Silný déšť dorazil do Česka v sobotou. Na severu a severovýchodě země do nedělního poledne spadlo od 15 do 40 litrů vody na metr čtvereční, v horských oblastech až 70 litrů, uvádí ČHMÚ.

Do pondělního rána v těchto oblastech očekávají meteorologové dalších 15 až 35 litrů, přičemž zejména v Krkonoších a Jeseníkách za celé období ojediněle spadne i přes 100 litrů vody na metr čtvereční.

Obec Hrušky jen několik dní poté, co se obcí v červnu 2021 prohnalo tornádo. Modré plachty zakrývaly domy, které přišly o střechu
Tornádům svědčí rovinatá krajina, ale objeví se i v kopcích, říká meteorolog

Srážky budou během nedělního večera postupně slábnout. Na severu a severovýchodě republiky ale budou pokračovat s proměnlivou intenzitou i v noci a v pondělí.

Výstraha před silným deštěm v současnosti platí pro východ Čech, Slezsko a většinu Moravy s výjimkou nejjižnější části. Velmi vydatně může pršet v Orlických horách, Krkonoších, Jeseníkách a části Českomoravské vrchoviny.

Hrozí překročení prvního stupně 

Hladiny řek a potoků v oblastech zasažených srážkami budou v neděli a v noci na pondělí stoupat. Na tocích odvodňujících Beskydy, Jeseníky, Orlické hory, Krkonoše a částečně i Českomoravskou vrchovinu může být překročen první povodňový stupeň.

Zásahy pardubických krajských hasičů po vytrvalém dešti.Zásahy pardubických krajských hasičů po vytrvalém deštiZdroj: HZS PK

První, tedy nejnižší stupeň povodňové aktivity platil před polednem na dvou místech v Česku. Jedním bylo Labe ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku, druhým Divoká Orlice v Orlickém záhoří na Rychnovsku.