Navrhovaná daň se má vztahovat na internetové firmy v ČR s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard korun), které budou mít v ČR roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Týkat by se měla předních světových společností jako Google, Facebook, Amazon či Apple. Koalice plánuje také účinnost předpisu posunout na začátek příštího roku.

Spojené státy minulý týden oznámily, že daň prověřují. Ministerstvo financí v reakci na to uvedlo, že pokud se podaří najít řešení na úrovni Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), je Česko připraveno daň na národní úrovni zrušit. Do té doby se na pozici ČR nic nemění. "Budeme určitě podporovat jakékoli řešení, které bude jiné než národní," řekla dnes Schillerová ČTK. Podle ní je ale česká cesta důsledkem toho, že osm let celosvětový návrh leží u OECD.

Volby do sněmovny. Ilustrační snímek
Průzkum: Volby by vyhrálo ANO. Trikolóra hranici pěti procent nepřekročila

USA se již několikrát vyjádřily, že daň považují za diskriminační vůči americkým firmám a výsledkem přezkumu by mohla být odvetná cla. "Zkratka, že se to týká amerických firem, není správná," uvedla ministryně financí. Podle ní se daň může týkat firem z různých kontinentů.

Hospodářská komora ČR vyjádřila v dnešní tiskové zprávě obavy z dopadů možné odvety ze strany USA. "Jestliže americká administrativa zavede odvetná opatření, značně tím poškodíme české podniky. Když se podnikatelům nepodaří najít alternativní odbytiště jejich produkce, jejich ztráty by mohly vést k mnohem většímu výpadku daňových příjmů státního rozpočtu, než kolik stát na dani z digitálních služeb vůbec vybere," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý. Poslanci i vláda by podle něj měli zvážit, zda se zavedením daně nepočkat do té doby, než na její podobě bude shoda na úrovni celé EU.

Poslanec Pirátů Tomáš Martínek míní, že sazba daně by neměla být vyšší než v jiném státě EU. "Pokud nedojde k úpravám, může zavedení daně způsobit českým občanům více škody než užitku," sdělil ČTK. "Pět procent vypadá lépe než sedm procent, přesto si myslím, že zavedení této daně s touto sazbou povede k ohrožení zájmu českých exportérů vyvážejících na americký trh," soudí poslanec ODS Jan Skopeček.

Přátelské a konstruktivní jednání

Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil Sněmovně schválit beze změny návrh na sedmiprocentní daň, žádný z návrhů na snížení sazby ani odklad účinnosti nepodpořil. Obavy z možné reakce USA a dopadu na český export jsou častým argumentem při debatách politiků. Ministerstvo zdůrazňuje, že národní návrh nemá ambici cílit na konkrétní zahraniční společnosti.

Koalice se sešla v běžném formátu poprvé od začátku pandemie, v posledních týdnech ANO a ČSSD hledaly koaliční shodu přímo na zasedáních vlády. Koalice dnes probírala i rozpočet na letošní a příští rok. V pondělí kabinet kvůli dopadům epidemie koronaviru schválil třetí návrh na zvýšení schodku státního rozpočtu v letošním roce. Z původních 40 by měl vystoupat na 500 miliard korun.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na twitteru uvedl, že dnešní jednání bylo přátelské a konstruktivní. "Řešili jsme spolupráci ve Sněmovně, rozpočty na rok 2020 a 2021, digitální daň, zákon o sociálních službách a zákon o dětských skupinách. Vše, co jsme chtěli," uvedl.

Alena Schillerová
Nejvlivnější žena Česka? Žebříček poprvé ovládla ministryně Schillerová

Maláčová nechtěla ČTK detaily o jednání prozradit, vše však podle ní spěje k tomu, že na vládu doputuje balík návrhů z jejího resortu. "Příští týden uvidíte, na čem všem jsme se dohodli," řekla. Kabinet by podle ní měl dostat návrh na zálohované výživné a brzy rovněž novelu zákona o sociálních službách. "V pondělí také půjde na vládu miliarda na dofinancování provozu sociálních služeb," dodala.

Podle Babiše je však k zákonu o sociálních službách stále řada připomínek například z krajů či od neziskových organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí a financí je musí ještě vydiskutovat," řekl Babiš České televizi.