„Za ty roky úředních záměn a vysvětlování ví o svém jmenovci opravdu hodně, třeba jaké má rodné číslo, kdy se rozváděl a podobně,“ říká mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková. Upřesnila přitom, že nelze uvést ani křestní jméno muže, ani město, ve kterém žije, protože si to nepřeje.

„Začalo to návštěvou exekutorů kvůli údajnému dluhu. Omyl se tehdy naštěstí rychle vysvětlil, jenže tím problémy neskončily,“ vypráví Hrazdílková. Před několika lety pak muže zadržela policie na hraničním přechodu, protože po jeho jmenovci bylo vyhlášeno celostátní pátrání.

Poslední kapkou v řadě potíží bylo předvolání z městského úřadu v Čechách kvůli přestupku, kterého se měl dopustit rvačkou v místní hospodě. Paradoxem bylo, že ho předvolal úřad, na jehož adrese ohlašovny má stěžovatelův jmenovec evidováno místo trvalého pobytu.

Případů je více

Dotyčný muž v tomto problému ale není sám. „Víme o čtyřech případech, z nichž ve dvou se ti lidé shodovali i v datu narození,“ sdělila Deníku mluvčí ochránkyně lidských práv. Ombudsmanka se tak nedávno například setkala s podobným případem, kdy řidič dostal rozhodnutí o zákazu řízení motorových vozidel. Kvůli tomu, že se takzvaně vybodoval, dostal zákaz řízení na celý rok. Když se ptal, o co vlastně jde, zjistil, že se to netýká jeho, ale jiné osoby stejného jména a příjmení.

Základní registr obyvatel neobsahuje rodné číslo, ale od roku 2017 umožňuje využívat program, který nalezne-li více než jeden záznam vyhovující dotazu, vrátí jako odpověď varování, že vstupní kombinaci odpovídá více záznamů. Úředník by pak měl dotaz zpřesnit tak, aby byla hledaná osoba jednoznačně identifikována.

„Ombudsmanka však zjistila, že úředníci vyhledávají v jiných informačních systémech a výsledek dál neověřují ani ve chvíli, kdy část údajů ‚nesedí‘,“ dodala Hrazdílková. Postižení lidé si pak mohou stěžovat nadřízenému daného úředníka, soudu či na ministerstvu, ale to už je většinou pozdě. Stojí je to totiž minimálně nervy a hodiny strávené běháním po úřadech.

Mrtvým proti své vůli
K záměně osob v Česku občas není zapotřebí ani to, aby měl člověk "dvojníka" se stejným jménem a příjmením a datem narození. V roce 2012 například vystavila muži úmrtná list matrika v Teplicích. Vycházela přitom z listu o prohlídce zemřelého vystaveného tamní nemocnicí. Jeho dcera tak utrpěla dvojí šok. První, když se dozvěděla o smrti svého otce, druhý, když zjistila, že nezemřel, ale žije a nejméně půl roku je v nemocnici v Duchcově. Neúspěšně se tenkrát domáhala půlmilionového odškodnění za citovou újmu.