Maminky to však vidí jinak. Kromě povinnosti pečovat o malého maroda je čeká nechtěná absence v práci. Jejím důsledkem bývá nepříjemný „zásek“ do rodinného konta. Podle průzkumu, který pro Českou pojišťovnu vypracovala společnost Ipsos, musejí rodiče se třetinou dětí zůstat kvůli jejich nemoci třikrát až čtyřikrát do roka. Nejčastěji čtyři dny až týden.

Do desátého roku života dítěte tak rodič stráví péčí o potomka na nemocenské v souhrnu až 11 měsíců. „To je skoro roční výpadek příjmu, o který se tak rodina připraví,“ vypočítává mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

V osmi případech z deseti se o malého maroda musí postarat matka. „Spousta rodin si nemůže dovolit, aby přišla o větší příjem, a ten mají zpravidla otcové,“ řekla Deníku Jana Smiggels Kavková, ředitelka organizace Fórum 50 %, která bojuje za vyrovnané postavení mužů a žen na důležitých postech.

DOMA ZŮSTÁVAJÍ MATKY

Kromě ekonomické motivace hraje roli i tradiční rozdělení rolí, které ženu stále zahání spíš k plotně. „Vyšší zapojení otců do péče o děti u nás nefunguje,“ posteskla si Smiggels Kavková. Podle ní by stát měl například daňovými výhodami motivovat zaměstnavatele, aby ženy vracející se z mateřské dovolené zaměstnávali na zkrácené úvazky. Těch se u nás zoufale nedostává.

Lidé v poslední době kvůli nemoci zůstávají doma více než dříve. V první polovině letošního roku Česká správa sociálního zabezpečení evidovala přes 942 tisíc případů ukončených dočasných pracovních neschopností. Bylo to o 10,5 procenta více než ve stejném období loni.

Nejvíce prostonaných dnů správa zaznamenala v Moravskoslezském kraji. Právě na Moravě přitom podle průzkumu České pojišťovny mají největší problém sehnat hlídání dětí. Čtvrtina rodičů v celé zemi přiznává, že kdyby neměli jiné řešení, poslali by dítě nedoléčené nebo s příznaky nemoci do školního kolektivu.