Rozhodl o tom ve středu s konečnou platností odvolací pražský vrchní soud a potvrdil tak květnový verdikt Krajského soudu v Plzni. Bývalý provozovatel herny v Horšovském Týně bude po vykonání trestu také na neurčito vyhoštěn z Česka. Motiv činu nebyl objasněn.

Událost se stala loni 26. prosince v pronajatém pokoji, kde cizinec bydlel. Krajana udeřil několikrát silně mečem do hlavy. Napadený se bránil rukama, po útoku hrozilo, že vykrvácí. Meč mu vážně poranil hlavu, ale také mu přesekal šlachy na rukou, muž měl i zlomeniny zubů, prstů a podobně. Přežil jen díky rychlému převozu do nemocnice.

Vietnamec u prvoinstančního soudu řekl, že příčinou konfliktu byl dluh. Napadenému, jenž prý pracoval hlavně jako vyděrač a vymahač, dlužil několik tisíc korun. Na splátku neměl, poškozeného žádal, aby mu počkal. V osudný den za ním krajan přišel na ubytovnu. Přes ruku prý měl přehozenou bundu, obžalovaný viděl, že je v ní ukryt zabalený meč. Sebral mu ho a máchal s ním před sebou ze strachu, aby mu ho druhý muž nevzal. Prý si nevšiml, že muže mečem zasáhl. Později připustil, že ho mohl zranit.

Bezdůvodné napadení

Zcela odlišně událost popsal poškozený, který prý přišel na smluvenou návštěvu. Když vešel do pokoje, obžalovaný zhasl a po rozsvícení ho bez vysvětlení napadl. Popřel, že by mezi sebou měli finanční závazky.

Podle předsedy senátu Jiřího Lněničky nezněla pravděpodobně ani verze pachatele ani verze oběti. Soud neuvěřil tomu, že se chtěl Vietnamec pouze bránit. „Nebyl důvod k tak razantní obraně, na těle obžalovaného se nenašla žádná zranění,“ uvedl soudce. Zároveň však zapochyboval, že by cizinec svého krajana napadl zcela bezdůvodně.

Odvolací senát také odmítl přijmout Vietnamcovo tvrzení, že druhého muže nechtěl zabít. Podle Lněničky směřovaly jeho údery do hlavy a horní části těla, tedy do oblastí s životně důležitými orgány. Soudce tak zamítl cizincovo odvolání, ve kterém požadoval mimořádné snížení trestu.