Jedenasedmdesát let. Takový byl průměrný věk obětí, na které si troufl čtyřčlenný gang dětských lupičů. V nejrůznějších městských částech Brna si čtveřice pachatelů od čtrnácti do sedmnácti let vytipovala starší ženu, kterou brutálně přepadla. V uplynulých dnech skupinu lupičů, která má na svědomí minimálně osm přepadení, dopadli brněnští policisté.

„Mladí pachatelé měli jednoduchou metodu. Oběť si vytipovali už na zastávce městské hromadné dopravy a sledovali ji až k domu, kde bydlela. Jakmile vytahovala žena klíče a blížila se ke vchodu, začali lupiči útočit,“ popsal přepadení kriminalista Jaromír Komenda, který na případu pracoval.

Brutalita mladých pachatelů byla podle vyšetřovatelů až neuvěřitelná. „Ženu zpravidla nejstarší z party udeřil do hlavy nebo do zad, případně povalil na zem. Oběť byla z náhlého útoku pochopitelně v šoku, čehož lupiči využili a sebrali jí kabelku s věcmi a penězi. V řadě případů na starší ženy povalené na zem neváhali útočit i ve chvíli, kdy měli kořist,“ zdůraznil Komenda.

Hlavou gangu byl podle policie teprve sedmnáctiletý mladík. V bandě figurovala i holčička, která měla čerstvých čtrnáct let. Hlídala, zda na místo činu někdo nepřichází, nebo držela dveře. „Pokud by se dalo jejich počínání vyjádřit sportovní terminologií, pak si mladí pachatelé vybírali slabší soupeře. Většina útoků se odehrála po setmění a kořist čtveřice stačila utratit za nejrůznější věci,“ přiblížil jednání zadržených jeden z kriminalistů, který na případu pracoval.

Pachatelům rostla chuť

Úplně první přepadení se odehrálo jedenáctého února v brněnské Bayerově ulici v centru města. Tehdy čtveřice pachatelů, kteří brzy odrostli z dětských radovánek zaútočili na jedenaosmdesá­tiletou ženu. Kořist, která činila necelou tisícikorunu, stačila dětem více než dva týdny. Pak si troufli na pětapadesátiletou ženu v ulici Kamínky na sídlišti v brněnském Novém Lískovci. Lup kvartetu dlouho nevydržel, a tak přepadávali dál. A v čím dál větší frekvenci.

Do kategorie starších žen nezapadala snad jedině mladší dívka, která se začátkem března vracela domů. Sedmadvacetiletá slečna byla opilá a děti si jí všimly už v tramvaji, když cestovala z centra Brna. U Zahradníkovy ulice se na ni vrhly. Kromě osmi set korun jí děti sebraly také mobilní telefon, který zřejmě udaly za pár korun v některé z brněnských zastaváren.

Přestože policisté měli o řádění dětí dostatek informací, stále se jim nedařilo dostat se pachatelům na stopu. Osudným se tak pro mladé bandity stalo až přepadení na sídlišti v brněnských Vinohradech. Na šestapadesátiletou ženu zaútočily děti ve výtahu výškového panelového domu ve Valtické ulici. Oběť musela strpět kopance a rány do hlavy. Kabelku s penězi ale neubránila.

Když děti utekly, z bytu zavolala přepadená žena policii. Ti okamžitě začali po čtveřici lupičů pátrat. Měli štěstí. Za necelou půlhodinu od přepadení je hlídky dostihly v nedaleké Kosmákově ulici. Nejprve se své jednání snažili vehementně popírat. Následně se ke všem činům spontánně doznali.

Poloviční trest

Kvarteto lupičů přepadávalo starší oběti od poloviny letošního února do začátku dubna. Pachatelé si přišli na bezmála padesát tisíc korun. Ve všech případech násilníci oběti násilníky zranili. Jedné důchodkyni dokonce zlomili ruku, jiná zase do teď nosí kvůli zraněním na krku krunýř. „Za loupež hrozí pachatelům dvě až deset let za mřížemi. Vzhledem kvůli jejich věku jim však hrozí poloviční sazba, tedy maximálně pět let vězení,“ řekl brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Jaký trest si podle vás děti zaslouží? Hlasujte a diskutujte!

Vězení by mladistvé zločince mohlo napravit. Šance je tak padesát na padesát. „Záleží mnohdy na tom, jak se s dětmi, kteří páchají trestnou činnost naloží. Musí se totiž s nimi hodně pracovat. Chodí na terapie a snaží se srovnat životní hodnoty,“ tvrdí soudní znalkyně a dětská psycholožka Yvona Fasurová. Na každý pád ale zločin děti poznamená. „Některým ovšem pobyt v nápravném zařízení pomůže, jiným zase ne,“ dodala psycholožka.

Útoky dětí na staré lidi nejsou v Brně ojedinělé. Naopak. Podle policejních statistik loupí či kradou stále mladší a mladší pachatelé. „Asi před dvěma týdny jsem šla z nákupu po Kobližné ulici. Už se stmívalo, když se mi do cesty postavili dva snědí kluci. Chtěli mě servat z ramen kabelku, ale já ji ze všech sil držela a křičela jsem. Toho se asi polekali a utekli,“ vzpomínala na mladé loupežníky například sedmasedmdesátiletá Karla Skotáková. Přepadení policii ani nehlásila. „Když mi nic nevzali, tak co je budu obtěžovat,“ uzavřela důchodkyně.

- ROZHOVOR -

Psycholožka: Problémy je třeba řešit už v útlém věku

Dnešní děti se postihů bojí méně než před deseti lety, myslí si psycholožka Alena Marešová z Institutu
pro kriminologii a sociální prevenci.

Je násilných trestných činů páchaných dětmi více než dříve, nebo se o nich pouze více mluví?

Spíše bych řekla, že kriminalita mládeže je dlouhodobě vysoká. Ten velký zlom nastal zhruba před deseti lety. Je zároveň nutné si uvědomit, že statistiky nezohledňují všechny trestné činy mládeže. Zejména zde totiž platí, že řada méně závažných provinění není vůbec nahlášena.

Proč ten zlom vůbec nastal?

Společnost je především k násilným excesům mládeže celkově tolerantnější než dříve. Děti se tolik neobávají postihů, často se totiž hledá příčina spíše ve vnějších vlivech než v samotném pachateli. Tím ale nepopírám, že vnější vlivy zde nehrají žádnou roli. Například brutální filmy nebo hry určitě negativní vliv mají. Násilí u dětí navíc často nebývá jen prostředkem při majetkové trestné činnosti, ale stává se stále více i cílem. Ať už při vyřizování účtů mezi dětskými gangy nebo při šikaně. I tak ale musím říct, že drtivá většina mládeže je slušná, jen je o ní méně slyšet.

Je nárůst dětského násilí specificky českým problémem?

Rozhodně ne. S podobným problémem se v současnosti potýkají prakticky všude ve světě. Ale v některých zemích, například v Rakousku, se podařilo díky rozsáhlé prevenci snížit dětskou násilnou kriminalitu na minimum. I zde ovšem v posledních letech kriminalita mládeže roste, na čemž mají podíl zejména děti přistěhovalců.

Jak lze vůbec dětské kriminalitě nějak účinně předcházet? Mělo by například snížení hranice trestní odpovědnosti za své jednání preventivní vliv?

Proti snížení hranice trestní odpovědnosti o rok bych určitě nic neměla. Mimo jiné i proto, že všechny okolní státy mají tuto hranici od čtrnácti let. Ale nové zákony samy o sobě kriminalitu mládeže nesníží. Sociálně patologické chování dětí se často začíná řešit, až když jsou trestně odpovědné. To je ale špatně. Problematické chování je třeba podchytit v mnohem útlejším věku. Například v již zmíněném Rakousku se problémovým dětem často věnují i neplacení dobrovolníci. Především je to ale úkol pro samotné rodiče, aby své děti vychovávali k určitým hodnotám už od útlého dětství.

Martin Dohnal