Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Detektiv z mordparty Žerovnický: Policejní život vydá za tři normální

Co byste si asi pomysleli, kdybyste vykoukli ze dveří a na chodbě viděli muže ve slipech, jak pěchuje všechny svršky do igelitového pytle? Jde od milenky? Zbavuje se šatů od krve? „Důvod byl prostý, moje paní nesnášela mrtvolný zápach, tak jsem musel jít už před dveřmi do naha,“ vzpomíná na jednu z historek spojených s policejní prací podplukovník Jan Žerovnický (65). Letos na Silvestra odchází po 44 letech aktivní služby do penze.

30.12.2017 15
SDÍLEJ:

Jan Žerovnický poskytl 19. prosince v Praze rozhovor Deníku.Foto: Deník / Divíšek Martin

Šel jste k policii kvůli rodinné historii?

Je pravda, že můj děda byl vrchním policejním komisařem na Malé Straně už za Rakouska-Uherska. Tatínek vzpomínal, jak jeho otec 28. října 1918 přišel domů do Tomášské ulice, sundal z čepice rakouskouherskou orlici a slavnostně ji nahradil československou trikolórou. Musel to být velký zážitek, protože tátovi tehdy bylo pět let. Dědeček byl sokol a vlastenec, veřejně známá a uznávaná osobnost. Pro něj bylo možná dobře, že umřel v roce 1937, protože německou okupaci by zřejmě neunesl.

Váš otec v tradici pokračoval?

Táta začínal u finanční stráže v Krušných horách, sloužil tam až do záboru hranic, ještě zažil bitky s ordnery. Byl totálně nasazený a po válce se už jako člen Sboru národní bezpečnosti vrátil na hranice, kde zůstal do roku 1950. Potom se trochu od policejní kariéry odklonil a byl jedním ze zakladatelů systému požární ochrany v Československu. Odtud v roce 1972 odešel do důchodu.

Tedy dva roky před vaším nástupem k policii.

Je to tak, nastoupil jsem jako hlídkový příslušník v Praze 8. Karlín byl tehdy specifická část Prahy, říkalo se Karlínu a Libni zdaleka se vyhni. Byly tam různé svérázné postavičky a taky ohromná cikánská, dnes bychom řekli romská, komunita. Vzpomínám si na rodinu Farbárových, která hrávala po vinárnách. To byli moc fajn lidi. Pamatuji si, že pan Farbár si chtěl udělat řidičský průkaz, s jízdami problém neměl, ale s testy ano. A Pepa Lottes, můj vážený kolega, který mě provází celým profesním životem, si ho vzal pod křídla a teorii se s ním učil. Pan Farbár zkoušku úspěšně složil a pak k nám občas z vděčnosti chodil s housličkami na oddělení zahrát. Byla to taková zvláštní karlínská sešlost, všichni jsme se znali, vražd nebylo tolik jako dneska, spíš drobná kriminalita, krádeže na půdách a ve sklepích. Odtud jsem odešel do školy, která byla tehdy v Karviné, což byl vskutku rázovitý kraj, jak zpívá Jarek Nohavica. Když místní lidé spustili svojí hantýrkou, tak jsem jim nerozuměl ani slovo. Po návratu jsem se oženil do Hradce Králové, kde jsem zakotvil.

A řešil složité případy vražd.

To bylo až později. Po revoluci jsem nastoupil jako velitel krajské zásahové jednotky. Byli jsme cvičeni na zatýkání nebezpečných ozbrojených pachatelů. 

V té době jste také na vlastní kůži poznal, jaké to je, když se střetne svět politiky a policie. Teď už asi můžete říct, co následovalo po zásahupři Velké pardubické v roce 1992.

Tehdy jsme byli povoláni spolu se středočeskou zásahovou jednotkou, abychom dohlédli na klid při Velké pardubické. Bohužel došlo k incidentu, kdy ekologičtí aktivisté vběhli do závodiště a chtěli zhatit skok přes velký Taxisův příkop. Mohlo dojít ke strašné tragédii, k ohrožení životů jezdců i koní. Museli jsme zabránit přímému kontaktu, došlo k potyčce. Demonstranty jsme nakonec vytlačili mimo závodiště a dostih se bez narušení dokončil, nikdo se nezranil. Pro nás byla krásná chvíle, když tehdejší ministr vnitra Jan Ruml sešel z vládní lóže a poděkoval nám za profesionální zákrok. Děkovali nám i koňáci, protože věděli, k jakému maléru mohlo dojít. Tak jsme si říkali, je to dobré, budou odměny, možná i povýšení.

Byly?

Byly, ale kázeňské postihy. Nemohl jsem uvěřit vlastním očím, když jsem si večer pustil zprávy a dověděl jsem se, že byla ustanovena zvláštní vyšetřovací komise kvůli údajnému brutálnímu policejnímu zákroku. Dopady to mělo velké, plno lidí odešlo. Tehdy mi to přišlo hrozně líto, vnímal jsem to jako velkou nespravedlnost.

Napadlo vás, že politika může zásadním způsobem ovlivnit odbornou policejní práci? Koneckonců kauzy kolem policejního týmu Mlýn, spisu Krakatice, Kubiceho zprávy, pádu Nečasovy vlády a nyní Čapího hnízda dokazují, že ta hranice je velmi tenká.

Do mé práce se až na zmíněný případ naštěstí nepletla. Spíš do hospodářské kriminality. V Královéhradeckém kraji například probíhala tzv. rumová aféra, kdy šlo o prodej nezdaněného rumu. Myslím, že dodnes se nezjistilo, kde ty peníze končily, mluvilo se i o nějakých volebních kampaních, ale znám to jen z doslechu.

Vy jste opravdu nezažil žádné telefonáty z kraje nebo Prahy, že byste měli s tím či oním pohnout, že je tam tlak z nejvyšších míst atd.?

Opravdu ne. Po tom dostihovém incidentu bych ale asi od policie odešel, nebýt plukovníka Floriana, který mi nabídl práci na vraždách. A tak jsem nastoupil na první odbor obecné kriminality v Hradci Králové. To bylo zrovna období, kdy padala jedna vražda za druhou. Před revolucí jich v kraji bylo asi pět, z toho dvě dokonané. A v tom roce 2003 jich bylo kolem dvaceti. Docházelo k vyřizování účtů mezi různými klany, později začali vraždit manželé Stodolovi. 

PŘEDCHOZÍ
1/3
DALŠÍ

Autor: Kateřina Perknerová

30.12.2017 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

SERVIS


Policie zasahuje při střelbě v Marylandu, kde zemřelo několik lidí.
AKTUALIZOVÁNO
1

V Marylandu se střílelo. Zemřeli tři lidé a několik jich bylo zraněno

Marine Le Penová
1 8

Francouzský soud poslal Le Penovou k psychiatrovi. Politička zuří

Tajemství ukryté v jezeře Íznik: Vědci našli místo, kde se konal Nikajský koncil

Vědci objevili v tureckém jezeře pozůstatky starobylé baziliky, o níž se domnívají, že byla dějištěm prvního ekumenického shromáždění biskupů křesťanské církve. Takzvaný nikajský koncil se uskutečnil v roce 325 ve stejnojmenném městě, dnes známém jako turecký Íznik. Jeho výsledkem bylo uznání teze, že Ježíš je roven Bohu, na které staví křesťanství dodnes.  

Teplotní rekordy dnes padly na dvaadvaceti místech. Čekají se i v pátek

Na 22 místech v Česku, ze zhruba 150 stanic měřících alespoň 30 let, padly teplotní rekordy pro dnešní den. Nejtepleji 31,3 stupně Celsia bylo v Řeži u Prahy, tato stanice ale měří jen sedm let. Nové dlouhodobé rekordy přepisovaly tabulky zejména v Polabí a dolním Poohří. 

Přijměme syrské děti. Za přijetí sirotků demonstrovalo v Praze asi 300 lidí

Asi tři stovky lidí se dnes odpoledne v Praze sešly na shromáždění za přijímání uprchlíků. Chtěli zejména podpořit přijetí 50 syrských sirotků, které odmítá premiér Andrej Babiš (ANO). Protest se symbolicky konal před budovou Hlavního nádraží, odkud v roce 1939 odjížděly z nacisty okupovaného Československa židovské děti ve vlacích vypravených Nicholasem Wintonem.

Rodičovská noční můra. Vlak smetl na přejezdu vozík s dětmi. Čtyři zemřely

Čtyři děti z holandského centra denní péče ve čtvrtek zemřely poté, co jejich elektrický vozík smetl na přejezdu ve městě Oss nedaleko hranic s Německem projíždějící vlak. Páté dítě a učitelka jsou v kritickém stavu. Informovala o tom agentura AFP.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT