Před třetí hodinou ranní se na úroveň "jedničky" dostala řeka Polečnice v Českém Krumlově. Kolem půl šesté ráno kulminovala a nyní pozvolna po centimetrech klesá. Dalším místem, kde již voda dosáhla na jedničku, je Malše v Kaplici. Hranici prvního povodňového stupně překročila v 5.20 hodin a stále stoupá.

Více informací zde:

V Jihočeském kraji se zdvihají i hladiny dalších řek, jako například Nežárky v Rodvínově či Lásenici a Stropnice v Pašinovicích.

Odtrženi od okolí

Rozvodněná řeka Svratka v pondělí odřízla pro auta od okolního světa vesnici Sedliště, která spadá pod Jimramov na Žďársku. „Voda opadne pomalu, krajina je nasáklá. Očekávám, že nejdříve někdy v úterý ráno by mohla být - v současnosti zaplavená - silnice průjezdná,“ zmínil jimramovský starosta Josef Homolka.  

Voda se tam rozlévá po loukách právě přes silnici. Další přístupová trasa, po které by se do vsi dalo vjet, je přeťatá stavební jámou, protože tam silničáři nechávají zbudovat nový mostek. Do Sedlišť se tak může jen pěšky, po lávce, kterou stavbaři udělali u stavby mostku. „Snad nebude nikdo potřebovat záchranku, než voda ustoupí,“ doufá starosta Homolka.

Sesutí svahu v Litomyšli

V pondělí kolem sedmé hodiny ranní došlo v Litomyšli na Svitavsku k sesutí svahu. Hasiči postavili ve spolupráci s městskými službami hráze z pytlů s pískem, aby voda a bahno neponičily přilehlé objekty.

"Před chvílí skončilo zasedání povodňové komise, na Maxe Švabinského platí kvůli nadprůměrným srážkám za poslední dny třetí stupeň povodňové výstrahy. Městská policie na místě informuje občany, situaci bedlivě sleduje vedení města a složky Integrovaného záchranného systému. Vydatný déšť působí problémy i v dalších částech Litomyšle," upřesnil mluvčí města Michele Vojáček.

Před 6. hodinou ranní vystoupala hladina řeky Kněžná v Rychnově nad Kněžnou na první stupeň povodňové aktivity. Prudce se zvedala také Divoká Orlice v Orlickém Záhoří.

Čerpání vody

"Po noční bouřce evidujeme prozatím jen dvě technické pomoci s čerpáním vody - v Černíkovicích a v areálu u Stříbrného rybníka v Hradci Králové, kde se utvořily vodní laguny. V Tutlekách došlo k částečnému zaplavení komunikace," informovali hasiči.

Vytrvalé deště způsobily velké komplikace na Rychnovsku již před týdnem, kdy se Kněžná dostala až na 3. stupeň povodňové aktivity. Zaplaveno bylo několik desítek obcí a hasiči měli během předminulého víkendu přes 120 výjezdů ve spojitosti s dešti. Vyjížděli k zaplaveným sklepům, neprůjezdným silnicím a pomáhali odstraňovat následky škody, které přesáhly tři miliony. 

Zátopová vlna 

V Dolní Rovni na Lodrantce a Dolních Ředicích na Ředickém potoku na Pardubicku byl vyhlášen třetí, nejvyšší povodňový stupeň. Ředický potok se vylil z břehů. V Dolních Ředicích byla na žádost místostarostky Ivany Pokorné vyhlášena zátopová vlna, obyvatelstvo dostalo varování, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

V Dolní Rovni se lidé snaží před velkou vodou chránit. "V noci byl přívalový déšť, ohrožená je velká část obce vodou z polí i zaneseným potokem Lodrantka. Zahrady a dvory jsou už téměř všude zaplavené, naplnili jsme skoro 2000 pytlů a chráníme lidem obytné části domů," řekla ČTK starostka Dolních Rovně Iva Vinařová. Zatopené jsou už sklepy.

Voda už natekla do suterénu níže položených budov také v Dolních Ředicích, zaplavené jsou i nově budované domy. Evakuovat se zatím nikdo nemusel. Obec hlídá průchodnost mostů a rozváží pytle na ochranu před záplavami. "Rozdali jsme jich víc než 1000, další dostaneme ze skladu ze Skutče, naváží se znovu písek," uvedla místostarostka Ivana Pokorná.

Kvůli silným dešťům měli hasiči v Pardubickém kraji do 8:00 desítky výjezdů, jen v Holicích a okolí 12 kvůli rozvodněným říčkám. Odčerpávají vodu ze zatopených sklepů rodinných domů. Ze skutečské základny logistiky auta přivezla pro zasaženou oblast 10 000 pytlů.

Druhého povodňového stupně dosáhla Novohradka v Luži, nejnižšího prvního Loučná v Cerekvici. Podle podniku Povodí Labe se očekává dosažení prvního a druhého stupně povodňové aktivity v povodí Orlice, Loučné, Novohradky a Chrudimky. Nelze však vyloučit vyšší stupně, až extrémní nebezpečí.

S obavami se dívali na nebe a meteoradar také obyvatelé Velké Roudky na Blanensku. Obcí, která patří pod město Velké Opatovice, se během dvou týdnů prohnala v pondělí brzy ráno už druhá blesková povodeň. Tentokrát nebyla tak silná jako 13. června, kdy poničila některé domy, ale lidé se bojí, že se podobné pohromy budou opakovat, dokud nebude v polích těsně za obcí stát nový poldr, který by nápor silných srážek zadržel. Původní val totiž zemědělci odstranili.

Více zde:

Na Vysočině se dnes kvůli dešti zvedají hladiny řek. První povodňový stupeň překročila po 08:00 Svratka v Dalečíně a v Borovnici. Uvedl to na svém webu Český hydrometeorologický ústav. Hasiči dnes na několika místech čerpali vodu z domů a odklízeli stromy ze silnic. V Havlíčkově Brodě zatopila voda tunel pod železniční tratí.

Kvůli počasí měli hasiči na Vysočině asi 15 výjezdů. Například ve Velké Losenici odčerpávali vodu v budově zdravotnického střediska. V neděli kolem 19:00 vyjeli do Dešova na Třebíčsku, kde přetekl rybník. Hasiči zajistili odpuštění rybníka a v obci pročistili kanály a uklízeli naplavené bláto ze silnice.

Podle meteorologů se bude oblačnost na Vysočině odpoledne od západu částečně protrhávat. Nejvyšší denní teploty budou mezi 18 až 21 stupni Celsia. V některých částech Vysočiny by podle výstrahy meteorologů mohly hladiny řek stoupat až do úterního poledne.