Žádný z vodních toků se ani při zvýšeném průtoku nevylil z koryta, s výjimkou míst, kde k tomu dochází pravidelně a voda tam nepůsobí žádné škody. Hladiny začaly stoupat už v úterý odpoledne a kulminovaly kolem půlnoci.

V Moravskoslezském kraji platí stav povodňové bdělosti až do čtvrtku do 12 hodin.

Ve středu ráno začaly hladiny stoupat znovu a velmi strmě. Důvodem byly pokračující vydatné dešťové srážky. „Půda je nasátá a všechna voda proto odtéká potoky do řek. Navíc je chladno a voda se při dešti neodpařuje, tak jako v létě,“ vysvětlil vedoucí dispečinku společnosti Povodí Odry Jiří Pagáč.

Velké řeky mají zatím rezervy

Na Karvinsku říčka Petrůvka dosáhla třetího povodňového stupně a hladina stoupala až do večerních hodin. V 17 hodin dosáhla trojky i Stovávka v Hradišti. Stoupání hladiny však nebylo tak prudké. Mírnějšího, prvého stupně, dosáhly řeky Baštice u Bašky a Porubka ve Vřesině. Kolem 17. hodiny dosáhla 1. stupně také Ostravice v Ostravě. Zatímco u menších toků hrozí při zvýšeném průtoku lokální vylévání z břehů, velké řeky, zejména Odra, Ostravice a Olše, mají dostatečné rezervy.

V místech, kde se voda z koryt vylévá pravidelně, začaly už v odpoledních hodinách pracovat povodňové štáby. Například v Havířově už v noci strážníci kontrolovali hladinu řeky Lučiny, aby mohli včas učinit opatření k záchraně majetku na stavbě protipovodňového valu a také případně uvědomit majitele psů v kynologickém areálu. Ve středu kontrolovali i řeku Sušanku v Suché.

Kontrola celého toku

„Lidem samozřejmě doporučujeme, aby se vodním tokům vyhýbali. Při pohybu u podmáčených břehů hrozí zřícení do koryta. Týká se to především míst v lokalitě chráněných meandrů řeky Lučiny. V souvislosti se zvýšeným průtokem nemáme na území města Havířova hlášeny žádné škody. Až voda opadne, provedou naši pracovníci kontrolu celého toku, aby zjistili, zda někde nedošlo k vyvrácení stromů do koryta, nebo jiným škodám,“ řekla mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Meteorologická předpověď nebyla vůbec příznivá. Déšť měl sever Moravy a Slezsko zkrápět až do noci. „Podle našich informací by mělo pršet určitě až do večerních hodin a na Těšínsku ještě i v průběhu noci. Hladiny řek proto budou stoupat i nadále. Vylévání hrozí především na malých tocích. Ty velké mají rezervy. Na některých řekách regulujeme průtok pomocí přehrad. Odtok jsme kolem 13. hodiny zvýšili na Žermanické přehradě a Těrlické přehradě,“ řekl vodohospodářský dispečer Jiří Pagáč.

Propustí Žermanické přehrady vodohospodáři odpouštěli více než 7 kubických metrů vody za sekundu, u Těrlické přehrady zhruba 6 kubíků a na Olešné bezmála 10. Množství vypouštěné vody bylo nepřetržitě sledováno, aby si řeky na spodních tocích pod přehradami i přes zvýšený průtok udržely dostatečnou rezervu. Na všech významných tocích mají vodohospodáři monitorovací stanice, které nepřetržitě měří výšku vodní hladiny a aktuální průtok.

Jak to bylo při červnových povodních čtěte ZDE.

Český hydrometeorologický ústav hlásí:

Dešťové srážky za posledních 24h činily ve východní části Moravskoslezského kraje 20-40 mm. Byly zaznamenány vzestupy na tocích v tomto regionu. V profilech ČHMÚ v současné chvíli nejsou dosaženy stupně povodňové aktivity.

Stupně povodňové aktivity jsou dosaženy v povodí Olše a Odry na stanicích ve správě Povodí Odry. 2.SPA Hradiště-Stonávka (stanice nad VD), 1. SPA Vřesina-Porubka, Baška-Baštice, Bludovice-Lučina

Předpokládaný vývoj:
Vzhledem k očekávaným srážkám, budou vodní hladiny na tocích v povodí Odry i nadále stoupat.
V profilu Hradiště na Stonávce může být dosažena i úroveň 3.SPA.