Happening pořádala Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) spolu s lidovci. Společně vyzvali premiéra, aby vláda nařídila vydávání plastikových kartiček pozastavit do doby, než se vyjasní jejich používání.

„Myslíme si, že je to tak špatný produkt, tak špatná věc, že se proti ní musí všechni spojit," řekl na akci předseda NRZP Václav Krása.

Sociální karty provozuje Česká spořitelna, která zvítězila v tendru. S sKartami si lidé mají dávky vybírat z bankomatů či službou cashback u pokladen obchodů, mohou i platit a převádět příspěvky od státu na svůj účet. Podle Krásy zvlášť na venkově bankomaty nejsou a mnozí lidé je kvůli svému handicapu nemohou používat.

Radě vadí to, že by se dávky neměly už posílat poštou či na konto. Kritizuje také to, že by spořitelna měla mít informace o příjemcích, jejich postižení či příjmu, z něhož se některé příspěvky stanovují. Kritikou nešetří ani opozice a odbory. Výhrad má i ombudsman.

Slovům ministra se lidé smáli

Drábek se snažil protestující přesvědčit o tom, že pro ně karty budou přínosem a stát za rozesílání dávek ušetří. Ujistil, že ti, kteří si nebudou moci peníze vybírat přes sKartu, je dál budou dostávat bezplatně poštou. „Nestydím se postavit se ke kartě. Nevěřte lžím. Nenechte se vyburcovat k protestům proti něčemu, co neexistuje," řekl demonstrantům ministr. Vyslechl si smích.

Pořadatelé happeningu vyzvali premiéra Petra Nečase (ODS), aby se kartami začala zabývat vláda. Žádají, aby kabinet Drábkovi nařídil vydávání sKaret zastavit do doby, než se jejich fungování vyjasní. Zákonodárci nyní totiž projednávají návrh novely, která by měla platební funkci karet omezit. Případem se zabývá i antimonopol­ní úřad.

Centrální úřad práce už ukončil testování sKaret a systém spouští. Do konce září by úředníci měli vydat plastikové kartičky 50.000 lidí. Novinka by měla plně fungovat od ledna. Přes sKarty, které slouží i jako průkazky pro postižené, mají ročně protéct desítky miliard korun. Lidé by tak měli dostávat dávky v hmotné nouzi, příspěvek na péči, na mobilitu a na pomůcky, rodičovskou, přídavky na dítě, pěstounské dávky, porodné, pohřebné či příspěvek na bydlení.