Prezident Václav Klaus Dobešovu demisi z rukou premiéra přijal ve čtvrtek. Strana LIDEM výzvu Dobešovi k odchodu oficiálně zdůvodnila přetrvávajícími problémy s centrálním registrem vozidel. Na jeho místo Peake vzápětí navrhla svého spolupracovníka z úřadu vlády Roberta Vacka. Tato nominace však zkrachovala na jasném nesouhlasu předsedy vlády, Nečas a Peake si pak přes média vyměnili několik ostrých vět.

Věc se nakonec zřejmě vyřeší jednáním, vedení LIDEM a ODS se setkala v úterý a obě strany se dohodly, že Dobešova nástupce vyberou v "první prosincové dekádě".

Na obranu prý míří Peake

V souvislosti s uvolněním dvou vládních křesel se v médiích i v politických kuloárech začaly rojit spekulace o tom, že by si ODS a LIDEM "prohodily" právo nominovat ministry dopravy a obrany. Na obranu by tak v této úvaze zamířila vicepremiérka a šéfka LIDEM Peake a ministerstvo dopravy by údajně mohl obsadit kandidát ODS. Peake ani Nečas podobné úvahy zatím přímo nevyvrátili, chybí ale také jejich relevantní potvrzení.

Odchod Dobeše a oznámená rezignace ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) k 10. prosinci nemusí být v nynější vlně vládních výměn poslední.