Děti podle průzkumu odborníků z brněnského Centra prevence společnosti Podané ruce tráví ve virtuálním světě až šest hodin denně. „Je to alarmující. Už tři a více hodin denně totiž významně zvyšují riziko vzniku závislost,“ uvedl vedoucí brněnského centra v Brně Jan Veselý. Přímo hry ale podle něj nebezpečné nejsou, právě naopak.

Ilustrační snímek
Péče o staré rodiče bude výhodnější. Lidé už kvůli ní nebudou mít nižší penze

„Rozvíjí v dětech tvořivost, postřeh a logické myšlení. Nesmí se ale hrát příliš dlouho,“ přiblížil. Závislost na hrách se projevuje stejně jako na drogách nebo alkoholu. „Nastává dopaminový efekt. Hráč zvítězí, má radost a zavalí ho hormon dopamin. V mozku pak přirozenými změnami vzniká závislost,“ vysvětlil Veselý.

Závislost vede k agresivitě

Pokud hráči svou drogu nemají, chovají se agresivně. Závislý mladík z Hodonínska tak měl konflikt s matkou. „Žena na svého syna zavolala policii, když se vztekal a ničil byt. Matka mu totiž sebrala kabel od internetové přípojky,“ informoval policejní mluvčí Petr Zámečník o případu z úterka.

Nejohroženější skupina jsou podle odborníků předškoláci a děti na prvním a druhé stupni základní školy. Problém zaznamenala i brněnská psycholožka Lucie Kotková. „Často se setkávám se závislostí ohroženými dětmi. Jsou to třeba ty méně úspěšné, kterým hra iluzi zdaru dopřeje,“ sdělila.

Závislost na hraní
nejohroženější skupina: předškoláci, žáci základních škol

rizika počítačových her: závislost, agresivita, ztráta blízkých, peněz, zaměstnání

prevence závislosti: časově omezené hraní, trávení volného času jinými aktivitami

léčba: terapie v Centru prevence společnosti Podané ruce, pomoc adiktologa

populární hry: Dota, Pubg, Apex Legends

Vzniku závislosti u dětí mohou zabránit především rodiče. „Nesmí dítěti cpát tablet do ruky. Teď ovšem v lavicích sedí děti rodičů, kteří si od ratolestí chtěli odpočinout. Zabavili je tedy elektronikou,“ upozornil Veselý.

Pokud je dítě už závislé, musí mu otec s matkou omezit přístup na internet. „Dát třeba zámek na síť. Závislí dochází i na individuální sezení do poradny,“ přiblížil Veselý. Odborníci z centra pořádají i preventivní přednášky ve školách pro žáky od prvních tříd.

Závislost na hraní počítačových her zařadila Světová zdravotnická organizace mezi psychické poruchy. Nejnovější klasifikaci nemocí, představí organizace tento měsíc.

Ilustrační foto
Z kapavky se může stát zabiják. Nakažených v Česku přibývá