Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dětské skupiny? Mohly by být už od září

Praha /INFOGRAFIKA/ - Zákon umožňující novou formu péče právě schvalují poslanci. ČSSD je nejednotná, ANO by rádo skupinu přímo ve sněmovně.

19.3.2014 4
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Jan Havelka

Každá druhá žena, která má dítě ve věku od tří do pěti let, s ním zůstává doma. Ne že by nespěchala do práce, ale kvůli přeplněným školkám se jí nemá kdo postarat o potomka. Řešení by ale mohly nabídnout dětské skupiny, s nimiž přichází zákon právě schvalovaný v Poslanecké sněmovně.

„Až pro 40 procent dětí není v mateřských školách místo 
a na celou ČR zůstalo jen 1425 míst v 45 jeslích. To je také jeden z důvodů, proč mají ženy s dětmi tak malou časovou flexibilitu," upozorňuje Iva Petříčková, výkonná ředitelka Business Leaders Forum. „Řada žen s malým dítětem komplikovanou situaci řeší tím, že si rychle pořídí další dítě. Pak však nastává problém, že zprvu šikovné a aktivní ženy po několika letech doma ztrácejí kvalifikaci, sebevědomí i schopnost sebeprezentace," doplňuje její kolegyně Petra Janíčková.

Mírnější pravidla

Dětská skupina by mnohým ženám mohla vytáhnout trn z paty. Její zřízení by totiž mělo být mnohem snazší než u školky – pokud se například zaměstnavatel rozhodne založit malou skupinku do čtyř dětí, musí splnit jen minimum podmínek. Do 12 dětí pak není nucen dodržet přísnou hygienickou vyhlášku, navíc si může náklady na zřízení a provoz odečíst z daní. Rodiče, kteří budou své děti do skupiny dávat, pak zase získají daňové zvýhodnění.

Zda zákon projde, však zatím není úplně jisté. Materiál už málem schválila minulá sněmovna, kvůli pádu vlády Petra Nečase ale nakonec spadl pod stůl. Znovu ho na začátku tohoto roku poslala poslancům Rusnokova končící vláda, podporu dětským skupinám však už vyslovila i nová ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). „Kvůli tomu, že není možné umístit děti do zařízení, ztrácíme potenciál určité části vzdělaných žen. Matky vlastně za mateřství trestáme. Dětské skupiny jsou vhodnou alternativou 
k chybějícím místům v mateřských školkách, která může ta místa doplnit teď, rychle. Proto bych moc ráda, kdyby návrh 
v Poslanecké sněmovně prošel, ale samozřejmě se nebrání různým pozměňovacím návrhům," míní Michaela Marksová s tím, že páteřními zařízeními péče o děti by i nadále zůstaly mateřské školy. Pokud by zákon prošel, mohl by platit už od září.

Jenže Marksová plnou podporu ve své straně nemá. „Jedná se o slepou uličku. Skupiny budou plnit pouze roli hlídacích a odkládacích služeb," řekl ještě před pádem Nečasovy vlády současný ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). A za svým názorem si stojí i nyní – obavy má také kvůli hygienickým podmínkám, bude proto raději prosazovat navýšení kapacit v mateřských školách.

Peníze do rozpočtu

Podporovatelé dětských skupin jsou však i v dalších stranách. Myšlenkou se nadchla například poslankyně ANO Radka Maxová, která by chtěla dětskou skupinu zřídit přímo ve sněmovně. „Na skupinách vydělá i stát. Podle odhadů ministerstva by jich mohlo vzniknout až 1100. Zaměstnání několika tisíc rodičů a pracovníků přinese do státního rozpočtu až 573 milionů korun," shrnuje Maxová.

Za skupiny bojuje i ODS. Ta zároveň upozorňuje na dočasnost situace – dnes se rodí o deset procent méně dětí než před pěti lety. „Než stavět nové kamenné školky, je lepší tato alternativa," upozorňuje poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

Péče o nejmenší

Karolina Nedělová, ředitelka občanského sdružení Prostor pro rodinu: Méně dětí, více pečovatelů. Nová služba bude individuálnější

Dětská skupina by měla být přechodem z rodinné péče do kolektivního vzdělávání, říká Karolina Nedělová.

Máme téměř nejnižší zaměstnanost matek v zemích EU. Kolik žen s dětmi do šesti let by podle vás mělo ideálně pracovat?
Podle statistik OECD je ČR v zaměstnanosti žen v produktivním věku na posledním místě. Důvodem je právě setrvávání doma, často na mnohaleté mateřské a rodičovské. I když jsme nyní jednou ze zemí s nejdelší možnou rodičovskou dovolenou, mohou se rodiče vracet do zaměstnání již šest měsíců po narození dítěte. K tomu ale chybí služby péče o děti, což může být důvodem k nedůvěře zaměstnavatelů vzít matky do práce zpět a dříve. Ideálně by přitom matky nemusely vůbec ztratit kontinuitu své práce.

Jakými prostředky by toho šlo dosáhnout?
Pomohla by vstřícnost zaměstnavatelů a rozšíření služeb péče o malé děti. Dalším opatřením by mohlo být třeba poskytování částečných či alternativních úvazků otcům, aby se o péči o své děti s matkami střídali. To by napomohlo také vyrovnávání platů mužů a žen v případech, kdy zaměstnavatel platovou nerovnost zdůvodňuje tím, že matky budou pečovat o děti.

Sehnat péči o děti je u nás nyní problém. Měl by stát jít cestou rozšiřování kapacit mateřinek, nebo raději podporou dětských skupin a firemních školek?
Náš systém předškolního vzdělávání a rámcový vzdělávací program jsou na vysoké úrovni, ale slýcháváme, že vysokoškolské pedagožky nemohou vzdělání při počtu často až 28 dětí ve třídě uplatnit. Podle analýzy, kterou jsme dělali ve spolupráci se studentkou pedagogické fakulty 
v Hradci Králové, je ideální počet dětí ve třídě 16. To se od reality značně liší. A tak přestože mají školky důvěru rodičů a jsou finančně dostupné, potřebujeme alternativy. Ty by měly reflektovat individuální potřeby rodičů a dětí, a to jak z hlediska otevírací doby, tak velikosti skupiny. Ideálně by to byly služby, které přivedou dítě od péče spíše rodinného typu, tedy malé skupiny v menším prostoru, do péče či vzdělávání ve větším kolektivu – ať už v mateřské, nebo základní škole. Dát dítě ve třech letech na osm hodin do kolektivního zařízení bývá těžká změna pro dítě i matku. Podporuji tedy dětské skupiny i firemní školky jako vhodné alternativy – ostatně praxe, byť v ČR malá, ale běžná v zahraničí, přínos potvrzuje.

Pokud se podaří prosadit zákon
o dětské skupině, na co se mají rodiče, kteří ji využijí, připravit?
Předpokládám, že hlavním rozdílem mezi dětskou skupinou a školkou bude právě velikost skupiny, časová flexibilita, možnost péče o děti již od jednoho roku a počet pečujících osob, který by měl být větší než v mateřské škole. Zatím se plánuje šest dětí na jednu pečující osobu pro děti od dvou let. Rozdílná je i forma stravování, kdy pečující osoby pouze ohřívají a servírují jídlo dětem. V době, kdy má mnoho dětí např. kvůli alergiím stravovací specifika, bude bude podle mě tato možnost pro rodiče plusem.

Můžete tedy shrnout hlavní přínosy dětských skupin?
Služba bude podle mě vznikat dle přání rodičů a potřeb dětí. Pokud bude legislativní rámec, ideálně s finančním příspěvkem na provoz, získají tím všechny strany a stát zvýšením počtu zaměstnaných žen dostane více z odvodů na daních. Využívání služeb péče o děti navíc může ovlivnit 
i celkovou pohodu v rodinách, protože pak matky nemusí zůstat po narození dětí jen v pečující roli a otcové v roli těch, kdo musí zabezpečit chod celé rodiny. Platy v ČR zatím většinou nejsou nastaveny tak, aby rodiny mohly fungovat 
z jednoho příjmu. Navíc by mělo být založení dětské skupiny snazší než u školky. Zřizovateli mohou být i obce a neziskové organizace. Pro obce by tak mohlo být jednodušší řešení vytvořit dětskou skupinu a nabídnout ji rodičům, jejichž děti se nedostaly do školky. Někteří zastupitelé obcí se na nás s tímto problémem už obracejí.

Je podle vás současné znění zákona o dětské skupině ideální, nebo byste něco změnila?
Od začátku jeho tvorby se požadavky na službu stále zpřísňují, takže může vzniknout dojem, že to mají být malé mateřské školy. Zákon by měl umožnit rychlé a flexibilní vytvoření dětských skupin bez zbytečných hygienických nároků např. na počet dětských toalet.

Kritici zákona varují, že děti bude moci hlídat každý. Měly by být třeba v případě hlídání skupiny ročních dětí požadavky na hlídací „tety" přísnější?
Věřím, že většina rodičů si službu péče o své děti velmi dobře ohlídá. Navíc zařízení péče o děti nevznikají kvůli vzdělávání, ale aby rodičům byla poskytnuta pomoc v péči o děti. Souhlasím ale s tím, že by v dětské skupině měla být po celou dobu provozu alespoň jedna kvalifikovaná osoba s pedagogickým či psychologickým vzděláním. Doplnit by ji pak mohli třeba i dobrovolníci z řad rodičů, absolventů nebo vhodných osob důchodového věku. Na druhou stranu si myslím, že pečující osoby by měly mít nastaveno celoživotní vzdělávání třeba se systémem kreditů, jako to mají porodní asistentky.

Autor: Michaela Koubová

19.3.2014 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativní pracovník THP Rudná 20 000 Kč

Informace o pracovním místě. Příprava a vyhotovování dokladů potřebných pro celní řízení , jednání s klienty a celním úřadem, práce zejména s počítačem. Prac. místo je v Rudné u Prahy.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 30 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči MKD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: řidičské oprávnění CE., V případě zájmu se hlaste telefonicky.. Pracoviště: Merimac s.r.o., Potoční, č.p. 208, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Simona Procházková, +420 327 515 135;607 979 474.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 17 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník/servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice:číšník/servítka, Náplň práce:, obsluha v hotelové restauraci, firemní akce, individuální hosté. Dvousměnný provoz od 6:00, práce též o víkendech., Nástup od 1.8.2018. Mzda: 17 000,- až 20 000,- Kč, Zaměstnanecké výhody: přechodné ubytování zdarma, Kontakt:Cibulková Jiřina, tel.: 724 351 721od 8:00 do 16:00 hod., e-mail: obchod@equitana.cz, Místo výkonu práce:RUBILIS, s.r.o., Equitana Hotel Resort, Martinice č.p. 1, Březnice. Pracoviště: Rubilis, s.r.o., 262 72 Březnice. Informace: Jiřina Cibulková, +420 724 351 721.

Doprava a logistika - Řidič kontejnerového vozu Praha, C 27 000 Kč

Řidič C, Praha Naše firma ADBA, s. r. o. se zabývá kontejnerovou přepravou v Praze a výkopovými pracemi za pomoci bagrů. Do kolektivu naší firmy hledáme nového zaměstnance na pozici řidiče náklad. autmobilu sk. C. Náplň práce: jízdy po Praze s kontejnerovým vozem pokládky kontejneru, dovoz materiálů... základní péče o vozidlo.


Z místa události.
4

Z biofarmy na Hradecku pláchli tygři a lev. Uspali je až přivolaní veterináři

Věra Jourová.
15

Jourová: Airbnb klame zákazníky. Od Evropské komise dostalo ultimátum

Mělník a okolí: Náročnější terén své zdolání bohatě odmění

Hluboce zaříznutá kaňonovitá údolí, na jejichž okrajích se zvětráváním vytvořila četná skalní města, to je typický kokořínský obrázek. Stačí vyjet třeba směrem od Mělníka a po pár kilometrech jste v malebné přírodě, kde to mají rádi pěší turisté i cyklisté. Počítat však musíte s poněkud náročnějším terénem.

Případ brutálně zbitého číšníka má mordparta. Nizozemcům hrozí pět a více let

Dva nizozemští bratři íránského původu, které soud poslal do vazby za napadení číšníka Miroslava na zahrádce restaurace v centru Prahy, čeká pravděpodobně nejméně pět let ve vězení. Na základě znaleckého posudku si případ převzala tzv. mordparta, která kromě vražd řeší také těžké ublížení na zdraví.

Rvačky, rabování a slzný plyn. Oslavy fotbalového titulu se ve Francii zvrtly

/VIDEO/ Lidé se měli radovat. Jenže oslavy druhého titulu mistrů světa ve fotbale na mnoha místech Francie vyústily v rabování, vandalství či potyčky s bezpečnostními silami. Nejtvrdší střety se sice odehrály v Paříži, příliš ale nezaostala ani ostatní francouzská města.  Podle agentury DPA byly během nedělního večera pozatýkány desítky především mladých lidí a policisté počítají zraněné.

Pozvánka pro zloděje? Naivita na sociálních sítích je horší než mizerný zámek

Dva týdny – to je pro Čechy nejčastější délka letní dovolené a zároveň více než dostatečný časový prostor pro zloděje. Lidé navíc lapkům práci výrazně usnadňují bezprostředním sdílením zážitků a fotek z cest na sociálních sítích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT