„V databázi máme evidováno 66 hlášení o podezření na nežádoucí účinek v souvislosti s užíváním antihistaminik. Šest z nich se týká halucinací u pacientů do osmnácti let," upřesňuje mluvčí lékového ústavu Lucie Přinesdomová. O dalších nežádoucích příhodách podle ní ústav vůbec vědět nemusí, protože je lidé nenahlásili. Ústav podle ní data sbírá od roku 2004.

Čtěte také: Policejní zákrok ve skladu obchodu Rohlik.cz? Čupr mluví o šikaně

Léky na alergie jsou přitom jedny z nejužívanějších přípravků – jen loni lékárny v Česku vydaly kolem milionu balení pilulek s levocetirizinem a lidé využívali více než padesát milionů dávek. Tyto medikamenty jsou navíc často volně dostupné. Lidé k nim ani nepotřebují recept. Ze 412 léků s touto účinnou látkou je bez předpisu k mání celých 135.

Odborníci proto varují: rodiče by se měli mít na pozoru. Jakmile se u dětí nežádoucí účinek projeví, měli by okamžitě kontaktovat lékaře.

„Ačkoli se udává, že jde o nežádoucí účinek spíš vzácný, měli by rodiče děti hlídat. Tyto vedlejší účinky totiž mohou postihnout pacienty, kteří mají nějaké odchylky v transportu léků do mozku. V české populaci je přitom takových asi dvacet až třicet procent lidí," upozorňuje expert na léky Josef Suchopár ze společnosti InfoPharm, která se zabývá zpracováním farmaceutických dat.

Pro zvětšení klikněte na grafiku

close Léky na alergii. info Zdroj: Deník zoom_in

Pozor na kombinace

Další možností, proč se může nežádoucí příhoda objevit, je užívání většího množství léků dohromady. „Jakmile dítě bere ještě nějaký další přípravek, mohou spolu tyto léky reagovat. Halucinace se potom může objevit jako důsledek této lékové interakce," dodává Suchopár.

Docent Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno Ondřej Rybníček ovšem podotýká, že lékaři o tomto nebezpečí vědí a rodiče svých pacientů na něj upozorňují. „Lékaři a lékárníci instruují pacienty jak správně užívat předepsaný lék, včetně upozornění na možný výskyt nežádoucích účinků a lékových interakcí, zejména těch častých a závažných," uvedl.

Podle Lucie Přinesdomové by lidé vždy měli případné nežádoucí příhody nahlásit také Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv.

Alergiemi trpí necelý milion Čechů, děti z nich tvoří 38 procent. Počet pacientů navíc neustále stoupá. Lékařka Helena Posová z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že každoročně přibude v ambulancích alergologů kolem třinácti tisíc nových pacientů. Většina z nich musí brát léky. Češi proto každoročně spotřebují až šest milionů balení léků na alergie, zhruba šestina z nich jsou přípravky s obsahem levocetirizinu.

Nepřehlédněte: Otřesný případ v jihlavské zoo. Tři chlapci ukopali plameňáka