Podle informací ČTK byla tématem jednání představa Novy o budoucím uspořádání televizního trhu poté, co bude současné analogové zemské TV vysílání vystřídáno jeho kvalitnější digitální formou.

Nova by chtěla v budoucnu provozovat až pět programů pod svou značkou, včetně toho současného, který by chtěla vysílat v kvalitě s vysokým rozlišením (označované jako HDTV). O plánech Novy informoval Dvořák minulý týden na konferenci o digitální televizi v Českém Krumlově, které se ale Paroubek ani člen sněmovní mediální komise Michal Hašek nezúčastnili. Na konferenci však byli poslanci dalších parlamentních stran.

"Na dnešní schůzce proto Petr Dvořák zmíněné pány seznámil s pohledem Novy na digitalizaci tak, jak byl prezentován na konferenci," řekla ČTK mluvčí Novy Veronika Šmítková. Dodala, že Dvořák se z titulu své funkce potkává s řadou politiků, poslanců i senátorů.

Sněmovnu čeká v příštích měsících projednání novely současného vysílacího zákona, který by měl nástup digitalizace, zbrzděné soudními spory, urychlit. Novela by měla dát odpověď i na otázku, kolik licencí navíc získá právě Nova a Prima za to, že se dobrovolně vzdají svých analogových kmitočtů platných do roku 2017 a 2018. Bez uvolnění jejich analogových kmitočtů přitom nevznikne prostor pro další nové digitální stanice.

Česká republika stojí stejně jako další členové EU před nástupem digitálního zemského TV vysílání, které lidem přinese až tři desítky programů oproti současným čtyřem celoplošným analogovým. Česká televize v té souvislosti spustila zpravodajský a sportovní kanál a chystá ještě minimálně jeden další program. Také Prima hodlá v budoucnu vysílat více svých programů.

O místo v éteru nyní také usiluje šest nových českých stanic, které loni v dubnu získaly od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání licence pro digitální TV. Vinou soudních sporů, do nichž se zapojila jako neúspěšný žadatel i Nova, Prima či Galaxie sport, však nové stanice o licence přišly. Nyní proto zvažují, že se se stížností obrátí na Evropskou komisi či případně vyvolají arbitráže kvůli nedostatečné ochraně investic zahraničních investorů.