Zatímco před třemi lety uvedlo 32 procent dětí, že vůbec nesportuje, nyní už to bylo jen 14 procent. Žáci prý také tráví méně času u počítače. Odborníci to přičítají osvětě, zároveň ale upozornili, že až třetina dětí má zkušenost s dietami.

„Celkem 68 procent dětí ve věku šest až 16 let se domnívá, že se stravuje zdravě, pouze sedm procent dětí vůbec nesnídá,“ uvedli organizátoři průzkumu. Mladí lidé přitom mají reálné povědomí o tom, co zdravé stravování obnáší. Zatímco při průzkumu v roce 2008 označila za zdravou stravu pravidelné a vyvážené jídlo jen tři procenta dětí, letos to byla pětina dotázaných. Dříve také skoro čtvrtina žáků uvedla, že vůbec nesnídá, nyní odchází z domu bez jídla jen sedm procent dětí.

„Je patrné, že intenzivní edukace dětí a prevence funguje a je to správná cesta,“ myslí si Tereza Květoňová z VZP. Pojišťovna prostřednictvím projektu Žij zdravě učí děti, jak se zdravě stravovat, a motivuje je ke sportu.

Pravidelně sportuje podle ankety 52 procent dětí, dříve to bylo 55 procent. Výrazně se také podle výsledků snížil počet dětí, které tráví denně u počítače více než dvě hodiny. Podle dřívějšího průzkumu vysedávalo takto u počítače 64 procent mladých, nyní tuto možnost označila čtvrtina dětí.

Třetina dětí někdy držela dietu

Navzdory tomu 22 procent dětí má pocit, že trpí nadváhou, a skoro třetina drží nebo někdy držela dietu. „Dnes a denně vidím, že děti neřeší svou váhu s odborníky, ale zkouší různé diety. Přitom redukční diety poškozují dětský organismus ve vývoji,“ varovala doktorka Jitka Kytnarová z Kliniky dětského lékařství Všeobecné fakultní nemocnic a 1. lékařské fakulty UK.

Odborníky také překvapil žebříček dětských nejoblíbenějších jídel. Dřív suverénně vítězila pizza, v posledních dvou letech u dětí vedou klasická česká jídla.