Co vás přimělo vydat zprávu upozorňující na zvýšené užívání drog mezi mladistvými?
Nově se setkáváme se zneužíváním léčiv a i návratem tvrdých drog. Znepokojuje nás také snadná dostupnost v podstatě čehokoliv skrze komunikační kanály sociální sítě Telegram a zmíněné nové trendy, o nichž bychom rádi informovali.

Upozorňujete na experimentování s tvrdými drogami, jako je pervitin. Objevil se mezi teenagery znovu, nebo nikdy nezmizel?
Dle naší zkušenosti se spíše znovu objevil, ale pracujeme s omezeným množstvím mladistvých v jednom městě, nemohu tedy dělat úplné zevšeobecnění.

Jaké návykové látky jsou mezi vašimi klienty nejpopulárnější?
Dlouhodobě to je marihuana a alkohol. Stále populárnější je například experimentování s léčivy. Rozhodně ale nejsou užívanější než třeba marihuana.

Jaká je role terénních pracovníků (tzv. streetworkerů) při práci s náctiletými uživateli drog?
Plníme hlavně podpůrnou roli. Nejprve si s mladými lidmi musíme vybudovat důvěrný vztah založený na vzájemném respektu. Pak s nimi řešíme více do hloubky konkrétní dění v jejich životě. Užívání drog přesahující míru experimentování často znamená, že tím dotyčný supluje něco, co mu v životě chybí.

S mladými lidmi tak často řešíme, jak tyto potřeby naplňovat jinak. Seznamujeme je s tím, co jsou jednotlivé drogy zač, a jaká se s nimi pojí rizika. Probíráme s nimi okolí, které je do užívání tlačí, konkrétní kroky při odvykání. Informujeme, jak vzniká závislost a jak poznat, že už se k ní blíží. Srozumitelně předáváme ověřené informace. Často se totiž setkáváme s nekritickým přístupem k různým drogám plynoucím z nevědomosti.

Pozměnila používání a distribuci drog zašifrovaná komunikace v Telegramu?
Z naší praxe se drogy staly dostupnější. Velká část mladých lidí, které v našich službách potkáváme, o existenci prodejních kanálů ví, i když je nevyužívají.

Jaké jsou nejčastější argumenty mládeže, proč s užíváním začali?
První setkání s návykovými látkami je nejčastěji experiment. Důvodem bývá nuda, experimentování je zábava. Při pravidelnějším užívání se často setkáváme s tím, že mladí lidé potřebují vypnout a neřešit chvíli dění ve svém životě. Znamená to pro ně řešení nějakých obtíží a náročných situací. Často jde o komplikované rodinné problémy, konflikty ve škole, pocit neporozumění a nepřijetí ze strany okolí, potřeba zapadnout, či si odpočinout od stresu.

A díky čemu se rozhodnou s užíváním drog skončit?
Lidé si většinou uvědomí, že droga jim ve výsledku víc bere než dává. Někdy to může být spuštěno reakcí okolí, kamarádů, rodiny, školního prostředí, rozhovorem se sociálním pracovníkem. Takových pinknutí může být víc, nakonec si dotyční musí sami promyslet, zda chtějí svou situaci změnit.

| Video: Youtube