V Kuchařovicích se dnes nový teplotní rekord posunul na 33,4 stupně, v Dukovanech na 33,3 stupně, v Českých Budějovicích na rovných 33 stupňů, ve Velkém Meziříčí na 31,6 stupně a v Rýmařově na 28 stupňů. Šest stanic představuje necelá čtyři procenta z celkových 155 stanic, které měří teplotu alespoň 30 let.

Teploty v Česku dnes vystoupaly na 29 až 33 stupňů, na Karlovarsku bylo nepatrně chladněji. Přes 33 stupňů meteorologové naměřili na 18 stanicích, na řadě z nich to ale na rekord nestačilo. Šlo třeba o Dobřichovice (33,9 stupně), Dyjákovice, Průhonice nebo Husinec-Řež (shodně 33,7 stupně).

Dnes ovšem přes Česko přechází od západu studená fronta, která přinese ochlazení. V sobotu se ochladí o více než deset stupňů a maxima dosáhnou zhruba 18 stupňů Celsia. S přechodem fronty se dnes v Česku očekávají bouřky, které mohou být ojediněle silné. Doprovázet je mohou kroupy a také silný vítr s nárazy kolem 70 kilometrů za hodinu. V noci na sobotu budou bouřky přecházet do trvalejších srážek, které mohou být v sobotu hlavně v Olomouckém a Moravskoslezském kraji i vydatné.

Česko už letos zažilo několik tropických dní. První byl 13. června, kdy teploty překonaly 30 stupňů Celsia na více než 80 stanicích. Nejtepleji bylo v Doksanech a v Přerově, a to 32,3 stupně. Dnešní teploty tuto hodnotu překonaly. Tropické dny byly i 27. a 28. června.