"Prostě jsme to ukončili. Vrchní soud by to pořád jenom protahoval, nikam by to nevedlo. Ať si tu omluvu nechají. Obrázek si o tom stejně každý udělá sám," řekla Benešová.

Případ takzvané justiční mafie začal už v roce 2007, kdy Benešová pronesla na adresu své nástupkyně ve funkci Renaty Vesecké, exministra spravedlnosti Pavla Němce či náměstka pražského vrchního žalobce Libora Grygárka výroky, kterými je spojila s ovlivňováním některých případů - například kauzy někdejšího vicepremiéra a současného senátora Jiřího Čunka. Sedm lidí, které zmínila, na Benešovou následně podalo žalobu na ochranu osobnosti.

To, že se Benešová musí omluvit a uhradit náklady řízení, stanovil pravomocně pražský vrchní soud v roce 2011. Podle odvolacího senátu totiž výroky zasáhly do osobnostních práv žalobců a neprokázalo se, že by tvrzení o justiční mafii mělo reálný základ. Nejvyšší soud však toto rozhodnutí následně zrušil jako nesprávné s tím, že ústavní činitelé by měli strpět vyšší míru kritiky než řadoví občané. Vrchní soud měl proto nyní znovu zvážit, zda kritika z úst Benešové nebyla přípustná.

Grygárek je stíhaný za zneužití pravomoci

"Někteří už mi peníze vrátili, ostatní teď vyzveme," popsala Benešová současnou situaci. Podotkla, že jednou učiněnou omluvu by už stěží vzala zpátky. "Dějiny nicméně hovoří jasně: pan Grygárek, kterému jsem se musela omluvit jako prvnímu, je teď stíhán. Tady vidíte, že pravda se u nás těžko nalézá," uzavřela poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti.

Grygárek, který býval vrchním státním zástupcem v Praze a od roku 2007 zastával na pražském vrchním státním zastupitelství funkci náměstka, čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s lobbistou Romanem Janouškem. Údajně nedal pokyn k řádnému objasnění případu praní špinavých peněz. Grygárek obvinění odmítá.