Vstupné navíc bývá levnější. Deník vám ve spolupráci s CzechTourismem přináší několik tipů, kam se můžete vydat na výlet.

Náměstek ředitelky Národního památkového ústavu pro správu památkových objektů Petr Fedor řekl Deníku: Památky jsou jiné už tím, že je navštívíte jindy než v letní sezoně

Petr FedorUž deset let se vybrané české i moravské památky otevírají veřejnosti i v zimě, řada z nich má otevřeno dokonce po celý rok. Podle Petra Fedora, který má správu památkových objektů v Národním památkovém ústavu na starosti, mají hrady a zámky o Vánocích a v zimě nenahraditelnou atmosféru.

Nebývalo zvykem otevírat prohlídkové trasy i v zimních měsících. Kdy to u nás začalo?
První vlaštovky jsou už více než deset let staré. Tehdy někteří kolegové-kasteláni začali otevírat v prosinci o adventních víkendech. Připomínali tak blížící se Vánoce. To se postupem času na některých objektech přeměnilo v to, že mají otevřeno celoročně. Každým rokem je více nových míst, která se k zimní sezoně nebo jen k otevíracím dobám v adventním čase přidávají.

Zima mnohé výletníky od památek odradí. Proč by se měli lidé na české hrady a zámky vydat, co je čeká nového?
Hrady a zámky jsou v zimě jiné už tím, že je navštívíte v zimě. Často jsou v objektech nachystány a připraveny programy, které souvisí s adventem a Vánocemi. V tomto požehnaném čase si návštěvníci prohlídku užijí v úplně jiné atmosféře, než na jakou jsou zvyklí během letní sezony.

Dá se dostat i do zavřených objektů? Například objednáním soukromé prohlídky?
Bohužel, to zatím nelze. Objekty, které mohou být otevřené, otevřené jsou. U památek, jejichž brány zůstávají zavřené, to není způsobeno tím, že je nechceme otevřít. Jednoduše to není možné. Otevřeny jsou tedy všechny hrady a zámky, u kterých je to technicky možné a u kterých je to relevantní. Musíme vědět, že lidé jsou na konkrétní místo ochotni a schopni přijít. Taková místa máme vytipovaná na základě dlouholetých zkušeností.

Vyplatí se otevírat zámecké prostory i v zimě? Neprotopí se víc, než se vybere na vstupném?
Národní památkový ústav je v situaci, kdy si bohužel nemůže dovolit akce, které se mu nevyplatí. Náš rozpočet nám velí, abychom otevírali pouze ty objekty, ve kterých lze vybírat vstupné. Protože pouze pomocí výnosů ze vstupného můžeme investovat do oprav a obnov. To je hlavní důvod, proč některé objekty otevíráme i v zimní sezoně. Kdybychom od začátku věděli, že se to nevyplatí, tak bychom to nechtěli ani iniciovat, protože na státních hradech a zámcích je více než třicetimilionový vnitřní dluh v údržbě. Veškeré naše aktivity musí směřovat k tomu, aby se dluh umenšoval a abychom pokud možno jednou všechny objekty předali v lepším stavu, než v jakém jsme je do ruky dostali my. Je však pravda, že provoz je velmi náročný a údržba ještě náročnější.

Máte soukromý tip, který hrad nebo zámek v zimě navštívit? Který má pod sněhem nebo vedle vánočního stromečku osobité kouzlo?
Nemůžete po náměstkovi pro jejich správu chtít jedno nebo tři konkrétní místa. Byť mám své soukromé tipy, nebylo by to vůči všem mým kolegům fér. Každý z nich totiž vynakládá nemalé úsilí a nemalou energii, aby připravil krásné a zajímavé prohlídky pro lidi. Proto všem doporučuji, aby si své tipy vytvořili sami.

České hrady v zimě nespí

Více tipů na zimní výlety najdete na www.kudyznudy.cz agentury CzechTourism.

Kateřina Ciborová