O tom, koho SPD podpoří, se okamurovci rozhodnou 9. prosince. S největší pravděpodobností to bude současná hlava státu. Okamura totiž specifikoval, že musí jít o politika, který prosazuje přímou demokracii včetně referenda o vystoupení z EU, nepřipustí ilegální migraci, aktivně bojuje proti islámu a je pro odvolatelnost politiků. Z Okamurových slov vyplynulo, že Zeman všechna tato kritéria splňuje.

Podle sdělení Kláry Pěknicové z tiskového odboru ministerstva vnitra se ke včerejšku zaregistrovalo dvanáct uchazečů o Hrad: „Tři odevzdali petiční archy, dva se prokázali podporou senátorů, čtyři mají podpisy poslanců a tři svoji kandidaturu zatím nepodložili potřebným způsobem.“

OBČANÉ I ZÁKONODÁRCI

Jisté je, že o občany se opírají Jiří Drahoš, Michal Horáček a Miloš Zeman. Ten včera potvrdil, že má 113 tisíc podpisů, což je o sedm tisíc víc než před pěti lety. Kromě eliminace Tomia Okamury se Zeman může pochlubit daleko pozoruhodnějším kouskem. „Odešla mi cukrovka,“ oznámil.

close Prezidentští kandidáti info Zdroj: DENÍK zoom_in

Mirek Topolánek, bývalý premiér za ODS, má spoustu jiných problémů, například přítele Marka Dalíka ve vězení, ale zdravotně je na tom výborně.

KLAUSŮV NE-MARŤAN

K jeho nečekané kandidatuře se pro Deník vyjádřil i druhý český prezident Václav Klaus: „Mirek Topolánek se v nejvyšších politických funkcích dlouho pohyboval, a je tedy v tomto ohledu jasným ne-Marťanem. Rafinované a spektakulární oznámení jeho kandidatury na poslední chvíli vnímám jako zřetelné vybočení z dosavadní nabídky protikandidátů Miloše Zemana. Prostě Mirek Topolánek, jak ho všichni známe.“ Jeho vztah k expremiérovi je složitý. Když Topolánek v roce 2002 na kongresu ODS porazil Klausova favorita Petra Nečase, obletěla republiku SMS zpráva z Klausova mobilu: Absolutně prázdný a falešný Topol. 

Václav Klaus se za Topolánkova vedení občanských demokratů vzdal čestného předsednictví ODS. „Abych probíhající přeměně ODS ze strany pravicové a občanské ve stranu politického středu a stranu spíše lobbyistických zájmů než idejí nestál v cestě, rozhodl jsem se poděkovat vám za titul čestného předsedy a tohoto titulu se dnes, na tomto místě, definitivně vzdát,“ zdůvodnil v roce 2008 své rozhodnutí.

Ke své prezidentské kandidatuře Topolánek podle svých slov sehnal podpisy deseti senátorů.