Povinnost je totiž v této chvíli pouze součástí ministerské vyhlášky, není dána zákonem. Přesto až dosud hygienické stanice často rozdávaly pokuty za to, že dítě není očkované.

„Hygienici stavěli vyhlášku nad zákon. Ale zákon přitom je přednější. My jako magistrát očkování dětí neřešíme, necháváme to na lékařích a školách,“ uvedla mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová.

Trestu se tedy rodiče, kteří se na základě vlastní úvahy nerozhodnou pro očkování, nemusí bát. Bohužel se jej v této chvíli nedočkají a nemusí bát ani ti, kteří nenechají očkovat děti z nedbalosti a lenosti – a podporují tak svým způsobem šíření nemocí.

Výmluvy na nemoc

Lenost dojít k lékaři na povinné očkování je specifická spíše pro sociálně slabší vrstvy lidí. „Často se tito lidé vymlouvají, že třeba byli oni nebo děti nemocní. Snažíme se na ně působit, ale moc se nám to nedaří,“ uvedla dětská lékařka z Karviné, která si nepřála být jmenována.

Rodičů, kteří se vědomě rozhodnout pro neočkování dítěte, ať už z jakýchkoli důvodů – například proto, že s tím nesouhlasí, je v regionu málo. „Máme naočkované všechny děti, co se týče povinných očkování, hrazených státem. Snad jen jedna maminka odmítla loni zavedené očkování proti pneumokokovi,“ uvedla zdravotní sestra jedné z havířovských pediatrických ordinací Dana Modráková .

Neočkované děti by ale mohly mít problém s přijetím do školky. Ne každá školka je ochotná přijmout dítě, které nemá byť jen jediné očkování a ohrozit tak ostatní děti.

Záležitost dětských lékařů

Základní školy přitom očkování příliš neřeší, pokud nejsou žádány lékaři. „Opravdu je to spíše záležitost dětských lékařů. My očkování dítěte ve škole ani při zápisu nekontrolujeme, jen pokud nás lékař prosí o pomoc při kontaktování dítěte, snažíme se pomoci,“ řekl Jan Kodenko, ředitel ZŠ Dělnická v Karviné. Případů, kdy ve škole narazili na neočkované dítě, je podle něj minimum.

„Jedná se spíše o pár jednotlivců, výjimku, než o nějaký rozsáhlý jev. Ale může se to lišit podle lokality, ve které škola stojí,“ upozornil Kodenko závěrem.