Jen za loňský rok jsme řešili jednadvacet přestupků týkajících se výchovného ústavu, který leží na území naší obce,“ říká starosta Polanky nad Odrou Pavel Bochnia.

Právě tady by měl podle návrhu ministra školství Josefa Dobeše vzniknout detenční ústav pro dětské vrahy a násilníky. Podobná zařízení u nás fungují zatím jen pro dospělé, podle Dobeše ale přibývá závažných trestných činů i u dětí, a proto je takové zařízení potřeba.

„Pan ministr v současné době tuto myšlenku projednává s vedením ministerstva spravedlnosti. Považuje za nutné, aby tato zařízení vznikla a těmto mladým agresorům se věnovali odborníci. Bude ale potřeba upravit legislativu,“ vysvětlila mluvčí ministerstva školství Kateřina Savičová.

Obyvatelé Polanky nejsou nadšeni

Obyvatelé Polanky nad Odrou ale nejsou plány ministra vůbec nadšeni. „Nelíbí se mi, že budeme mít takové zařízení kousek od domu. Bojím se o své děti. Už teď mají někteří sousedé problémy s chovanci výchovného ústavu,“ tvrdí jedna z místních obyvatelek, která si nepřála být jmenována.

Mluvčí ministerstva školství zmínila, že budova výchovného ústavu je po rozsáhlé rekonstrukci a prakticky neumožňuje útěk dítěte.

„Jde o nově vybudovaný objekt podle vzoru zahraničních zařízení. Stavba je zároveň oplocením celého areálu s minimální možností překonání. Dalšími bezpečnostními opatřeními jsou například nerozbitné výplně oken, zesílené dveře a zámky, pevný zděný nábytek na pokojích,“ vyjmenovala Savičová s tím, že v zařízení je v současné době umístěno dvanáct dětí ve dvou výchovných skupinách, v průběhu prvního čtvrtletí roku se kapacita navýší na třicet dětí a bude naplňována postupně.

„Tento týden jsme si s ředitelem výchovného ústavu ujasňovali, co by pro nás taková změna znamenala. Uklidnil nás, že za dobu, co bylo zařízení zrekonstruováno, z něj nikdo neutekl. Pokud budou mít chovanci dovoleny vycházky, nejsem si jistý, jestli se můžeme cítit bezpečně,“ říká starosta Polanky.

Podle Dobeše by v České republice měly vzniknout celkem dva deteční ústavy pro mladistvé. Vedle toho v Polance ještě v Boleticích na Děčínsku.

>> Co je detenční ústav?

Jedná se o zařízení zajišťující soudem uloženou zabezpečovací detenci pro psychiatricky nebo sexuologicky nemocné pachatele vážných trestných činů, jejichž pobyt na svobodě je pro společnost zvlášť nebezpečný. V současné době u nás existují tato zařízení pouze pro dospělé.

Zdroj: www.slovnik-cizich-slov.abz.cz