Dětské skupiny původně vznikaly v reakci na nedostatek míst v mateřských školách. Novela o přeměně dětských skupin na jesle souvisela s blížícím se koncem financování z unijních peněz. Část opozice mínila, že by vládní předloha vedla k likvidaci dětských skupin. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) naopak mluvila o průlomu v zajištění péče o malé děti.

Sněmovna nakonec vládní návrh celkově změnila úpravou zákonodárců vládních ANO a ČSSD a opozičních Pirátů, KDU-ČSL a STAN. Nyní je v provozu přes tisíc skupin s asi 15.000 místy.

Maláčová označila výsledné znění novely za kompromis a za krok správným směrem, byť lituje, že se opustil název jesle. O kompromisu mluvili i další poslanci. "Zachováme funkční model dětských skupin včetně názvu," řekl Marek Výborný (KDU-ČSL). Poslanec ODS Jan Bauer uvedl, že dětské skupiny žádné nové zákony nepotřebují, potřebují podle něho zajistit financování z národních zdrojů. Podle Pirátky Olgy Richterové předloha přinese stabilizaci dětských skupin, rodiče budou mít podle ní svobodu volby. Předseda SPD Tomio Okamura míní, že je prostřednictvím zákona nezbytné zajistit předškolní zařízení v nejmenších obcích, v nichž běžné mateřské školy nejsou.

Alkohol a mladiství - Ilustrační foto
Nelichotivé evropské prvenství: České děti zkoušejí alkohol i trávu

Zařízení se podle schválené předlohy budou muset jmenovat dětská skupina. Navštěvovat je budou moci stejně jako nyní děti od půl roku do zahájení školní docházky. Zákon zakotví financování dětských skupin v návaznosti na normativ pro soukromé mateřské školy. Na děti do tří let by stát nyní dával asi 9600 korun měsíčně a na starší děti zhruba 5600 korun měsíčně.

Úhrada rodičů na dítě do tří let by činila nejvýše 4000 korun měsíčně, předloha předpokládá pravidelnou valorizaci. Na starší dítě by hranice platby určena nebyla. Maláčová se chystá ještě vyjednávat, aby bylo možné alespoň částečně chod dětských skupin financovat z evropských fondů. "Bude to dostupné pro většinu rodin s dětmi. Strop je 4000 korun měsíčně, ale očekáváme, že většině ČR budou stát 1700 korun měsíčně. To si myslím, že je velmi rozumné," řekla Maláčová novinářům po schválení předpisu.

Předloha zavede odbornou způsobilost pečujících, a to zdravotnickou pro nejmenší děti a pedagogickou pro starší děti. Upraví také požadavky na prostory, například na jejich požární ochranu. Naopak nebude obsahovat spornou podmínku dostatečného denního osvětlení.

Atrakce a zábava v milovickém zábavním parku Mirakulum.
Zábava pro malé i velké: Představujeme dětské parky, které zaujmou i rodiče

Debata se stočila i k epidemii koronaviru. Okamura vyzval ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby po verdiktu Nejvyššího správního soudu už znovu nenařizoval nošení respirátorů a roušek ve veřejných vnitřních prostorách. "Covidové hysterie a přešlapů už bylo dost," řekl. Komunisty rozhořčil Okamurův výrok, že klub SPD jako jediný hlasoval proti pandemickému zákonu. "Opakovaně od těchto mikrofonů lžete," prohlásil Leo Luzar (KSČM). Připomněl, že proti zákonu byli i komunisté. SPD podle Luzara svým postupem většinu pro zrušení pandemické pohotovosti nezíská. Poslanec ANO Aleš Juchelka nabádal k tomu, aby se Sněmovna věnovala schválenému programu schůze a nenaskakovala na Okamurovu demagogii. Předseda frakce KDU-ČSL Jan Bartošek poukazoval na to, že SPD se může pokusit o vyvolání své mimořádné schůze.