Stejně tak podivná personální škatulata v Larsenu vyvolávají pochybnosti, zda si bratři Bártové, kritizovaní za propojení s detektivní agenturou špehující politiky, nechtějí přes nastrčené pardubické podnikatele udržet v detektivní sekci ABL nadále vliv.

V Pardubicích je totiž firma Larsen i ve své branži zcela neznámá. Podnikatelé v sousedním Hradci Králové zase neznají Vlastimila Peera, muže stojícího v pozadí Larsenu, který se přitom podle obchodního rejstříku angažuje v padesátce různě provázaných firem.

Komu vlastně Bártova ABL prodala detektivy?

Pardubická firma Larsen, která se oficiálně zabývá vším možným od úklidu, mytí aut, malířských prací a zahradničení až po prodej elektroniky, kamerových systémů a stavební práce, ale málokdo ji ve městě zná, koupila divizi detektivní agentury firmy ABL bratra ministra dopravy Víta Bárty.

Jen o poznání více známé je pro podnikatelskou veřejnost jméno Vlastimila Peera z Hradce Králové, který stojí v pozadí této firmy a angažuje se v padesátce nejrůznějších „eseróček“.

„Larsen? Nic mi to neříká. V životě jsem to neslyšel,“ řekl Jiří Zeman z pardubické firmy A-Z Alarm, zabývající se kamerovými systémy a zabezpečovací technikou. Tedy stejným předmětem podnikání, na který se doposud Larsen přednostně zaměřoval. Pardubice přitom nejsou tak velké město, aby se konkurenti aspoň trochu neznali.

Nepořídili jsme ani v další renomované firmě OM – Komplex, ani tady jim Larsen nic neříká.

Firmu nikdo nezná

„Region nejsme velký a pár firem kolem kamerových systémů tu znám. Ale Larsen, to slyším poprvé od vás,“ přidal se Petr Kvaš, ředitel pardubické městské policie.

Jedním ze šéfů původního Larsenu před jeho nedávným rozdělením do několika společností s ručením omezením je jistý Lukáš Pleva, teprve šestadvacetiletý mladík.

„Normální mladý kluk, řadový zaměstnanec. Nedovedu si představit, kde by sebral peníze na nákup detektivní agentury,“ podivuje se jeho bývalý kolega, jehož identitu redakce zná.

A Plevův společník v dosavadním podnikání Larsenu, Vlastimil Peer, by měl být podle obchodního rejstříku skutečný magnát. V Hradci Králové, Brně, Kladně či v Praze založil nebo se angažuje ve více než padesátce firem. Podniká v řadě oblastí: je šéfem stavební firmy, členem představenstva pardubického fotbalového klubu, především však poskytuje daňové a finanční služby firmám. Řada z nich sídlí na stejné adrese, v jedněch dveřích v jednom hradeckém administrativním centru.

Mezi hradeckými podnikateli je přesto Peer poměrně neznámé jméno.

Peer? Kdo to je?

„Vlastimil Peer? Tohle jméno slyším poprvé v životě. Takoví podivní podnikatelé se do našich řad nijak nehrnou, nechtějí být vidět. V každém případě, kdyby to byl významnější podnikatel, určitě bych o něm už někdy slyšel,“ řekl Václav Gadlina, člen představenstva královéhradecké krajské hospodářské komory za hradecký okres.

Nepochodili jsme ani v Českém klubu podnikatelů, který také sdružuje významné hradecké podnikatele. „Nic mi to jméno neříká,“ uvedla pro Deník jeho předsedkyně Jitka Zadrobílková.

U pardubické hospodářské komory je zase zcela neznámé jméno firmy Larsen.

Nejasnosti tak přiživují velmi úrodnou půdu pro spekulace, zda podivná a rouškou mlčení obestřená transakce mezi Bártovou ABL a pardubickou firmou Larsen, v níž po celý únor vrcholí personální škatulata, není hrou na bílé koně, aby si ABL udržela za případnou úplatu vliv v detektivní agentuře. A navenek s ní neměla nic společného. „Nebylo by to přece poprvé, dnes v tomto není problém. Nabízí se spekulace o hře na bílého koně, za nějakou tučnou provizi,“ přisvědčil expert na podnikání ve východních Čechách, jehož jméno má redakce k dispozici.

Spojilské rošády

Nynější personální rošáda v Larsenu, který své tři divize zastřešil holdingovou hlavičkou akciové společnosti, je neméně zajímavá. Novými členy představenstva jsou známá pardubická perníkářka Alena Zachová a její syn Lukáš, v dozorčí radě zase sedí jiná známá veřejná osoba – šéf sportovní komise pardubického magistrátu Vladimír Pitter, shodou okolností také z obce Spojil u Pardubic jako Lukáš Zach. V tomto „předměstí“ krajského města sídlí i hlavní provozovna holdingu Larsen a. s. V porovnání s velmi ambiciozní prezentací firmy na webových stránkách však provozovna působí lehký šok, nejde o žádnou honosnou budovu. Je to montovaná, oplechovaná hala s běžným přístupem a zarostlou plochou na zaparkování u silnice.

Sehnat vyjádření ke skutečným aktivitám a. s. Larsen je obtížné. Peer a Pleva slíbili, že na zaslané otázky Deníku odpovědí později e-mailem, Pitter nezvedá telefon vůbec a jen o málo sdílnější včera byla perníkářka Alena Zachová.

„Bárta v tom není“

„Nic v tom nehledejte, nejsme žádní podvodníci. Ano, máme široký rozptyl činností, ale kdo umí, ten umí. Chceme normálně podnikat, žádná souvislost s Bártou v tom není, s politiky nemáme a nechceme mít nic společného,“ řekla do telefonu Zachová.

Už však odmítla hovořit o vlastnické struktuře Larsen, a. s., neprozradila akcionáře firmy. A velmi nejistá byla i její odpověď, jak dobře zná Vlastimila Peera, který stojí v pozadí. Chvíle mlčení působila, jako by jeho jméno v životě neslyšela, až poté hovor rychle zakončila: „Ještě jsem se s ním nesetkala.“

POZNÁMKA JANA KORBELA: Vazba přímo na Sherlocka Holmese

Vznikající firma Larsen Security má vbrzku přebírat detektivní sekci ABL, horký brambor bratří Bártů.

Práce divize - špehování politiků a mlžení okolo této činnosti - přináší potíže ministru dopravy Vítu Bártovi. Špiní jeho pověst, ministr má stále co vysvětlovat premiérovi i dalším kolegům z vlády, ač bezpečnostní agenturu ABL již před časem oficiálně prodal svému sourozenci Matějovi.

Za pardubickou skupinu firem Larsen k veřejnosti promlouvá 26letý jednatel Lukáš Pleva. Z jeho podnikatelských aktivit nevyplývá, že by měl nějak zvlášť blízko k detektivním činnostem. Ani další osoby v představenstvech či dozorčích radách těchto společností nejsou odborníky na otázky sledování či pátrání. Ale s trochou nadsázky se za experta dá považovat Ivana Zagrapanová.

Tato 29letá Brňačka se před dvěma a půl měsíci stala jednatelkou Larsen Facility s.r.o., když ve funkci nahradila královéhradeckého podnikatele Vlastimila Peera. A její spojení s detektivy?

Ivana Zagrapanová vloni předložila na Filozofické fakultě Univerzity Pardubice svoji bakalářskou práci na téma „České ekvivalenty neurčitých slovesných tvarů v překladu knihy A. C. Doyla, Pes Baskervillský“.

Takže se dá říci, že tu je vazba přímo na uznávaného experta nad experty, slavného Sherlocka Holmese.

(td, kim, čtk)

Čtěte také: Bártova ABL prodala detektivy pardubické firmě