Se zřízením postu počítá Úmluva o právech dítěte. V někdejším Československu začala platit v únoru 1991. Závazky při svém vzniku převzalo Česko. ČR je jednou z posledních zemí, která dětského ombudsmana nemá. Vytvoření pozice doporučoval opakovaně vládní výbor pro práva dítěte. Národní parlament dětí a mládeže o ně žádal v roce 2009. Podle představ dětí by jejich ochránce měl být mladý, apolitický, nezávislý na vládě a se znalostí problematiky.

Podle návrhu by dětský ombudsman měl sídlit v Praze. Po republice by měl pobočky. Válková už dřív řekla, že by mohly být v Brně a Ostravě.

Nový ochránce dětských práv by podmínky dětí v zemi pravidelně vyhodnocoval a sledoval by naplňování dětských práv. Vydával by doporučení úřadům a zákonodárcům. Navštěvoval by ústavy a domovy. Prověřoval by i stížnosti a domáhal se nápravy. Mohl by Ústavnímu soudu navrhovat zrušení zákonů či jejich částí či podávat žaloby proti rozhodnutí úřadů. Spolupracoval by s dětmi. Měl by také radu, kterou by děti tvořily.

Učitel. Ilustrační snímek
Rodí se Bible pro učitele. Jde o to, aby ji vzali za svou

Ochránce by volila Sněmovna na šest let. Ombudsmanem by člověk mohl být za sebou nejvýš dvě období. Dva kandidáty by poslancům navrhl prezident a dva Senát. Nominovaným by muselo být aspoň 30 let a museli by mít nejméně pět let zkušeností s ochranou práv dětí. Každého by muselo podpořit aspoň pět organizací, které se dlouhodobě dětem věnují.

Na ochranu dětí se nyní zaměřuje zástupkyně ombudsmana. Dětský ombudsman by měl agendu převzít a měl by získat kompetence, které teď ochránce nemá.

V kanceláři nynějšího ombudsmana pracuje asi 160 lidí. Stovka z nich má na starosti agendu, zbytek provoz. Roční rozpočet činí 85 milionů korun. Kancelář přijala loni zhruba 8000 podnětů. Přímo dětí se týkalo 358 z nich. Další kauzy s nimi souvisely. Školský ombudsman, který spadá pod resort školství, v minulém školním roce dostal přes 2000 podnětů. "Lze se domnívat, že by ochránce práv dětí mohl ročně vyřizovat asi 2500 až 3000 podnětů," uvádí zpráva k zákonu.

Roční náklady? 40 milionů

Podle materiálu je v kanceláři ombudsmana na problematiku ochrany dětí nyní vyčleněno osm úvazků. Nově by agendu, soudní řízení a výzkum mělo na starosti 35 lidí a dalších 15 by zajišťovalo provoz. Roční náklady by činily kolem 40 milionů korun. Počáteční vybavení by stálo 20 milionů. Válková už dřív uvedla, že by dvě desítky odborníků pracovaly v Praze. Osm by bylo v Brně a sedm v Ostravě.

Česko dlouhodobě sklízí kritiku domácích organizací i mezinárodních institucí za vysoký počet dětí v ústavech a za roztříštěnost péče mezi několik resortů. O postu dětského ombudsmana se mluvilo už před víc než deseti lety v době českého předsednictví Evropské unii.

V minulém volebním období zřízení pozice plánoval exministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Tehdejší kabinet ČSSD, ANO a lidovců do voleb v roce 2017 ale nerozhodl.

Děti přejí učitelům před prázdninami...
Děti poslaly vzkazy svým učitelům: do paměti se jim vryla i on-line výuka

Podle dostupných informací návrh ztroskotal i kvůli penězům. Ministerstvo financí vedlo stejně jako nyní hnutí ANO. Někdejší ministr financí a nynější premiér Andrej Babiš (ANO) teď poslaneckou normu podporuje. Je pod ní vedle Válkové a dalších zákonodárců z ANO, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, TOP09 a SPD podepsaný.

Válková před nedávnem odhadovala, že by Sněmovna mohla normu schválit do konce roku a poté by ji projednal Senát a podepsal prezident. Poslanci by tak mohli nového dětského ombudsmana či ombudsmanku volit příští rok ještě před podzimními sněmovními volbami, zmínila zmocněnkyně.