Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česko trápí korupce a nedůvěra v ústavní instituce, řekl poslancům Zeman

Praha /SLEDOVALI JSME ON-LINE/ - Česká společnost čelí třem zásadním problémům, řekl dnes v prvním projevu v Poslanecké sněmovně prezident Miloš Zeman. Jsou to podle něj především korupce a rozkrádání veřejného i soukromého majetku, rostoucí nezaměstnanost a sílící nedůvěra vůči ústavním institucím, včetně Sněmovny.

7.5.2013 73 AKTUALIZOVÁNO 7.5.2013
SDÍLEJ:

Prezident Miloš Zeman přednesl 7. května projev v Poslanecké sněmovně.Foto: Deník/Martin Divíšek

Prezident Zeman při své první návštěvě Poslanecké sněmovny od inaugurace na počátku března poděkoval zákonodárcům za to, že dokázali zklidnit spory a po téměř roční přestávce našli shodu při obsazování Nejvyššího kontrolního úřadu. Omluvil se také, že do dolní komory přišel až nyní, když již dříve navštívil Senát. Nebylo to prý kvůli tomu, že by horní komoře dával přednost, ale proto, že v Senátu bylo nutné řešit obtížný úkol – doplnění Ústavního soudu (ÚS). Podle Zemana stála tato instituce těsně před kolapsem.

Právě na tom, že politici dokázali doplnit ÚS a vedení NKÚ, je podle prezidenta vidět, že je možné zklidnit politickou scénu i přes logicky přetrvávající programové rozdíly mezi stranami.

V úvodu svého asi 45 minutového vystoupení Zeman odmítl úvahy o tom, že by se mohl snažit jako přímo zvolený prezident rozšiřovat míru svých kompetencí. Připomněl, že dvou kompetencí se dobrovolně vzdal, tedy udělování milostí s výjimkou humanitárních a vyhlašování amnestií. Usilovat prý nehodlá ani o možnost prezidentské zákonodárné iniciativy. „K čemu by prezidentovi tato iniciativa byla, jestliže by na svou stranu a pro své argumenty nedokázal získat většinu poslanců a senátorů," poznamenal.

Návrh změny volebního systému

Zeman také prohlásil, že všechny parlamentní strany, ať si to již přiznávají, či nikoli, trpí personální vyprázdněností. Zopakoval proto trojici svých návrhů na změnu volebního systému, které by podle něj měly vést k nápravě. Prvním z nich je snížení procenta preferenčních hlasů ze současných pěti procent na tři procenta. Zdůraznil, že nejde o hranici pěti procent, která je potřebná pro vstup strany a hnutí do Sněmovny.

Chce také zvýšit počet volebních krajů ze 14 na 35, protože v současném systému podle něj strany nutí občany volit kandidáty, o nichž nic nevědí. Třetím tématem v rámci změny volebního zákona je tzv. panašování. Jde o systém, který funguje v komunálních volbách a podle Zemana se osvědčil. Voliči tak podle něj budou mít šanci volit osobnosti napříč spektrem. Řekl, že pokud jsou si politické strany jisty, že mají na kandidátkách osobnosti, nemají se čeho bát. Pokud si jisty nejsou, je to jejich smůla, dodal.

Prezidentovo vystoupení ve Sněmovně jsme sledovali ON-LINE:

14:53 - Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová děkuje za projev, zní státní hymna. Tímto se s Vámi loučíme a děkujeme za pozornost. Budeme se u některých z dalších on-line přenosů těšit na shledanou. 

14:50 - "Chci vám sdělit, že jsem pevně přesvědčen, je jen jedna demokracie. Není to demokracie prezidentská, není to demokracie vládní, není to demokracie ministerská, ale je to demokracie parlamentní. Jsem veškerá pravidla parlamentní demokracie respektovat. Neočekávejte však ode mne, že budu úředníkem, který bude bezmyšlenkovitě podepisovat vše, co mu na ten psací stůl přistane," ukončuje svůj projev Zeman. Při svých posledních slovech naráží na opětovný spánek ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga, sál se směje, usmívá se i sám ministr.

14:46 - Dalším tématem Miloše Zemana, které na půdě Poslanecké sněmovny otevírá, je téma velvyslanců. "Já jsem panu ministru zahraničí nabídl svoji pomoc a až do dnešního dne nebyla přijata. Věřím, že se toto změní," uvádí při vyjmenování rolí velvyslanců, zároveň zdůrazňuje neobsazenost velvyslaneckého postu v Rusku.

14:44 - "Prohlašuji, že jsem stoupenec rychlejší integrace EU, jsem stoupenec toho, aby ČR za pět let přijala euro, jsem stoupenec toho, abychom se stali součástí tzv. tvrdého jádra Evropské unie a že jsem současně vehementní odpůrce nesmyslných opatření bruselské byrokracie," vyjadřuje se ještě Zeman k zahraniční politice. U té příležitosti se otáčí na ministra zahraničních věcí, který však tradičně pospává. Ozývá se potlesk poslanců.  

14:40 - Prezident Zeman ještě před poslanci zdůrazňuje, že třicet procent jeho platu půjde na umoření státního dluhu. U té příležitosti byl zřízen prezidentský fond. "Vím, že je to kapka v moři, že tím zadlužování určitě nezastavíme. Je to symbol, je to gesto - a pevně věřím, že jej budou následovat i jiní," uzavírá Zeman.

14:34 - K závěru svého vystoupení seznamuje Zeman poslance se svým experním týmem. Jak zdůrazňuje, nejde o placené poradce. "Za oblast průmyslu, dopravy a stavebnictví bude členem tohoto týmu Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy. Za oblast sociální politiky bude členem tohoto týmu Jaroslav Zavadil, za oblast finanční politiky bude členem Jiří Rusnok," sděluje prezident. "Za oblast práva a justice je členkou Marie Benešová, za oblast zemědělství bude zodpovědný František Čuba, zahraniční politiku bude mít na starosti Hynek Kmoníček," doplňuje s tím, že v týmu je rovněž Martin Nejedlý. Koordinátorem týmu je samotný kancléř Vratislav Mynář. 

14:29 - Třetí a poslední prioritou je podle Zemana změna volebního zákona. "Bude to pro mě nejobtížnější úkol, který se budu snažit prosadit," sděluje k tomu Zeman. "Všechny parlamentní strany trpí personální vyprázdněností. Trpí tím, že na jejich kandidátkách se na předních místech vyskytují osoby, ne osobnosti," dodává s tím, že již několikrát navrhoval, aby změna volebního zákona sestávala ze tří kroků: snížení preferenčního procenta, zvýšení počtu volebních krajů a panašování. "Umožněte voličům, aby volili osobnosti napříč politickým spektrem," vyzývá prezident.

14:24 - Dalším Zemanovým tématem je nezaměstnanost a stav české ekonomiky. "Česká ekonomika žije na dluh," uvádí k tomuto Zeman a hovoří o hospodářském růstu.

14:22 - V dalších minutách hovoří o nutnosti zákona o majetkových přiznáních. "Majetková přiznání by neměli podávat jenom politici, ale měli by je podávat i vysocí policejní důstojníci, státní zástupci a soudci," sděluje prezident k první ze svých priorit. 

14:15 - Nyní Zeman seznamuje poslance se svými prioritami. Podle svých slov má tři. "Jsme dnes svědky pokračujícího rozkrádání České republiky. Jedním z příkladů jsou solární baroni," uvádí Zeman. V této souvislostí hovoří o nutnosti zřízení vyšetřovací komise. 

14:13 - "Přál bych si přátelský a trvalý dialog mezi Poslaneckou sněmovnou a prezidentem republiky," vyslovuje se Zeman. Česká společnost podle něj čelí třem závažným problémům - korupce, rostoucí nezaměstnanost a vzrůstající nedůvěra vůči ústavním institucím, včetně Poslanecké sněmovny, která v současné době činí třináct procent.

14:10 - "Vycházím z toho, že jako přímo zvolený prezident bych se měl domáhat rozšíření ať už formálních nebo neformálních kompetencí. Opak je pravdou. Vzdal jsem se dobrovolně dvou kompetencí, které dává prezidentovi Ústava. Nebudu udělovat amnestii a milosti, s výjimkou humanitárních případů, kdy někdo umírá ve vězeňské nemocnici a nedopustil se závažného trestného činu. Nedomnívám se ani, že by bylo vhodné usilovat o navrácení toho, co zde existovalo, to jest o navrácení zákonodárce iniciativy prezidenta republiky," uvedl Zeman. "Na druhé straně budu plně využívat kompetencí, které mě Ústava dává. A to je mimo jiné pravidelná účast prezidenta republiky na zasedání vlády a častá účast prezidenta republiky na zasedání obou komor Parlamentu," doplnil s tím, že se ale nechce účastnit projednávání tzv. technických norem. 

14:09 - Zeman následně děkuje poslancům za obsazení Nejvyššího kontrolního úřadu. 

14:07 - Prezident zdraví předsedkyni Poslanecké sněmovny, předsedu vlády a kolegy poslance a poslankyně. Děkuje za pozvání. Omlouvá se za to, že jako první navštívil Senát. "V Senátu jsme museli řešit obtížný úkol, který spočíval v doplnění Ústavního soudu. Ten byl těsně před kolapsem, a to z rizika neusnášeníschopnosti jeho pléna a jsem velmi rád, že se podařilo provoz této důležité instituce v plném rozsahu obnovit," řekl Zeman.

14:06 - Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová vítá prezidenta Miloše Zemana a prosí jej o jeho slovo. Zeman přechází k řečnickému pultu, mluvit bude zpaměti.

14:05 - Za zvuku fanfár přišel prezident Miloš Zeman do hlavního jednacího sálu, poslanci stojí. Jako první si Zeman podává ruku s předsedkyní Poslanecké sněmovny Miroslavou Němcovou. 

14:04Už po svém nástupu do funkce hlavy státu Zeman promluvil v Senátu a navštívil také schůzi vlády. Dolní parlamentní komoru zatím nenavštívil.

13:57 - Zeman se před začátkem schůze s Němcovou sešel na pracovní schůzce. Následoval také pracovní oběd v Zrcadlovém salonku s vedením sněmovny.

13:50 - Hezký den, vítáme vás u on-line přenosu z dnešního vystoupení prezidenta Miloše Zemana v Poslanecké sněmovně. Začátek schůze je plánován na 14. hodinu. 

Morituri te salutant

Při příjezdu na Zemana poté, co vystoupil z auta, jeden z přihlížejících zavolal: „Pane prezidente, morituri te salutant!" (Jdoucí na smrt tě zdraví!). „Živý jste dost," reagovala hlava státu.

Prezident se před schůzkou s předsedkyní dolní komory zapsal i do historické pamětní knihy. „Přeji Poslanecké sněmovně, aby byla dílnou moudrosti, nikoliv místem hádek," napsal Zeman do vzácného dokumentu, v němž první zápis v roce 1919 učinil prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Vedle svého předchůdce ve funkci Václava Klause se stal Zeman druhým politikem, který se do pamětní knihy zapsal jako prezident i předseda Poslanecké sněmovny. V této funkci tak Zeman učinil v roce 1998. Tehdy do knihy napsal: „Kniha je moudrost mimo nás. Chceme-li se stát moudrými, je dobré trávit svůj čas v knihovnách."

Zemanův předchůdce Václav Klaus vystoupil ve Sněmovně během deseti let v prezidentské funkci třikrát.

Autor: ČTK, Vendula Fižová

7.5.2013 VSTUP DO DISKUSE 73
SDÍLEJ:
Bydlení. Ilustrační foto.
7

V poslanecké skříni spí kostlivec. Bydlení pro chudé

Ilustrační foto
7

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

Pánové, končíme! Lidé protestovali před Hradem proti Zemanovi a Babišovi

Nesouhlas s politikou prezidenta Miloše Zemana a a předsedy ANO Andreje Babiše byl hlavním tématem demonstrace s názvem "Pánové, končíme!", která se dnes večer konala před Pražským hradem. Její účastníci zpola zaplnili prostranství před arcibiskupským palácem.

Osobnosti píší papeži. Zastávají se ho před kritiky, kteří jej viní z kacířství

Několik desítek signatářů a stovky podporovatelů má otevřený dopis na podporu papeže Františka. Inicioval ho teolog, profesor Karlovy univerzity Tomáš Halík. Reaguje na kritiku papeže od skupiny konzervativních katolíků. Obvinili ho z šíření kacířství za některá stanoviska týkající se manželství.

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Sebevražední atentátníci z hnutí Tálibán zabili v Afghánistánu 74 lidí

Islamisté z hnutí Tálibán při úterních útocích v několika provinciích Afghánistánu zabili přes sedmdesát lidí a necelé dvě stovky jich zranili. Útočníci se zaměřili hlavně na policejní areály a vládní zařízení. Nejhorší bilanci má přepadení policejního komplexu ve městě Gardez na jihovýchodě země. Podle vládních činitelů při masakru zahynulo také nejméně dvacet civilistů a asi 110 jich bylo zraněno. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení