dokonce ani o tom, zda hráčka byla či nebyla očkována.

K vedlejším účinkům v podobě zánětu osrdečníku nebo srdečního svalu může sice po očkování dojít, neboť tyto účinky někdy způsobuje aktivace imunitního systému, ale podle lékařů je daleko častěji vyvolává sama nemoc covid-19 než očkování. Podle informací předsedy České kardiologické společnosti Aleše Linharta z jarní konference je až osmnáctkrát pravděpodobnější, že dostanete zánět srdečního svalu při covidu, než po vakcíně.