S obojkem na krku, uvázaný u postýlky musel pravidelně spát tříletý chlapeček z Berouna. Jeho matka ho takto měla trýznit už delší dobu. A to prý dokonce za kontrolního dohledu pracovníků odboru sociální péče Městského úřadu Beroun.

Právě s obojkem na krku chlapce zastihla i policie, když do bytu vtrhla. Deníku se podařilo zjistit, že podobných "pomůcek" bylo v bytě více.

Matka, jíž byly obě děti odebrány, je nyní v psychiatrické léčebně a vlastní otcové se k dětem nechtějí znát.

Na týrání chlapečka podle všeho upozornili další obyvatelé vchodu, ve kterém žena s dětmi bydlela. K jejich kroku je přiměla kauza týraných chlapců v Kuřimi. Sousedé tvrdí, že přestože jsou chlapečkovi tři roky, vývojově vypadá na dva. Neumí mluvit a už na první pohled byl velmi zanedbaný. Je s podivem, že si toho sociální pracovníci nevšimli. V případě, že ano, tak proč matce syna neodebrali už dříve, diví se obyvatelé domu v Tovární ulici. Žena, která na případ upozornila a vypovídala i na policii, vše velmi těžce nese. „Bylo to hrozné. Dětský pláč byl slyšet až k nám nahoru,“ uvedla.

Sociální pracovnice: Můžeme jen tam, kam nás rodina pustí

S chlapečkem v bytě žila pětiletá sestra, která chodila do mateřské školy. Ta na tom byla podle výpovědi sousedů lépe. „Nechápu jak je možné, že si toho nikdo nevšiml. Slyšela jsem, že policie nejprve odvezla chlapečka. Prý ho našli s obojkem na krku, pak si znovu přijela pro holčičku,“ tvrdí jedna z obyvatelek domu.

Postup sociálních pracovnic nechápe ani psycholožka z králodvorského centra Sponte Zuzana Černá. „Je s podivem, že v této rodině neudělaly sociální pracovnice razantnější kroky už dříve. Chlapečka toto týrání zřejmě poznamená na celý život,“ uvedla Zuzana Černá.

To, jak velký průšvih to je, si uvědomují zřejmě i pracovníci odboru sociální péče Městského úřadu Beroun. „Žádnou informaci vám k případu nepodám. Nyní je ve fázi vyšetřování,“ uvedl za odbor Petr Valenta a bez rozloučení položil telefon.

Jeho vedoucí Marie Marková nám pak k případu neřekla o nic víc. „V rodinách, se kterými pracujeme, zjistíme vždy to, co zjistíme. Záleží na tom, kam až nás ta rodina nechá nahlédnout. Kam až nás pustí. Tak závažný případ jsme u nás ještě neřešili,“ uvedla vedoucí odboru sociální péče Městského úřadu Beroun Marie Marková.

Tím možná chtěla i zdůvodnit, proč pracovníci jejího odboru týrání chlapečka neodhalili dříve.

Státní zástupkyně: informační embargo

„Na matce dětí bylo na první pohled vidět, že není duševně v pořádku. Chovala se jako blázen. Tu holčičku, která byla strašně zlobivá, měla s Vietnamcem,“ uvedla sousedka Helga Martínková.

Policie se k týrání v rodině nechtěla vyjadřovat. „O případu víme, v současné době je v šetření. Až k němu budeme moci podat více informací, tak je zveřejníme. Je to pro nás ojedinělý případ,“ informovala mluvčí berounského policejního ředitelství Marcela Pučelíková, která také vyvrátila prvotní tvrzení obyvatel domu o pořizování nahrávek z týrání.

Podobný postoj k případu zaujal i berounský soud. „ Je to velmi citlivá věc a státní zástupkyně na ni uvalila informační embargo. My jsme udělali jen potřebné úkony v souvislosti s odebráním dětí. Musím ale pochválit policii, ta odvedla skvělou práci,“ uvedl soudce Okresního soudu Beroun Aleš Grombíř.

V současné době jsou děti umístěny v Dětském domově v Kladně. To potvrdila i jeho ředitelka Hana Gabrielová. „Obě děti k nám přivezly ve čtvrtek v odpoledních hodinách pracovnice sociálně právní ochrany dětí z Berouna za asistence policie. Zaplaťbůh, že někdo zvedl sluchátko a upozornil na to. Děti, na kterých byly vidět zjevné fyzické útoky, první noc prožily v klidu. Nyní si zvykají na zařízení,“ uvedla ředitelka. Podle jejího vyjádření byly na obou dětech vidět zřetelné stopy fyzického i psychického násilí. Ani v jejich zařízení není berounský případ běžný.