V zemi před šestou ranní platil na třech místech stav bdělosti, což je nejnižší povodňový stupeň. Vyhlášen byl pro Cidlinu v Jičíně a Botič v Jesenici a v Průhonicích. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V noci voda na některých místech vystoupala až na povodňové ohrožení, což je třetí stupeň. Týkalo se to Lužické Nisy v Proseči nad Nisou, Brziny v Hrachově nebo Úslavy v Prádle. Všechny řeky ale vydržely na třetím stupni jen několik desítek minut, potom jejich hladiny rychle opadly.

Bouřky večer zaměstnaly hasiče, kteří měli v souvislosti s počasím nahlášeny stovky událostí. Zasahovali u polámaných stromů, čerpali vodu ze zaplavených sklepů a podjezdů. Evakuovat ale museli také několik dětských táborů, hned dva u Nemojova. "Děti z jednoho se dostaly s vedoucími do blízké hospody, do druhého tábora se museli hasiči doslova prořezat," uvedli na twitteru královéhradečtí hasiči. Autobusy odvezly do skautského centra v Hostinném celkem 51 dětí a 13 dospělých. Tři děti byly utrpěly lehká zranění.

Dnes by podle ČHMÚ mělo být většinou oblačno, přes den se místy objeví přeháňky nebo bouřky, na horách budou četnější. Večer bude ubývat srážek i oblačnosti.

Desetitisíce domácností bez elektřiny

Energetici dnes ráno evidovali téměř 21 tisíc odběratelů, které bouřky připravily o dodávky proudu. V noci na dnešek bylo bez elektřiny kolem 45 tisíc odběrných míst. Distribuční společnosti ČEZ a EG.D předpokládají, že všechny poruchy na vedení odstraní ještě dnes.

Společnost ČEZ Distribuce měla dnes kolem sedmé ranní po středečních večerních bouřkách bez proudu 20 tisíc odběratelů. Nejvíce poruch technici řeší v Královéhradeckém, Libereckém a Středočeském kraji. Nejčastější příčinou byl pád stromů a větví do vedení.

Nejhorší situace byla podle mluvčí společnosti ČEZ Soni Holingerové kolem půlnoci, kdy bylo bez proudu 36 tisíc odběratelů. "Během noci a rána se nám podařilo připojit necelou polovinu odběratelů v postižených lokalitách. Jsme v terénu i nadále," uvedla Holingerová.

Distribuční společnost EG.D, která působí na jihu České republiky, evidovala dnes před 08:00 zhruba 800 domácností bez proudu. Polovina z nich byla na Znojemsku, zbytek na Táborsku a Pelhřimovsku, informovala mluvčí firmy Martina Slavíková. "Předpokládáme, že všechny poruchy se podaří během dneška odstranit," dodala. V noci bylo podle Slavíkové bez dodávek elektřiny až 9000 odběratelů EG.D.

Liberecký kraj: zatopený sklad i stržená střecha

Další desítky zásahů absolvovali v noci na čtvrtek 15. července kvůli bouřce také hasiči v Libereckém kraji.

Od 22.00 do 1.30 řešili hasiči celkem 130 událostí. Zasahovali nejvíce na Semilsku, a to v 82 případech, a na Jablonecku, kde vyjížděli 36krát. Deset událostí si vyžádalo příjezd jednotek na Liberecku a dvě na Českolipsku. 

Hasiče čekalo především odstraňování spadlých stromů z cest a čerpání vody ze zatopených míst. "Třikrát jsme řešili požár rozvoden elektrické energie a dvakrát náhradu elektrické energie pro osoby připojené na přístroje v Jilemnici a Semilech," uvedli také zasahující hasiči na svém twitterovém účtu. 

Nejvíce napršelo v Jablonci

Nejvíc napršelo v Jablonci nad Nisou, kde během jediné hodiny spadlo 40 litrů vody na metr čtvereční. Voda zaplavila i kruhový objezd u Zeleného stromu, kde hasiči museli odčerpávat vodu nejen z komunikace, ale i ze sklepů okolních domů. Ve Vysokém nad Jizerou spadlo během hodiny 29 litrů vody na metr. Voda mimo jiné zatopila i celní sklad s ceninami a zabaveným alkoholem v Chuchelné na Semilsku.

Přes 90 událostí řešili hasiči na Semilsku, více než 40 na sousedním Jablonecku. Na Českolipsku byly jen dvě. Ve více než 80 případech hasiči odstraňovali popadané stromy, k několika podle Suchardy vyjížděli ještě teď ráno. Na více než 40 místech odčerpávali vodu, ze zaplavených sklepů a komunikací. Řešili také tři požáry rozvoden a zajišťovali náhradní generátory pro dva pacienty na přístrojích v Semilech a Jilemnici. "Šlo o pacienty, kteří jsou v domácí péči," doplnil Sucharda.

K nejvážnějším případům noci patřila utržená střecha na hotelu Vyhlídka v Jilemnici. Tu hasiči provizorně zaplachtovali. Voda zatopila celní sklad cenin a zabaveného alkoholu v Chuchelné. Vítr utrhl plech ze střechy kostela v Lomnici nad Popelkou a hasiči řešili také několik události na železničních tratích na Semilsku. Tam koleje zatarasilo naplavené bahno s kamením a mnohde popadané stromy.

V Ústeckém kraji byla situace klidnější, hasiči vyjeli k osmi spadlým stromům a na třech místech čerpali vodu.

Královéhradecký kraj: evakuace táborů

Hasiči na Trutnovsku v noci na dnešek kvůli silné bouři bouři evakuovali dva tábory. Tři děti byly lehce zraněny. Bouře v kraji hlavně lámala stromy, hasiči v noci do dnešních druhé hodiny v noci měli 120 výjezdů. Bez elektřiny se v Královéhradeckém kraji ocitlo asi 10 tisícdomácností. ČTK to řekly mluvčí hasičů a energetiků Martina Götzová a Šárka Lapáčková Beránková.

Děti z jednoho tábora se dostaly s vedoucími do blízké hospody, do druhého tábora se museli hasiči doslova prořezat. Hasičské autobusy odvezly do skautského centra v Hostinném 51 dětí a 13 dospělých. Tři lehce zraněné děti skončily v péči zdravotnické záchranky.

"V obou táborech zasahovalo šest jednotek hasičů - tři profesionální a tři dobrovolné. Se zajištěním a průzkumem zasažených táborů nám velmi pomohli také kolegové od policie. Dětem vezeme ještě náhradní spacáky, promokly až na kost," uvedla krátce po půlnoci mluvčí hradeckých krajských hasičů Martina Götzová.

Silné deště spojené s bouřkami v Královéhradeckém kraji také zvedly hladiny řek. Bystřice v Rohoznici na Jičínsku mezi dnešní jednou až třetí hodinoupřesáhla první stupeň povodňové aktivity. Cidlina v Jičíně první povodňový stupeň překročila ve dvě hodiny v noci a byla na něm do dnešní ranní osmé hodiny. V kraji v noci napršelo 20 až 40 litrů vody na metr čtverečný. "Nyní jsou vodní stavy v zasažených oblastech na poklesu," uvedl vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

Uzavřená silnice

Kvůli popadaným stromům a drátům elektrického vedení byla v noci uzavřena silnice u Nemojova mezi Dvorem Králové a Hostinným. Popadané stromy také zatarasily silnici u Horního Dehtova mezi Dvorem Králové a Hořicemi.

Bouře nejvíce zasáhla Jičínsko a Trutnovsko, kde měli hasiči po zhruba 40 výjezdech. Za nimi pak bylo Královéhradecko s téměř 30 zásahy hasičů. Nejčastěji hasiči likvidovali popadané stromy na silnice.

V několik případech stromy také spadly na střechy domů a na auta. "Dále jsme přijímali oznámení o poškozeném vedení elektrické energie, poničených střechách. Často také docházelo k zatopení prostor v domech," řekla mluvčí hasičů.

Energetici měli dnes ráno v Královéhradeckém kraji 16 poruch na vedeních vysokého napětí, zejména na Hradecku, Rychnovsku, Náchodsku a Trutnovsku. "Počty domácností bez energie ale stále klesají. V terénu máme pracovníky poruchových čet, kteří na odstranění poruch pracují již od nočních hodin. Na řadě míst jsou poškozené izolátory, přetrhané vodiče a leckdy se musíme k poruchám doslova prořezat přes vzrostlé stromy," uvedla Lapáčková Beránková.

Středočeský kraj: 

Středočeští hasiči v noci v souvislosti s bouřkou více vyjížděli k odčerpávání vody, kvůli zaplavení evakuovali v regionu čtyři dětské tábory, všichni jsou v pořádku. Nejčastěji hasiči vyjížděli na Příbramsku, Praze-východ, Kolínsku a Kutnohorsku, řekla dnes ČTK mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

Od středečních osmnácti do dnešních šesti hodin evidovalo operační středisko 169 zásahů, z toho se téměř ve 150 případech jednalo o technickou pomoc. "Oproti úterní bouřce jsme mnohem více pomáhali z čerpáním vody," uvedla mluvčí.

Zatímco v úterý jednoznačně převažovalo odstraňování padlých stromů, ve středu večer výrazně stoupl podíl zásahů, při kterých hasiči odčerpávali vodu ze sklepů, níže položených míst či lokalit, kde aktuálně nestačila kapacita dešťové kanalizace. "Nejvíce výjezdů jsme zaznamenali mezi dvacátou a dvaadvacátou," doplnila Fliegerová.

Bouřka zkomplikovala i provoz na železnici. Do padlého stromu u Debře na Mladoboleslavsku narazil vlak a hasiči pomáhali evakuovat devět cestujících a průvodce. Mezi Mšenem na Mělnicku a Skalskem na Mladoboleslavsku nejezdí vlaky kvůli sesuvu půdy. Je zavedena náhradní autobusová doprava, provoz by měl být obnoven v poledne.

Kraj Vysočina: 

Hasiči na Vysočině byli ve středu večer a v noci na dnešek kvůli bouřkám u více než 40 událostí. Nejčastěji museli odstraňovat stromy a větve popadané na silnicích. Nejvíc událostí měli na Pelhřimovsku, nikomu se při nich nic nestalo, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.

Kromě popadaných stromů museli někde hasiči odčerpávat vodu. V Pelhřimově v Myslotínské ulici voda zatopila viadukt. Hasiči odtud museli pomoci několika uvízlým autům a pročistit propustek pod viaduktem. "Všechny události, u kterých jsme v souvislosti s počasím zasahovali, se obešly bez zranění osob," uvedla Musilová.

Podle meteorologů bude dnes na Vysočině většinou oblačno. Během dne mohou být místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší odpolední teploty budou do 24 stupňů Celsia.