„ČR by se k situaci měla ideálně postavit sama tak, že k řešení přistoupí aktivně a sama bude azylantům nabízet možnost pobytu včetně integračních kroků. Nemělo by být naší ambicí zacházet s cizinci tak, aby si mezi sebou sdělili, že se mají zdaleka vyhnout ČR, ale spíš se aktivně snažit jim nabídnout – určitému počtu, který je pro nás dobře zvladatelný – možnost pobytu a užívání ochrany," uvedl ministr.

Na vytvoření takzvaných hotspotů neboli běženeckých center v Itálii a Řecku se dnes nad ránem dohodli lídři EU. Střediska by měla začít fungovat do konce listopadu, žadatelé o azyl by se v nich registrovali. Podle německé kancléřky Angely Merkelové by taková zařízení mohla být i v dalších zemích. Ministři vnitra EU už v úterý odhlasovali kvóty na přerozdělení uprchlíků.

ČR kvóty odmítala, upřednostňovala dobrovolnou pomoc. Podle Dienstbiera by bylo v té době na místě nabídnout konkrétní představu.

Ministr řekl, že by se azylová procedura v EU měla sjednotit a měla by se vytvořit evropská azylová agentura. Rozhodovala by o poskytnutí azylu oprávněným žadatelů. „Tato pozice stejně vyžaduje, aby se členské státy postaraly o ty, kterým bude azyl poskytnut," podotkl Dientbier. Podle něj se tak unie nevyhne debatě o přerozdělování.

Vyslání úředníků

Členské státy by měly vyslat do běženeckých center své úředníky, kteří by na místě s lidmi jednali a nabídli jim pomoc. Otálet by neměla ani ČR a měla by k věci přistoupit aktivně, míní ministr. Podle něj by aktivní přístup měl i výhody. „Nebudeme čekat, kdo na nás ‚zbyde', ale také si vybereme ty, které jsme třeba právě schopni zaměstnat a lépe integrovat, a předejít tak napětí či – pro pragmatičtěji uvažující – zbytečným výdajům ze státního rozpočtu," dodal ministr.

Poukázal na nedávné vyjádření Svazu průmyslu a dopravy, podle něhož by podniky nyní daly práci 5000 uprchlíků. Dientbier minulý týden řekl, že by tak celkový počet s rodinnými příslušníky mohl v tuto chvíli činit 7000 až 15.000 lidí.

Vedle integrace cizinců je podle něj třeba pracovat i na bourání předsudků. „Ten strach v naší společnosti je naprosto zbytečný. Je dán vlastně jen tím, že lidé nedostávají vyvážené informace a naopak se na té situaci přiživují i někteří doopravdy hodně vysoce postavení politici," řekl ministr.